Ščasný: Tréninky vedu zásadně česky. A průšvihy netoleruju!

Luděk Mádl Luděk Mádl
22. 7. 2015 6:00
Rozhovor s trenérem Zdeňkem Ščasným o velkých letních změnách ve Spartě, Křetínského zálibě ve fotbalové taktice a vzpomínkách na Kyjev
Zdeněk Ščasný chce divákům představit novou Spartu, s novými tvářemi i herním stylem
Zdeněk Ščasný chce divákům představit novou Spartu, s novými tvářemi i herním stylem | Foto: ČTK

Praha - Nové tváře, nový herní styl. Fanoušci letenského klubu už se nemohou dočkat, co jim předvede nová Sparta, ta, kterou přes léto přestavěl k obrazu svému trenér Zdeněk Ščasný.

A začíná se pěkně zostra. V pátek liga v Jihlavě, v úterý už kvalifikace Ligy mistrů v Moskvě s tamním CSKA. Zápas, který hned zkraje sezony hodně napoví, jestli bude úspěšná, nebo ne.

Zdeněk Ščasný v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz promluvil otevřeně o plánech na využití nové herní strategie i o šikovném triku, který pomáhá nenápadně, ale rychle vybudovat funkční lidské vazby mezi cizinci a českými hráči.

Dozvíte se, co je podle Ščasného na majiteli klubu Danielu Křetínském neuvěřitelné, proč nakonec Spartu patrně neposílí teplický obránce David Jablonský a také který nešťastný gól trenér pořád vidí v síti té brány, co stojí dál od třídy Milady Horákové.

Povězte, trenére: Bude Sparta úplně jiná než na jaře?

"Je tu hodně nových hráčů, i systém bude jiný. I když nikde není psáno, že s ním budeme hrát pořád. Ten předchozí, který Sparta užívala, už byl hodně přečtený, tak jsem sám zvědav, jak se nám ty nové věci podaří uvést do praxe."

Mužstvo jste učil nový systém 3-5-2. Původně jste mluvil o tom, že to bude nová alternativa, že budete starý způsob hry se čtyřmi obránci v řadě s novým kombinovat. Ale ve všech přípravných zápasech hrála Sparta 3-5-2. Jak se tedy v tomto ohledu vaše plány vyvinuly?

"Původně jsem si myslel, že to budeme střídat a kombinovat. Například podle kvality soupeře. Ale poslední dobou to vidím tak, že v zásadě budeme vycházet z toho, co jsme teď hráli celé léto. A v případě potřeby to budeme měnit třeba v průběhu zápasu. A proč jsme po celou přípravu hráli 3-5-2? To je jednoduché. Potřebovali jsme se to naučit jako novou věc a počet příležitostí zapojit do toho všechny hráče byl limitovaný. To proto, že třeba reprezentanti do 21 let se kvůli ME zapojili později. Takže jsme netočili víc systémů, ale koncentrovali se na ten nový."

Takže se třemi obránci vyběhnete i za týden v Moskvě?

"Teď nás čeká Jihlava. Co bude potom, to si teprve nechám projít hlavou."

Riziko? Ne, vzadu může být i pětka

Je správná interpretace, že systém 3-5-2 je riskantnější než třeba 4-5-1, které Sparta hrála dosud?

"To si nemyslím, obě základní varianty mají svoje plusy, minusy, na všechno se dá vymyslet nějaká protizbraň. Ta míra případného rizika, o kterém mluvíte, vychází z toho, jakým způsobem to praktikujete, jak vysoko máte vysunuté hráče. Ten systém 3-5-2 může být naopak i výrazně bezpečnější, protože krajní hráče můžete stáhnout tak, že vzadu hrajete až v pěti. Prostě záleží na tom, jak to pojmete."

Posily jste, předpokládám, vybírali tak, aby do nového systému pasovaly...

"Samozřejmě. Třeba Fatai se do něj hodí úplně skvěle."

Ale teď marodí, podobně jako Lafata. Jak to s nimi vypadá?

"Už trénují, oba budou k dispozici v řádu několika dní. Lafata bude nejspíš připraven na druhé ligové kolo a odvetu s CSKA, Fatai snad i dřív."

V létě přišlo na Spartu hodně cizinců, kteří nemluví žádným příbuzným slovanským jazykem, ale narodili se v Nigérii, Kongu, Portugalsku, v Německu... Na podobnou strategii nedávno vsadili i v Liberci, ale pak si stěžovali, že se kádr rozdělil na skupinky domácích a "cizích". Vy už máte s četnými cizinci v kádru zkušenost z Teplic, máte recept, jak popsané možnosti negativního vývoje zabránit?

