Ščasný: Krasnodar jsme zaskočili rozestavením, nevěděli si rady. A střelec Juliš? Obrovský talent

Bolest vykoupila sparťanský triumf nad ruským soupeřem
... fanoušci Sparty mohli po úvodním zápase 2. kola Evropské ligy slavit.
Lukáš Juliš totiž svým gólem rozhodl o triumfu Letenských 1:0.
Jednadvacetiletý Juliš se přitom do sestavy Sparty dostal až díky zranění kapitána Davida Lafatu, jehož nahradil v útoku.
Kouč Ščasný přišel o Lafatu kvůli svalovým potížím. V útoku místo nejlepšího střelce nasadil Juliše a na pravý kraj zálohy se postavil Fatai.
Foto: Milan Kammermayer
Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 2. 2016 23:50
Zápas Evropské ligy mezi Spartou a Krasnodarem se změnil v taktickou bitvu, ve které hrál vyššími kartami domácí kouč Zdeněk Ščasný. "Soupeře jsme zaskočili naším rozestavením, nevěděl, jak nás má napadat." Sparta zvítězila 1:0, za týden se hraje odveta.

Praha - Sparta vyrukovala proti Krasnodaru v rozestavení 3-5-2. Podle domácího kouče Zdeňka Ščasného tím letenský tým soupeře jednoznačně zaskočiil. "Vůbec nevěděli, jak nás napadat."

Sparta favorizovaného ruského soupeře přehrála a v úvodním utkání prvního vyřazovacího dějství Evropské ligy ho porazila 1:0.

Ščasného protějšek Oleg Kononov nechtěl uznat, že by se nechal takticky přechytračit. "Nedá se říct, že by nás to rozestavení soupeře úplně zaskočilo. V tom podstata naší porážky neležela. Prostě jsme hráli špatně. Máme týden na to, abychom zlepšili zejména naši útočnou hru."

Tajná taktická zbraň udeřila

Toho, že odveta v Krasnodaru bude za týden mimořádně těžká, si je Ščasný vědom. "Samozřejmě není zdaleka nic rozhodnuté, nechci nic předjímat. Ale důležité pro mě je, že jsme dneska podali neskutečně vyspělý výkon," pochválil své svěřence.

Rozestavení 3-5-2 si na Krasnodar chystal jako tajnou zbraň. "Asistenti jsou mi svědky, že jsem to měl pořád v hlavě, protože právě proti hře Krasnodaru to mohla být účinná varianta. Myslím, že jsme je tím trochu zaskočili. Hlavně v první půli nevěděli, jak nás napadat, nedostávali se vůbec ke své typické hře."

Poprvé si v ostrém, tedy soutěžním utkání zkusil důležitou roli halvbeka Ladislav Krejčí. "Potěšil mě tím, jak pozitivně k tomu přistoupil, zareagoval na tu novou roli opravdu výborně. A vůbec platilo, že tomu řešení kluci věřili, to bylo důležité. Zápas samozřejmě nevyhrálo rozestavení, ale výkon, který kluci podali, dneska je musím opravdu pochválit."

Rozhodující branku vstřelil při Lafatově zdravotní absenci mladý Lukáš Juliš."Je to obrovský talent. Dneska v utkání výborně pracoval. Paradoxně moc hlaviček nevyhrával, ale tu nejdůležitější, gólovou, pak ano. Má všechny předpoklady k tomu, aby byl jednou na tomto postu opravdu velmi zajímavý, hráčem."

Proč začal Matějovský na střídačce

Co se týče Lafaty, kvůli zdravotním potížím se svalem nebyl ani na střídačce. Na otázku, zda bude připraven do odvety, Ščasný odvětil: "Já bych byl rád, kdyby byl připraven už na Mladou Boleslav. Odveta v Krasnodaru je teď moc daleko, já teď myslím hlavně na nedělní ligu s Boleslaví."

Marka Matějovského poslal proti Krasnodaru do pole jako střídajícího hráče. "Krasnodar hraje na dva vysunuté halvy," vysvětluje Ščasný, proč dal přednost řešení s Marečkem a Váchou.

"Ale věděli jsme, že Marek na hřiště v průběhu zápasu půjde. A objevil se tam v tu správnou chvíli, kdy jsme potřebovali podržet balon, což splnil na výbornou. A ohromně ho budeme potřebovat proti Mladé Boleslavi," zdůraznil trenér Sparty. "V jeho věku už není snadné hrát v rytmu čtvrtek - neděle - čtvrtek, tak i proto jsme volili tohle řešení."

 

Právě se děje

před 39 minutami

V noci na dnešek zemřel právník a někdejší politik Zdeněk Jičínský, bylo mu 91 let. Na přelomu 50. a 60. let byl mj. v komisi pro přípravu ústavy

Zdroj: ČTK
Další zprávy