Sebevražda, nebo otrava? Od záhadné smrti hvězdy českého původu uplynulo 80 let

ČTK ČTK
23. 1. 2019 16:00
Přesně před 80 lety, 23. ledna 1939, zemřel ve Vídni fotbalista českého původu Matthias Sindelar. Jedna z největších rakouských fotbalových hvězd všech dob zemřela v pouhých 35 letech.
Matthias Sindelar
Matthias Sindelar | Foto: Internet

Sindelar byl nalezen mrtvý v posteli ve svém vídeňském bytě, vedle něho ležela jeho přítelkyně Camilla, která zemřela o den později. Jako oficiální příčina úmrtí byla stanovena otrava kysličníkem uhelnatým. Dodnes se ale spekuluje o sebevraždě. V centru Vídně byla v červnu 2008 odhalena Sindelarova pamětní deska.

Sindelar se narodil 10. února 1903 v obci Kozlov u Jihlavy v rodině kováře Jana Šindeláře, rodina ale brzy přesídlila do Vídně. Po otcově smrti za první světové války vyrůstal Sindelar v chudých podmínkách v českojazyčné vídeňské čtvrti Favoriten.

Jeho výjimečný fotbalový talent ho brzy přivedl až do špičkového klubu Austria Vídeň. Útočník Sindelar vybojoval s Austrií dvakrát, v letech 1933 a 1936, Středoevropský pohár, nejprestižnější mezinárodní klubovou soutěž meziválečné Evropy.

Později byl klíčovým hráčem rakouského "Wunderteamu" z 30. let, což je jedna z nejslavnějších ér rakouského fotbalu. Pro svůj křehký, elegantní styl hry získal přezdívku "Papírový", pod níž je dodnes v Rakousku znám. V letech 1931-34 dal za rakouský národní tým 27 gólů. Mezinárodní federací fotbalových historiků a statistiků byl vyhlášen nejlepším rakouským fotbalistou 20. století.

Po anšlusu Rakouska si Sindelar zadal s novým režimem, když zakoupil arizovanou kavárnu, jejíž původní židovský majitel zemřel později v koncentračním táboře v Terezíně. Do NSDAP ale nikdy nevstoupil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy