Sázkařská mafie v akci, dva góly za 40 tisíc eur

Tomáš Fránek
6. 1. 2011 15:23
Klíčový svědek popsal, jak sázkařská mafie manipulovala s výsledky

Bochum - Tajné schůzky s rozhodčím na parkovišti v Sarajevu, vymyšlené penalty, tisíce eur na úplatcích a miliony eur zisků.

Tak fungoval jeden z nejvýnosnějších podniků ve sportu - sázkařská mafie, které ovlivňovala fotbalové zápasy v celé Evropě. A sázkařští mafiáni ovlivňovali podle nejnovějších poznatků i zápasy kvalifikace na mistrovství světa.

Německá policie koncem loňského roku zatkla sázkařský gang, který je podezřelý z ovlivnění až 200 zápasů fotbalových soutěží v Evropě včetně Ligy mistrů a Evropské ligy. Nyní u soudu v Bochumi vyplývají na povrch detaily.

Slíbil nám dva góly

Vyšetřovatelé uvedli, že mezinárodní skupina je podezřelá z uplácení hráčů, funkcionářů, trenérů i rozhodčích v devíti zemích. Jejich terčem se stala utkání v Německu, Belgii, Švýcarsku, Chorvatsku, Slovinsku, Turecku, Maďarsku, Bosně a Rakousku.

Čtěte také:

Mezi podezřelé spadají i minimálně tři zápasy Ligy mistrů, 12 utkání Evropské ligy a jeden duel evropské kvalifikace hráčů do 21 let.

Klíčový svědek v celém případu, Chorvat Ante Stapina, před soudem v Bochumi popsal, jak například došlo k ovlivnění zápasu kvalifikace mistrovství světa v roce 2010 mezi Lichtenštejnskem a Finskem, ve kterém měly podle gangu padnout dva góly. A zápas, ve kterém už o nic nešlo, tak skutečně skončil.

Sapina se před zápasem potkal s bosenským rozhodčím Novem Paničem na parkovišti jednoho z hotelů v Sarajevu. "Požádal jsem ho, aby ve druhém poločase zařídil dva góly. Rozhodčí daroval Finům penaltu, která neměla být," uvedl před soudem Sapina.

Lichtenštejnsko o minutu později vyrovnalo. "Zaplatil jsem rozhodčímu 40 tisíc eur," vedl Sapina. Bosenský rozhodčí si už nezapíská, UEFA mu doživotně zastavila činnost.

Sapina přitom už jednou za ovlivňování zápasů byl ve vězení. Odseděl si 35 měsíců za to, že byl organizátorem při manipulování zápasů v roce 2006. Sapina totiž platil německého rozhodčího Roberta Hoyzera, který podle jeho pokynů odřídil 23 zápasů.

Přiznání německé naděje

Soudu ale Sapina nyní řekl, že v manipulování zápasů pokračoval i po skončení mistrovství světa v Německu v roce 2006.

Sázkařská mafie na zmanipulovaných zápasech vydělávala miliony. Jenom při domovních prohlídkách zabavena finanční hotovost ve výši jednoho milionu eur.

Jeden z hlavních organizátorů celého podvodu si během několika týdnů sázením přišel na 990 tisíc eur (přes 25 milionů korun).  Při vybírání zápasů nemuselo jít nutně o sázku jen o porážku. Sázelo se na vyloučené hráče, vlastní branky či penalty.

Mafiáni na domluvené utkání vsadili tisíce eur. Aby nebyli nápadní, rozdělili sázky u několika společností.

Bývalý fotbalista St. Pauli René Schnitzler se nyní přiznal, že před dvěma lety během působení klubu v druhé německé lize dostal 100 tisíc eur, aby ovlivnil výsledky pěti zápasů. Pětadvacetiletý útočník v rozhovoru pro magazín Stern současně uvedl, že ani jedno utkání nakonec nezmanipuloval.

 

Právě se děje

Další zprávy