Schick s Hložkem mají nového trenéra, Leverkusen povede Xabi Alonso

5. 10. 2022 19:00
U fotbalistů Bayeru Leverkusen, mezi které patří i čeští útočníci Patrik Schick a Adam Hložek, skončil kvůli špatným výsledkům trenér Gerardo Seoane. Nahradí ho mistr světa a Evropy Xabi Alonso.
Xabi Alonso
Xabi Alonso | Foto: Reuters

Předposlední celek německé ligy o odvolání třiačtyřicetiletého kouče informoval na webu. Jako nástupce okamžitě jmenoval bývalého španělského reprezentanta Alonsa, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2024.

Seoane vedl Leverkusen od loňského léta a v minulém ročníku s ním v bundeslize obsadil třetí místo a postoupil do osmifinále Evropské ligy. Start do nové sezony však Bayeru vůbec nevyšel.

V domácí soutěži je Leverkusen předposlední, poté co v osmi odehraných kolech jen jednou vyhrál a získal pět bodů. V Lize mistrů naposledy v úterý prohrál 0:2 s Portem a se třemi body po třech kolech je třetí.

"Gerardo odvedl dobrou práci, ale v poslední době jsme sešli z cesty k úspěchu. Hlavně umístění v lize je je hluboko pod očekáváním, proto bylo odvolání nevyhnutelné," řekl sportovní ředitel Bayeru Simon Rolfes.

Čtyřicetiletý Alonso jako hráč vyhrál mimo jiné Ligu mistrů s Liverpoolem a Realem Madrid. Na kontě má také tři tituly s Bayernem Mnichov, jenž byl v letech 2014-17 jeho posledním působištěm. Se Španělskem vyhrál mistrovství světa a dvakrát Euro.

Trenérskou dráhu odstartoval u mládeže Realu a poté od 2019 vedl rezervní tým San Sebastiánu. Působení v Leverkusenu pro něj bude prvním angažmá na nejvyšší úrovni.

"Jako hráč byl profesionál absolutní světové extratřídy," řekl na adresu nového trenéra Rolfes. "Je to inteligentní stratég a jako hráč uspěl ve třech z největších evropských lig," uvedl Rolfes.