"Žádný takový problém tu nemáme. Já na trénincích schválně mluvím prakticky výhradně česky. A když cizinci nerozumí, tak jim to vysvětlují čeští kluci a tím mezi nimi nenápadně vznikají komunikační vazby, to je moc důležité. A když mám pocit, že je to potřeba, vezmu si cizince k sobě do kanceláře a mluvím na něj jazykem, kterému dobře rozumí, většinou anglicky. Všichni chodí na hodiny češtiny, drtivá většina z nich se opravdu snaží česky naučit a mluvit."

Mezi těmi, co v létě přišli, je i Francis Litsingi, který v Teplicích svého času zářil div ne jako největší hvězda ligy, ale pak se jeho jas dost silně utlumil. Vy ho dobře znáte, věříte, že se ho podaří naplno restartovat?

"Úvod přípravy měl výborný, i když se někde, nevím proč, psalo, že mu to nejde. Naopak. Pak ho ale bohužel postihlo nepříjemné zranění, mezi prsty, on s tím chtěl trénovat dál a nepřerušovat přípravu. A to se bohužel negativně projevilo, takže teď zrovna optimální formu úplně nemá. Ale úvod měl dobrý a zdaleka není tak rezignovaný jako svého času v Teplicích. Do Sparty přišel s tím, aby tu zvýšil konkurenci, a to se zatím povedlo."

Kdo hráče pro Spartu vybírá? Do jaké míry je to vaše pravomoc?

"Každý klub by měl mít nějakou filozofii a podle ní si vybírat trenéra. A nedokážu si pak přestavit nic jiného, než to že si pak hráče vybírá trenér. Přičemž poslední slovo má pochopitelně samozřejmě klub, který řekne, jestli si takového hráče může dovolit. S Jakubem Otavou, se kterým tyhle věci probíráme nejčastěji, jsme se zatím ve finále vždycky na nějakém názoru shodli, někdy se stane i to, že hráče navrhne vedení, pak se k tomu vyjadřuju zase já."

Třeba u Markuse Steinhöfera?

"Ano, bylo to v jednom dvou případech a tohle byl jeden z nich. Vytipoval ho německý trenér (Thorsten Fink), se kterým Sparta také jednala, a nám se líbil. V některých zápasech závěru přípravy bych od něj, pravda, čekal trochu víc, ale podával i dobré výkony. Každý ho srovnává s Pavlem Kadeřábkem, v tom ohledu to má samozřejmě těžké."

Jeden průšvih - a ve Spartě končíš!

Když už jsme u Steinhöfera... V jeho životopise najdeme parádní adresy jako Bayern, Salcburk, Frankfurt, Basilej či Betis Sevilla. Pak se ale jeho kariéra sesunula do druhé bundesligy. Patrně ne bez důvodu. Navíc se Steinhöfer v kariéře a jednom zapáleném bytě protnul i s "potížistou" Martinem Feninem. Budete si proto na Markuse dávat větší pozor?

"Kluci si v první řadě musí dávat pozor sami na sebe. Velké kluby, ve kterých působil, signalizují, že na to má. Proč pak začal tolik cestovat a kam, to jsem s ním v nějaké debatě nerozvíjel, nechtěl jsem se v tom patlat, mě zajímá, co předvede na trávníku. Hlídat nikoho každopádně nebudu. A záleží jen na něm, jak se k věci postaví, je to jeho život. Některým hráčům, co mívali problémy, a řeknu klidně nahlas, že mezi ně patří i Litsingi, jsme jasně zdůraznili, že jak budou mít ve Spartě první průšvih, tak jdou."

Mimochodem, Litsingiho teplické eskapády údajně vedly k tomu, že nemá úplně jisté prodloužení pobytových víz v České republice...

"To jsou věci, které jdou mimo mě. Ale ve smlouvě má klauzuli, že kdyby mu to s těmi vízy náhodou nedopadlo, tak mu bude smlouva automaticky ukončena."

Jak často jste v kontaktu s majitelem klubu Danielem Křetínským?

"On je pracovně hodně vytížený, ale občas si mě vyžádá na schůzku a řešíme přestupovou politiku, zajímá se, jak jsme na tom herně... Potkáváme se nepravidelně, spíš nárazově."

Ve svém nedávném expozé ve Studiu Ligy mistrů na Prima Cool se Daniel Křetínský prezentoval jako brilantní analytik herních systémů a strategií. Už jste se s takovým šéfem klubu někdy setkal?

"Rozbory zápasů s vedením klubu už jsem zažil třeba v Řecku, ale takhle do hloubky, co se týče taktiky, opravdu ne. Jiný byl zase majitel maďarského Debrecína, ten nechyběl na žádném tréninku. Pan Křetínský tolik času na fotbal nemá, ale to jeho vystoupení v televizi mě tenkrát nepřekvapilo. V té době už jsem měl totiž za sebou několik pohovorů s ním. A musím říct, že jeho znalost tříobráncového systému je opravdu neuvěřitelná. Můžete mi věřit, že já fakt nemám zapotřebí říkat něco, co si nemyslím, ale způsob, jak do hloubky tomu rozumí, u nás opravdu není běžný. A to rozhodně nejen na úrovni majitelů klubů (široký úsměv)."

Hodně se spekuluje o tom, jestli ještě Sparta doplní obranu. Přijde Jablonský z Teplic?

"Spíš ne. Otázkou, jestli do obrany ještě někoho koupit, jsme se zabývali opravdu dlouho, vyplývalo to z toho, že jsme pořád měli někoho zraněného, ale Kováč, Holek i Mareček se uzdravili, máme Poloma, Brabce, hrát tam může Costa, takže další už asi shánět nebudeme."

Ale jméno Jablonský padalo, ne?

"Aby to mělo smysl, musel by se v kádru objevit v době, kdy jsme byli v Rakousku, aby se zapojil do přípravy. Jenže vyvstaly tam dva aspekty. Řešilo se, jestli má smysl, aby Sparta angažovala hráče, kterého potenciálně může potkat nějaký trest (Jablonský patří mezi obviněné v sázkařské aféře - pozn. red.). A navíc Teplice poté, co byly osloveny, říkaly, že s jeho odchodem nesouhlasí, že to pro ně není téma. Tak jsem to hodil za hlavu."

Sluckij připomíná Lobanovského

V předkole Ligy mistrů vám vylosovali CSKA Moskva. Vzpomněl jste si přitom na nešťastnou bitvu, do které jste Spartu vedl s Dynamem Kyjev v roce 1998?

"Po tom losu okamžitě. Takový zápas se dá z hlavy vymazat těžko. Dynamo tehdy vedl Valerij Lobanovskij, jemuž je současný kouč CSKA Leonid Slucký celkem podobný, stejně jako on prožívá zápas, také se přitom na lavičce pohupuje... A je podobně jako Lobanovskij velmi zkušený, mužstvo má dobře poskládané a už dlouho pohromadě... Těch podobností je tam víc a okamžitě mi to naskočilo."

V Kyjevě jste tehdy vyhráli 1:0 a doma hráli dlouho 0:0, vypadalo to, že už máte Ševčenka a spol. na lopatě....

"Ševčenka, Rebrova... Minutu před koncem, já to vidím jak dneska, jsme inkasovali tamhle do té brány vlevo... A na celé mužstvo to bohužel padlo, i v penaltovém rozstřelu."

Ten se tehdy dost řešil...

"A já se přiznám, že bych zase nevěděl, jak se k tomu postavit, když vám opory řeknou -  trenére, já na tu penaltu nejdu - a sundají si kopačky."

Asi je potřeba mít hráče na takovou situaci mentálně lépe připravené...

"Někdo tenkrát říkal: Měl jsi tam poslat ty nejzkušenější, mají nejlepší smlouvy, musí to vzít na sebe. Jiný zase říká: Neposílej toho, kdo se necítí. Šli to kopat mladí, prohráli jsme, takže jsem tenkrát rozhodl špatně, to je jasné, výsledek rozhoduje."

Vám tehdy proti Kyjevu chybělo k postupu pár desítek vteřin, podobně kdysi dopadl v kvalifikaci Ligy mistrů i František Cipro se Slavií proti Doněcku. Takže proti CSKA Moskva už by tedy asi bylo namístě tohle východní prokletí zdolat, ne? Když ve 3. předkole projdete přes Moskvany, měla by už Sparta jisté, že si v jednom z evropských pohárů na podzim zahraje skupinu!

"Samozřejmě že postup je teď náš cíl, ale oni logicky chtějí totéž. Je to strašně těžký soupeř, zkušený. Ale hrát se dá s každým. Rozdáme si to na hřišti."

 

Právě se děje

Další zprávy