Ščasný o Thunu: Zemanovi jsem nevolal. Ale nic nepodceníme

Luděk Mádl Luděk Mádl
19. 8. 2015 17:00
Fotbalovou Spartu čeká kvalifikace Evropské ligy proti FC Thun. Trenér Ščasný zvažoval konzultaci se Zdeňkem Zemanem, který soupeře zná ze švýcarské ligy
Zdeněk Ščasný ví, že tentokrát už si Sparta klopýtnutí opravdu dovolit nesmí. Od Evropské ligy jí dělí zápasy s Thunem
Zdeněk Ščasný ví, že tentokrát už si Sparta klopýtnutí opravdu dovolit nesmí. Od Evropské ligy jí dělí zápasy s Thunem | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Tady už žádná šance k nápravě nezbude. "Nepřipouštím si nic jiného, než že přes FC Thun do Evropské ligy postoupíme," říká Zdeněk Ščasný, trenér fotbalové Sparty.

Ve čtvrtek se od 19 hodin hraje na Letné první utkání tohoto play off Evropské ligy. Čeká se návštěva 13-14 000 diváků, v den zápasu už lístky nebudou v prodeji.

Po pěti odehraných kolech je Thun v tabulce švýcarské ligy poslední, uhrál jen tři body za vítězství nad Luganem, kde trénuje Zdeněk Zeman, někdejší kouč Lazia či AS Řím. "Chvíli jsme zvažoval, že bych mu také zavolal, ale pak jsem se splehl na zprávy našich lidí, kteří zápasy Thunu viděli. V dnešní době už si navíc jakýkoli zápas můžete včetně statistik stáhnout a prozkoumat sám," říká Ščasný.

Matějovského trest kouči vadí

"Víme, že se soupeři v úvodu sezony nedaří, ale v žádném případě je nepodceníme, ani v nejmenším. To si nemůžeme dovolit. Jsou obtížně čitelní, protože v každém zápase hrají v jiné sestavě. Důležité je, že tam mají sedm osm hráčů, co předloni skupinu Evropské ligy hráli," poukazuje na to, že žádnou bandu nezkušených nazdárků neočekává.

Spartě bude v utkání scházet Marek Matějovský, za vyloučení proti CSKA totiž dostal distanc na dvě uttkání. "Myslím si, že ten trest je neadekvátní, ale už s tím nic neudělám," podotýká Ščasný, který samu červenou kartu viděl jako chybnou. "Asi čekáte, že místo něj naskočí Pepa Hušbauer, který na hřišti umí vytvořit šance."

Matějovský bude scházet i Ladislavu Krejčímu. "Na hřišti si rozumíme, umí mi dát výborné balony. Ale musíme to zvládnout i bez něj. Odehrát to doma hlavně s nulou vzadu. Bavil jsem se o Thunu s Tomášem Vaclíkem, který chytá za Basilej, vím od něj, že i když je teď Thun v tabulce u nich poslední, nečeká nás lehký souboj."

Online reportáž z utkání od 19 hodin přinese i Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy