Sázkařská aféra bobtná: policie obvinila 16 lidí od fotbalu

Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 6. 2014 11:30
Seznam osob obviněných z korupčních trestných činů a manipulací kvůli sázkám spojeným s fotbalem se rozšířil na 16 jmen
Do sázkařského průšvihu spadli další dva fotbalisté, policie obvinila už 16 osob
Do sázkařského průšvihu spadli další dva fotbalisté, policie obvinila už 16 osob | Foto: Aktuálně.cz

Strakonice - Sázkařská aféra, která zasáhla český fotbal, neusnula. Na seznam obviněných přibyla v nedávné době potajmu další dvě jména.

"Celkem je tedy nyní v této věci obviněno z korupčních trestných činů 16 osob. Osobně už nepředpokládám, že by se počet obviněných v této kauze měl ještě zvyšovat, ale úplně vyloučit to nemůžu," řekl deníku Aktuálně.cz strakonický státní zástupce Miloslav Kelyman, který celou kauzu dozoruje.

Totožnost dvou nových "přírůstků" na seznamu osob obviněných z manipulací úřady zatím utajují. "Můžu jen říct, že jde o fotbalisty," řekl Kelyman. Podle neoficiálních informací jde o hráče z nižší soutěže, nikoli z Gambrinus ligy.

Kelymanova slova potvrdil Jaroslav Ibehej, mluvčí protikorupční policie: "Zahájili jsme trestní stíhání proti dalším dvěma osobám, a to pro trestný čin podplacení, dle § 332/1, 2a trestního zákoníku."

O co jde? Policie obviňuje inkriminované osoby z toho, že nabízely nebo si nechaly slibovat úplatek za to, že zmanipulují zápasy, které se hrály v soutěžích řízených Fotbalovou asociací ČR.

A to například tak, aby v nich padlo hodně branek. Přičemž si skupina osob, která za celou akcí stála, vsadila u asijských sázkových kanceláří vysoké částky na to, že utkání opravdu bude na góly bohaté.

Seznam 13 cílů české sázkařské mafie najdete ZDE. Jsou na něm především utkání Juniorské ligy, ale i duel nejvyšší soutěže či tuzemského poháru.

Do konce roku k soudu

Prošetřuje se propojení na slovenskou skupinu, u níž tamní policie vystopovala přímou vazbu na jihoasijský sázkařský gang. Slovenská policie zveřejnila, že u nich mafie sázela s minimálním vkladem 50 000 eur. Pak se jí vyplatilo uplácet hráče sumami od 2000 do 60 000 eur za zápas.

V Česku obvinila policie 12 osob z korupce spojené s manipulacemi fotbalových zápasů už loni v září, později na seznam přibyli rozhodčí Jan Kalenda se strakonickým funkcionářem Michalem Káníkem. A nyní tedy další dvě, dosud neznámá jména.

Seznam obviněných

Ondřej Bíro
Vítězslav Brožík
Jan Halama
Jan Hanzal
Jaroslav Chalupa
David Jablonský
Daniel Kaplan
Karel Kodeš
Lukáš Křeček
Jan Leligdon
Michal Macháček
David Placák
Michal Káník
Jan Kalenda

Zbyněk Hauzr
další jména jsou zatím neznámá

"Do konce roku bychom celou věc rádi dostali k soudu. Je možné, že některé osoby nepůjdou k hlavnímu líčení, protože soudce bude chtít jejich věc řešit soudním příkazem. Pak záleží na obviněných, jestli si proti tomu podají odpor," vysvětluje státní zástupce Miloslav Kelyman.

Nejznámějšími jmény mezi obviněnými jsou David Jablonský, který navzdory problémům s policií na jaře nastupoval v prvoligovém dresu FK Teplice.

Za druholigové Bohemians Praha ze Střížkova pak hrával Jan Halama, který se měl podle policie své trestné činnosti dopouštět jako hráč Českých Budějovic, případně na farmě ve Strakonicích.

Zmíněné dvojice se měly týkat pokusy o manipulaci těchto utkání:

Obvinění z pokusu o manipulaci

Jan Halama 

měl nabízet úplatek

Gambrinus liga: Teplice - Č. Budějovice (4:0), sázka na 2 a více branek (= 2+)

Juniorská liga: Dukla-Teplice (2:0), sázka na 4+

Juniorská liga: Jihlava-Sparta (2:0), sázka na 4+

 

David Jablonský

Juniorská liga: Plzeň-Teplice (0:0), měl si nechat slíbit úplatek za 4+

U dalších zápasů měl naopak úplatek nabízet on.

Juniorská liga: Jihlava-Příbram (2:2), sázka na 4+

ČFL: Kladno-Chrudim (2:0), sázka na 4+

ČFL: Loko Vltavín - Horní Měcholupy (4:0), sázka na 4+

Pohár České pošty: Teplice-Domažlice (2:1), sázka na 2+

Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR dosud uzavřela jediný případ. Bývalý fotbalista David Placák, který naposledy působil v královehradeckém krajského přeboru, dostal zákaz činnosti ve fotbale na pět let a pokutu 50 tisíc korun za to, že se pokusil ovlivnit dvě utkání třetí ligy (více zde).

V ostatních případech Fotbalová asociace ČR čeká na to, jak je uzavřou orgány činné v trestním řízení.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy