Sebevražda, nebo otrava? Od záhadné smrti hvězdy českého původu uplynulo 80 let

ČTK ČTK
23. 1. 2019 16:00
Přesně před 80 lety, 23. ledna 1939, zemřel ve Vídni fotbalista českého původu Matthias Sindelar. Jedna z největších rakouských fotbalových hvězd všech dob zemřela v pouhých 35 letech.
Matthias Sindelar
Matthias Sindelar | Foto: Internet

Sindelar byl nalezen mrtvý v posteli ve svém vídeňském bytě, vedle něho ležela jeho přítelkyně Camilla, která zemřela o den později. Jako oficiální příčina úmrtí byla stanovena otrava kysličníkem uhelnatým. Dodnes se ale spekuluje o sebevraždě. V centru Vídně byla v červnu 2008 odhalena Sindelarova pamětní deska.

Sindelar se narodil 10. února 1903 v obci Kozlov u Jihlavy v rodině kováře Jana Šindeláře, rodina ale brzy přesídlila do Vídně. Po otcově smrti za první světové války vyrůstal Sindelar v chudých podmínkách v českojazyčné vídeňské čtvrti Favoriten.

Jeho výjimečný fotbalový talent ho brzy přivedl až do špičkového klubu Austria Vídeň. Útočník Sindelar vybojoval s Austrií dvakrát, v letech 1933 a 1936, Středoevropský pohár, nejprestižnější mezinárodní klubovou soutěž meziválečné Evropy.

Později byl klíčovým hráčem rakouského "Wunderteamu" z 30. let, což je jedna z nejslavnějších ér rakouského fotbalu. Pro svůj křehký, elegantní styl hry získal přezdívku "Papírový", pod níž je dodnes v Rakousku znám. V letech 1931-34 dal za rakouský národní tým 27 gólů. Mezinárodní federací fotbalových historiků a statistiků byl vyhlášen nejlepším rakouským fotbalistou 20. století.

Po anšlusu Rakouska si Sindelar zadal s novým režimem, když zakoupil arizovanou kavárnu, jejíž původní židovský majitel zemřel později v koncentračním táboře v Terezíně. Do NSDAP ale nikdy nevstoupil.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 55 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy