Uhrin st. se dal na podnikání. Místo veřejného domu má lázně

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
24. 8. 2014 14:09
Fotbalový trenér Dušan Uhrin starší přesedlal z fotbalu na podnikání v lázeňství.
Dušan Uhrin starší.
Dušan Uhrin starší. | Foto: CPA Eduard Erben

Františkovy Lázně - Naposledy vedl fotbalový klub před šesti lety, když Slovan Bratislava získal slovenský superpohár. Od té doby se ale zkušený český kouč a lodivod stříbrného týmu z eura 1996 Dušan Uhrin starší věnuje něčemu docela jinému. Lázeňství.

Po třiceti letech fotbalového trénovaní ovšem v rozhovoru pro Aktuálně.cz jednasedmdesátiletý kouč uznal, že ho i přes podnikatelské úspěchy stále svrbí ruce.

"Přiznávám, že mi fotbal chybí. Uvědomil jsem si ale, že jsem ze své původní cesty nevybočil. Vždyť přece dát dohromady sehraný tým v balneo-světě je přibližně stejné, jako u fotbalového mužstva," říká Dušan Uhrin starší.

Co vás k tomuto zcela výjimečnému životnímu kroku vedlo?

V osmdesátých letech jsem jako trenér šest roků působil v Chebu a později jsem se Spartou jezdil do Františkových Lázní na soustředění. Zalíbilo se mi tam a seznámil jsem se s řadou zajímavých lidí. Díky finančním odměnám za druhé místo na mistrovství Evropy jsem se rozhodl koupit hrubou stavbu současného sanatoria. Lákalo mě rozšíření počtu léčebných zařízení. Pomocí známých jsem získal odborníky na balneo, restaurační provoz, hotelovou část a další nutné řemeslnické práce. A už v následujícím roce 1997 jsem mohl přivítat první klienty.

Ještě přes deset let jste však působil většinou v zahraničních klubech. Jak bez vašeho dozoru toto zařízení fungovalo?

Nebylo to jednoduché, protože do Františkových Lázní jsem se opravdu dostal jen málokdy. Trvalo dost dlouho, než se mi podařilo dát dohromady ve všech činnostech spolehlivý kolektiv. Ve všech profesích docházelo k častým personálním změnám, což platí i na manažery, kteří měli být klíčovými osobnostmi celého provozu. Na tomto místě se jich vystřídalo celkem sedm a teprve se současným mohu být plně spokojen. Mimochodem, jeden z jeho předchůdců chtěl sanatorium změnit na veřejný dům.

Po uzavření trenérské dráhy jste se už mohl sanatoriu plně věnovat?

Ano, a hned jsem ho začal rozšiřovat a jeho provoz zkvalitňovat. K dispozici byly postupně výtah, tělocvična, bazén, přibyly další pokoje a rekonstrukcí prošla určitá část balnea. Celý pracovní týden jsem se snažil zlepšovat doslova vše, co by prospělo mým hostům. Pouze na víkend jsem se vracel do Prahy, což platí dodnes.

Se současným stavem jste už spokojen?

Lze to tak říci, nicméně dál ho chci zkvalitňovat. Mým cílem od začátku otevření sanatoria byla pohoda mých zaměstnanců a samozřejmě zájemců o nabízené služby. V mém týmu je dnes 13 lidí, takže mohu po vzoru známé české detektivky říci, že konečně se mi vydařila sázka na třináctku. Sanatorium má spíš rodinný charakter se 17 pokoji pro 35 hostů, kteří mohou využít téměř dvacet různých procedur.

A nestýská se vám uprostřed lázeňského života po fotbale?

Přiznávám, že mi chybí. Když jsem při sparťanských oslavách mistrovského titulu zase jako kouč jednoho ze dvou týmů vstoupil po dvaceti letech do kabiny mužstva a potom usedl na trenérskou lavičku, tak to na mě hodně zapůsobilo.

Zároveň jsem si znovu uvědomil, že jsem sice svým podnikáním mezi fotbalovými trenéry výjimkou, ale já vlastně z mé původní cesty nevybočil. Vždyť přece dát dohromady sehraný tým v balneo-světě je přibližně stejné, jako u fotbalového mužstva.V obou případech to není snadné, a proto mám dobrý pocit, že se mi to zase podařilo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 27 minutami

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Záchranářům se nepodařilo dostat k horníkům uvězněným v mexickém dole

Potápěčům ze záchranné služby se nepodařilo sestoupit k deseti horníkům uvězněným v zatopeném dole v Mexiku, uvedly úřady. První pokus potápěčů zmařily sutiny a také tma, uvedla agentura AP. Neštěstí v dole se stalo před týdnem a od té doby nejsou o hornících žádné zprávy.

Ve středu se dvojice potápěčů ponořila do jedné ze tří zatopených šachet, aby odstranila část sutin. Ani potom se jim ale nepodařilo dostat do dolu. "Ačkoliv měli zapnutá světla, neměli dostatečnou viditelnost, aby rozeznali, co hledají," uvedl ministr obrany Luis Cresencio Sandoval. Podle ministra se potápěči a záchranáři znovu pokusí dostat do uhelného dolu.

Úřady se snaží snížit hladinu vody v dole pomocí pump. Odčerpávání vody znovu spustili po ukončení prvního pokusu o sestoupení k horníkům.

Neštěstí se stalo v mexickém státě Coahuila, kde se těží uhlí, ve středu 3. srpna odpoledne místního času, když se propadla stěna šachty a důl byl zaplaven. Uvnitř bylo v tu chvíli 15 horníků; pěti z nich se podařilo dostat na povrch. Se zbylou desítkou se od té doby nepodařilo navázat kontakt.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

V bavorském Legolandu se srazily dvě soupravy horské dráhy, zranění utrpělo 34 lidí

V bavorském Legolandu se ve čtvrtek srazily dvě soupravy horské dráhy, při nehodě utrpělo zranění nejméně 34 lidí, píší německá média. V zábavním parku ve městě Günzburg při rozsáhlé operaci zasahovali hasiči a záchranáři se třemi vrtulníky. Zatím není jasné, co nehodu zapříčinilo.

Jeden z vlaků horské dráhy Feuerdrache (Ohnivý drak) narazil u stanice do soupravy před ním, když prudce zabrzdila. Podle agentury DPA ani jeden z vlaků nevykolejil a ani z něj nevypadli cestující. Někteří z pasažérů ale uvázli ve větší výšce a záchranáři se k nim do odklizení jedné ze souprav nemohli dostat. Podle zábavního parku soupravy na této dráze jezdí rychlostí okolo 29 kilometrů za hodinu.

"Mezi zraněnými jsou dospělí i děti," uvedl mluvčí místní policie. Nejméně dva lidé mají zranění vážná, napsala agentura AP, podle které je zraněných 34. Agentura DPA uvedla, že zraněných je 31, z toho deset dětí, jeden dospívající a 20 dospělých.

Zábavní park zůstal po nehodě otevřený, potvrdila policie. Návštěvníci uvedli, že nehodu zaznamenali až po telefonátech od známých nebo z médií. Policie si v rámci vyšetřování mimo jiné prohlédne záběry bezpečnostních kamer, na místo byl také povolán odborník. Podle listu Süddeutsche Zeitung mohla nehodu způsobit závada elektronického systému.

Zdroj: ČTK
Další zprávy