Sebevražda, nebo otrava? Od záhadné smrti hvězdy českého původu uplynulo 80 let

ČTK ČTK
23. 1. 2019 16:00
Přesně před 80 lety, 23. ledna 1939, zemřel ve Vídni fotbalista českého původu Matthias Sindelar. Jedna z největších rakouských fotbalových hvězd všech dob zemřela v pouhých 35 letech.
Matthias Sindelar
Matthias Sindelar | Foto: Internet

Sindelar byl nalezen mrtvý v posteli ve svém vídeňském bytě, vedle něho ležela jeho přítelkyně Camilla, která zemřela o den později. Jako oficiální příčina úmrtí byla stanovena otrava kysličníkem uhelnatým. Dodnes se ale spekuluje o sebevraždě. V centru Vídně byla v červnu 2008 odhalena Sindelarova pamětní deska.

Sindelar se narodil 10. února 1903 v obci Kozlov u Jihlavy v rodině kováře Jana Šindeláře, rodina ale brzy přesídlila do Vídně. Po otcově smrti za první světové války vyrůstal Sindelar v chudých podmínkách v českojazyčné vídeňské čtvrti Favoriten.

Jeho výjimečný fotbalový talent ho brzy přivedl až do špičkového klubu Austria Vídeň. Útočník Sindelar vybojoval s Austrií dvakrát, v letech 1933 a 1936, Středoevropský pohár, nejprestižnější mezinárodní klubovou soutěž meziválečné Evropy.

Později byl klíčovým hráčem rakouského "Wunderteamu" z 30. let, což je jedna z nejslavnějších ér rakouského fotbalu. Pro svůj křehký, elegantní styl hry získal přezdívku "Papírový", pod níž je dodnes v Rakousku znám. V letech 1931-34 dal za rakouský národní tým 27 gólů. Mezinárodní federací fotbalových historiků a statistiků byl vyhlášen nejlepším rakouským fotbalistou 20. století.

Po anšlusu Rakouska si Sindelar zadal s novým režimem, když zakoupil arizovanou kavárnu, jejíž původní židovský majitel zemřel později v koncentračním táboře v Terezíně. Do NSDAP ale nikdy nevstoupil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Šéfka Finanční správy Richterová požádala o odvolání z funkce

Generální ředitelka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová k požádala o odvolání, ve funkci tak skončí 28. března. Ministerstvo financí mezitím vypíše na místo výběrové řízení. Informovalo o tom ministerstvo financí. Richterová správu vedla od roku 2018.

"Děkuji paní ředitelce za odvedenou práci v čele Finanční správy. Na uvolněné místo vypíšeme řádné výběrové řízení na nového generálního ředitele, od kterého očekávám, že dá Finanční správě nový impulz a posune ji směrem k více proklientskému přístupu tak, jak jsem o něm mluvil v opozici i při svém nástupu na ministerstvo financí," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Český skladatel Kotík získal v USA jako první Evropan prestižní cenu Johna Cage

Český hudební skladatel, dirigent a flétnista Petr Kotík ve Spojených státech obdržel prestižní cenu Johna Cage, kterou udílí newyorská Nadace pro soudobé umění. Kotík je doposud jediným evropským umělcem, který tuto cenu dostal, sdělilo Ostravské centrum nové hudby.

Letošní laureáty cen v pěti uměleckých disciplínách - hudbě, tanci, divadle, poezii a výtvarném umění - oznámila ve čtvrtek večer nadace.

Prestižní cena Johna Cage, s níž se pojí odměna ve výši 45 tisíc dolarů, nese jméno po americkém skladateli a jednom ze zakladatelů Newyorské nadace pro soudobé umění. Udílí se od roku 1992 jednomu umělci jednou za dva roky jako "uznání mimořádného úspěchu v umění za práci, jež odráží ducha Johna Cage". Mezi 16 laureáty tohoto ocenění je Kotík doposud jediným evropským umělcem, uvedlo Ostravské centrum nové hudby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy