Šampionát zatím patří favoritům

ČTK, SportPlus
24. 6. 2006 10:09
Berlín - První překážku v podobě základních skupin všichni největší favorité na fotbalovém mistrovství světa zvládli.
Španělští fanoušci v hledišti ve Stuttgartu před zápasem Španělsko - Tunisko.
Španělští fanoušci v hledišti ve Stuttgartu před zápasem Španělsko - Tunisko. | Foto: Reuters

Brazilci, Argentinci, Němci, či Španělé elegantně a bez zakolísání, Italové a Angličané po velkých bitvách a Francouzi s odřenýma ušima za pět minut dvanáct. Za největší překvapení je považováno vyřazení českých fotbalistů, od druhého týmu světového žebříčku se čekalo, že mezi elitní šestnáctkou nebude chybět.

Místo svěřenců trenéra Karla Brücknera však na turnaji zůstala Ghana, která tak zachraňuje čest Afriky. Černý kontinent tentokrát místo zkušených harcovníků z Nigérie a Kamerunu poslal z kvalifikace na světovou scénu většinou nováčky a pro ně se stala premiéra po všech stránkách těžkým soustem.

V případě Toga dokonce hrozil skandál v podobě bojkotu šampionátu kvůli sporům o peníze. Fanoušky musela nadchnout nezlomná bojovnost, s níž Australané zachránili špatně se vyvíjející zápasy s Japonskem a Chorvatskem a poprvé v historii překročili práh základní skupiny.

Ukrajinci byli po čtyřbrankovém debaklu od Španělska při své premiéře na MS zralí na ručník, ale oklepali se a postoupili. I když nutno dodat, že jejich skupina byla asi ze všech nejlehčí. Nejhezčí zážitek připravili divákům Argentinci při výhře 6:0 nad týmem Srbska a Černé Hory. Brazilci zpočátku fotbalovou krásou dost šetřili a až ve druhém poločase posledního utkání s Japonskem ukázali, co od nich mohou diváci čekat.

Celkově ale gólů zase trochu ubylo. Před čtyřmi lety jich v základní části padlo 130, teď o 14 méně, což představuje hubený průměr 2,41 na zápas. Jen v roce 1990 viděli diváci gólů ještě méně. Fanoušci si zatím marně kladou otázku, kdo bude největší hvězdou šampionátu.

Čeká se na hvězdu šampionátu

Trofejemi ověnčený Brazilec Ronaldinho toho zatím moc nepředvedl a jeho neméně slavný krajan Ronaldo zachraňoval reputaci až v posledním zápase. Do té doby se víc mluvilo o jeho váze, než o tom, co dokáže s míčem. Angličan Beckham by na trávníku skoro nebyl vidět, kdyby občas nekopl nějaký přímý kop.

Další Angličan Rooney, Ital Totti a Němec Ballack se po zraněních teprve pomalu rozehrávají, Messiho, o němž se v Argentině hovoří jako o novém Maradonovi, trenér zatím šetří. Francouz Henry zdaleka nezáří tolik jako v Lize mistrů, když má na sobě dres Arsenalu.

Němci opěvují kanonýra Kloseho, ale ten všechny čtyři své góly dal proti slabším týmům. Ve vyřazovací fázi to bude mít mnohem těžší.

Rozhodčí chybují

Rozhodčí byli před čtyřmi lety terčem obrovské kritiky za fatální chyby a i když některé týmy se cítí být i v Německu poškozeny, do očí bijících pochybení ubylo.

Neuvěřitelného omylu se dopustil Angličan Poll, když Chorvatu Šimuničovi ukázal v zápase s Australany třikrát žlutou kartu. Na šampionátu už si asi nezapíská, ale výsledek tím prakticky nijak neovlivnil. Francouzi se hodně zlobili, když jim sudí neuznali gól v utkání s Koreou, přestože televizní záběry ukázaly, že míč byl daleko za brankovou čarou.

Naopak Korejci marně protestovali, když v utkání se Švýcary dostali gól, ačkoli asistent rozhodčího signalizoval ofsajd. Pocit křivdy mohou mít i Američané a Tunisané za přinejmenším sporné penalty. V řízení zápasů však převažují pozitivní prvky. Muži s píšťalkou v souladu s trendem FIFA nekompromisně trestají fauly zezadu i údery loktem, ale i zdržování hry a simulování.

A tak výrazně přibylo karet. Šampionát už má po základní části 18 vyloučených, to je o jednoho víc než za celý minulý turnaj. Počet napomínaných hráčů vzrostl ve srovnání s rokem 2002 o čtvrtinu na 208, ale ozývají se i hlasy, že některé karty vytáhli rozhodčí hodně unáhleně a mohli tak mužstvo poškodit. Ghaňan Essien, který kvůli tomu přijde o zápas s Brazílií, by mohl vyprávět.

Daří se pořadatelům

Jedničku s hvězdičkou si zatím mohou napsat hostitelé. Snad až na občasné stížnosti na kvalitu trávníku a faux pas s korejskou hymnou všechno funguje s německou důkladností. Téměř všechny zápasy byly vyprodány, v hledištích vládne skvělá atmosféra a šampionát se zatím obešel bez větších projevů násilností.

Skvělým nápadem se ukázaly být zábavní zóny v centrech jednotlivých měst, kde se u obřích obrazovek scházejí ti, na něž nezbyly vstupenky. Až na pár nenapravitelných anglických a polských výtržníků, proti nimž musela tvrdě zakročit police, si tak milovníci fotbalu v Německu opravdu užívají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy