Salcburk s třemi Čechy získal titul

ČTK, SportPlus
30. 4. 2007 23:00
Praha -  Fotbalisté Salcburku, mezi něž patří také čeští hráči Karel Piták, Vratislav Lokvenc a Patrik Ježek, se stali mistry rakouské ligy.

Rakousko

Prvenství si Salcburk zajistil dnešní remízou 2:2 s loňskými šampiony Austrií Vídeň. Pět kol před koncem sezony tak mají v čele tabulky již nedostižný devatenáctibodový náskok.

Salcburk šel za jistotou titulu od úvodních okamžiků, když hned po 100 sekundách hry otevřel skóre nejlepší střelec ligy Zickler. Ovšem po půlhodině srovnal Acimovič, který navíc za dalších šest minut získal pro Austrii vedení. Po změně stran však opět srovnal chorvatský veterán Kovač a zajistil Salcburku čtvrtý titul v klubové historii a první po deseti letech.

Oslavovat tak mohli všichni tři čeští hráči. Ježek dnes odehrál 85 minut, než ho vystřídal Lokvenc, Piták pak na hřiště přišel v 52. minutě. Pro Ježka s Pitákem to byl vůbec první ligový titul, Lokvenc se radoval již pětkrát se Spartou Praha.

"Po dlouhých sedmi letech se zas mohu radovat z titulu a je to dobrý pocit," řekl po utkání Lokvenc, který ukázal svou kolegialitu k partnerovi z útoku. "Přeji Zicklerovi, aby se mu ve zbývajících zápasech podařily vstřelit dvě branky, aby tak překonal Bierhoffův rekord," řekl o střelci 21 ligových branek Zicklerovi, který ho po návratu po zranění opět usadil na lavičku náhradníků.

Radost z titulu měl také italský trenér Salcburku Giovanni Trapattoni, který dnes získal již svůj desátý ligový titul a to v šestém celku, který trénoval. "Každý titul je výjimečný a já jsem velmi spokojený. Můj cíl nyní je, abychom si udělali dobré jméno také v Evropě," prozradil Trapattoni.

Fotbalisté Rapidu Vídeň si v 31. kole rakouské ligy pořádně zastříleli a porazili Ried vysoko 5:2. Tři branky vstřelil útočník Bilič, který v základní sestavě nahradil českého útočníka Marka Kincla. Ten se dnes nevešel do sestavy, stejně jako obránce Petr Voříšek.

Z českého tria tak nastoupil pouze Radek Bejbl, jenž odehrál celé utkání. Rapid se díky zisku tří bodů vrátil na třetí místo v tabulce před Pasching.

Výsledky - 31. kolo:
Innsbruck - Altach 1:1, Pasching - GAK Štýrský Hradec 3:0, Salcburk -  Austria Vídeň 2:2, Sturm Štýrský Hradec - Mattersburg 3:1, Rapid Vídeň - Ried 5:2.

• Tabulka rakouské ligy - ZDE

Rusko

Fotbalisté Vladivostoku prohráli v dnešním utkání sedmého kola ruské ligy s moskevským Dynamem 0:1. Brankáře Marka Čecha překonal v 56. minutě portugalský záložník Danny, který zakončil rychlý protiútok. Domácí naopak ze souvislé převahy nic nevytěžili, nepomohl jim ani útočník Tichonoveckij, který hrál poprvé po půlročním trestu za užití marihuany.

Petrohradský Zenit zvítězil stejným poměrem v Tomsku a zařadil se na třetí místo. Jediný gól vstřelil svému bývalému klubu v závěru utkání Pogrebňak, který krátce předtím dostal žlutou kartu za simulování. Radek Šírl nastoupil v základní sestavě Petrohradu a v záložní řadě odehrál 63 minut.

Fotbalisté CSKA Moskva nastříleli českému brankáři Antonínu Kinskému tři góly a v dnešním utkání sedmého kola ruské ligy
zvítězili nad Saturnem Moskevská oblast 3:1. Kinského nejprve v úvodní půlhodině v rychlém sledu překonali Vasilij Berezuckij a Žirkov, pojistku pak přidal v závěru druhého poločasu brazilský kanonýr Vágner Love.

CSKA se tak dostal na třetí místo tabulky, o bod za městské rivaly Spartak a FK. Spartakovci v sestavě s českou dvojicí Jiránek, Kováč remizovali 0:0 v Krasnodaru a mají v čele naprosto stejnou bilanci jako FK Moskva.

Do čela tabulky se propracoval FK Moskva po večerní remíze 1:1 v derby na hřišti Lokomotivu. Za hosty odehrál závěrečnou půlhodinu Tomáš Čížek, krátce po jeho příchodu na hřiště však FK dostal vyrovnávací gól.

Výsledky - 7. kolo:
FK Chimki - Nalčik 1:0, Lokomotiv Moskva - FK Moskva 1:1, Tomsk - Petrohrad 0:1, Vladivostok - Dynamo Moskva 0:1, CSKA Moskva - Saturn MO 3:1, Kazaň - Rostov na Donu 0:0, Samara - Perm 1:0, Krasnodar -Spartak Moskva 0:0.

• Tabulka ruské ligy - ZDE

Skotsko

S českým záložníkem Liborem Sionkem pouze na lavičce dnes remizovali fotbalisté Glasgow Rangers ve skotské lize na hřišti Hibernianu 3:3. Dvěma góly se v dresu hostů blýskl Charlie Adam.

Šestibrankovou přestřelku se stejným výsledkem nabídly také týmy otherwellu a Falkirku. Domácí se dostali díky trefám Darrena Smithe a Scotta McDonalda z 18. a 37. minuty do dvougólového vedení, radost jim ale dlouho nevydržela. Falkirku se totiž po přestávce podařilo v rozmezí jediné minuty vyrovnat a v 55. minutě navíc zápas otočit.

Na konečných 3:3 upravil v 58. minutě domácí David Clarkson.

Český útočník Michal Pospíšil pokazil čerstvému mistru skotské ligy Celtiku oslavy titulu. V dnešní dohrávce 35. kola se gólem z penalty podepsal pod výhru Heart of Midlothian 3:1 na hřišti glasgowského klubu. Pro Celtic to byl první domácí zápas po zisku titulu v předchozím kole.

Pospíšil zvyšoval na konečných 3:1 v 71. minutě z penalty , kterou sudí nařídil poté, co domácí Steven Pressley srazil ve vápně loktem Laryho Kingstona. Hráči Hearts navíc oživili naději na postup do Poháru UEFA, protože na třetí místo v tabulce, které patří Aberdeenu, ztrácejí čtyři body.

V dresu skotského mistra odehrál 73 minut český záložník Jiří Jarošík, Pospíšilův spoluhráč Roman Bednář strávil utkání pouze mezi náhradníky.

Fotbalisté Dunfermline udrželi naději na setrvání v nejvyšší skotské lize. Poslední celek tabulky v pondělí porazil St. Mirren 1:0 a náskok svého soupeře na jedenáctém místě tak snížil na jediný bod.

Výsledky - 35. kolo:
Aberdeen - Kilmarnock 3:0, Dundee - Inverness 1:1, Hibernian - Glasgow Rangers 3:3, Motherwell - Falkirk 3:3,Celtic Glasgow - Heart of Midlothian 1:3, St. Mirren - Dunfermline 0:1.

• Tabulka skotské ligy - ZDE

Turecko

Manisaspor remizoval v Ankaře také díky Zelenkově asistenci     Istanbul 28. dubna (ČTK) - Fotbalisté Manisasporu dnes v 30. kole turecké ligy remizovali 1:1 na hřišti Ankarasporu. Hosté šli do vedení již v 10. minutě, kdy Barbiconi využil přihrávky českého záložníka Lukáše Zelenky.

Domácí ovšem v druhé půli zlepšili hru, což jim přineslo vyrovnání po dorážce Bataka. Manisasporu tak v tabulce patří dvanáctá příčka s pětibodovým náskokem na sestupová místa.

Jednoduché utkání sehráli hráči Galatasaray na hřišti posledního Sakaryasporu, kde vyhráli 3:0, když všechny branky vstřelili v první půli. Dvakrát se prosadil turecký reprezentant Karan. Galatasaray tak stáhlo náskok druhého Besiktasu na rozdíl jediného bodu, ovšem odehrálo o zápas více. Sakaryaspor dnešní prohra odsoudila k jistému sestupu.

Až brankou v nastavení dnes zvítězili fotbalisté Besiktase v turecké lize na hřišti Sivassporu 1:0. Postaral se o to útočník Akin, který překonal domácího brankáře v 91. minutě.

Besiktas tak zvýšil tlak na vedoucí Fenerbahce, které které neudrželo dvoubrankové vedení a s Denizlisporem nakonec jen remizovalo 2:2.

Výsledky - 30. kolo:
Ankaraspor - Manisaspor 1:1, Antalyaspor - Trabzonspor 1:2, Bursaspor - Gaziantepspor 1:1, Genclerbirligi - Erciyesspor 1:2, Kayserispor - Konyaspor 2:1, Rizespor - Ankaragücü 3:1, Sakaryaspor - Galatasaray 0:3, Sivasspor - Besiktas 0:1, Fenerbahce - Denizlispor 2:2, Sivasspor - Besiktas 0:1.

• Tabulka turecké ligy - ZDE

Portugalsko

Fotbalisté Belenenses podle očekávání zvládli zápas s poslední Bierou Mar a upevnili si čtvrtou příčku v tabulce. Výhru 2:0 svými brankami zařídili Garces a Dady, který se prosadil minutu před koncem.

V páteční předehrávce 27. kola mezi Pacosem Ferreira a Uniaem Leiria gól nepadl, zato rozhodčí vyloučil tři hráče. Domácí hráli od 27. minuty přesilovku, ale v závěrečných sedmi minutách sami přišli o dva hráče.

Fotbalisté FC Porto podlehli 1:2 na hřišti městského rivala Boavisty a zkomplikovali si cestu za titulem. Po dnešním lisabonském derby se k nim totiž může v případě vítězství přiblížit druhý Sporting na rozdíl jednoho bodu, Benfica nyní zaostává pět bodů.

Porto nevyužilo k vyrovnání ani dvacet minut trvající přesilovku poté, co byl za penaltový faul vyloučen lichtenštejnský gólman Jehle, jenž za Boavistu chytal vůbec poprvé.

Hráči Nacionalu Funchal porazili Estrelu Amadora až brankou v nastavení, když hostující Loureiro fauloval v pokutovém území, dostal červenou kartu a následnou penaltu proměnil Spadacio. Nacional tak může ještě bojovat o páté místo, na které nyní ztrácí pět bodů.

Tradiční lisabonské derby mezi fotbalisty Benfiky a Sportingu dnes skončilo remízou 1:1. Oba soupeři tak v boji o portugalský titul ztratili body. Na vedoucí FC Porto, které v sobotním utkání prohrálo 1:2 na hřišti městského rivala Boavisty, tak Sporting ztrácí tři body a Benfika ještě o jeden více.

Sporting s vědomím, že pokud v derby uspěje, sníží náskok Porta na jediný bod, začal aktivně a již ve 2. minutě otevřel skóre. To se prosadil Liedson. Ovšem domácí nesložili zbraně a dočkali se vyrovnání. Hostující obrana nedokázala ubránit italského útočníka Miccoliho a ten srovnal na konečných 1:1.

Fotbalisté Bragy zvítězili v pondělní dohrávce v Coimbře 1:0 a posílili své šance na účast v Poháru UEFA. Na pátém místě mají před šestým Pacosem Ferreira tříbodový náskok, do konce soutěže však zbývá ještě sedm kol.

Coimbra je třináctá a může mít ještě potíže se záchranou. Dnes ji v 57. minutě oslabilo vyloučení brazilského obránce Kaká a přesilovku po deseti minutách využil jeho krajan Zé Carlos.

Výsledky - 27. kolo:
Pacos Ferreira - Leiria 0:0, Belenenses - Beira Mar 2:0, Boavista Porto - FC Porto 2:1, Nacional Funchal - Estrela Amadora 1:0,Naval - Aves 0:1, Setúbal - Marítimo Funchal 1:1, Benfica Lisabon - Sporting Lisabon 1:1, Coimbra - Braga 0:1.

• Tabulka portugalské ligy - ZDE

Chorvatsko

Dinamo Záhřeb se stalo fotbalovým mistrem Chorvatska. Obhajobu titulu si zajistilo dnešní výhrou 4:1 nad Medjimurje a čtyři zápasy před koncem soutěže má před druhým Hajdukem Split nedostižný náskok 13 bodů.

Hajduk, který dnes remizoval se Slavenem Koprivnica 1:1, má v tabulce po 29 kolech 67 bodů, Dinamo 80. Pro nejúspěšnější klub historie samostatné chorvatské ligy je to již devátý titul za posledních dvanáct let.

• Tabulka chorvatské ligy - ZDE

Slovensko

Fotbalisté Artmedie Bratislava pouze remizovali v Nitře, když téměř půlhodinovou přesilovou hru po vyloučení domácího Štajera využili jen ke srovnání na konečných 1:1. Dali tak šanci vedoucí Žilině odskočit již na osm bodů.

Na třetí místo se vrátil Ružomberok, který si poradil s Košicemi a zvítězil 1:0. O jedinou branku zápasu hraného bez větších šancí se postaral útočník Rák po střele z dvaceti metrů. Svěřenci Petra Uličného tak svého dnešního soupeře v tabulce přeskočili a mají před ním náskok dvou bodů.

Fotbalisté Žiliny dnes nedokázali v Bratislavě udržet dvoubrankový náskok a s místním Slovanem nakonec prohráli 2:3. Žilina tak přišla o sérii 23 utkání bez prohry a rovněž nevyužila sobotního zaváhání druhé Artmedie Bratislava. V čele tabulky slovenské ligy tak má stále pětibodový náskok.

Žilina po první půli směřovala k důležité výhře, která by jí zaručila již osmibodový odstup od Artmedie. To se totiž v rozmezí sedmi minut dvakrát prosadil útočník hostů Štyvar a zajistil hostům dvoubrankový náskok.

Po změně stran však vedoucí celek tabulky nepochopitelně zvolnil a soupeř toho bezezbytku využil. Nejprve Masaryk z penalty snížil a v 69. minutě Chlebek srovnal. Dokonalý obrat obstaral devět minut před koncem Slovák.

Výsledky - 8. kolo:
Banská Bystrica - Senec 1:0 (81. Kulík), Nitra - Artmedia Bratislava 1:1 (17. Hesek - 66. Halenár), Ružomberok - Košice 1:0 (55. Rák), Slovan Bratislava - Žilina 3:2 (58. Masaryk z pen., 69. Chlebek, 81. Slovák - 31. a 38. Štyvar).

• Tabulka slovenské ligy - ZDE

Belgie

Sedmibrankovou přestřelku nabídli fanouškům v 31. kole belgické ligy fotbalisté Charleroi a Lokerenu. Domácí se díky gólům z 11., 13., 54. a 58. minuty dostali do čtyřbrankového vedení, nakonec se ale strachovali o výsledek.

Lokeren totiž tři minuty po čtvrté brance Charleroi dal svůj první gól v utkání a sedm minut před koncem se mu podařilo snížit na rozdíl jediné branky, na vyrovnání už ale nedosáhl.V dresu domácích se blýskl dvěma góly Tim Smolders, za Lokeren se dvakrát trefil Patiyo Tambwe.

Cercle Bruggy - St. Truiden 0:1, Charleroi - Lokeren 4:3, FC Brusel - Beveren 2:0, Gent - Mons 4:1, Lierse - Westerlo 1:1, Waregem - FC Bruggy 2:1, Genk - Mouscron 3:2.

• Tabulka belgické ligy - ZDE

Nizozemsko

Amsterodam 29. dubna (ČTK) - Fotbalisté PSV Eindhoven nejlépe zvládli neobvykle vyrovnaný závěr nizozemské ligy, podruhé za sebou obhájili titul a podvacáté v klubové historii se stali mistry.

V posledním kole uspěli v duelu s Arnhemem vysoko 5:1 a díky lepšímu skóre o pouhý jeden gól tak skončili před Ajaxem Amsterodam, do jehož kádru patří také český obránce Zdeněk Grygera. Největší šance na zisk titulu se dávaly Alkmaaru, ale ten nečekaně prohrál na hřišti Excelsioru Rotterdam a skončil až třetí.

Eindhoven byl tři čtvrtiny sezony jasným favoritem na titul, ovšem v posledních kolech mu docházel dech a postupně ztratil svůj jedenáctibodový náskok. V předposledním kole navíc nezvládl zápas v Utrechtu, kde jen remizoval 1:1 a pustil před sebe jak Alkmaar tak Ajax, které měly při shodném bodovém zisku lepší skóre.

Zdálo se tedy, že Eindhoven již nemá šanci na obhajobu, ovšem dnes proti Arnhemu od začátku útočil a rychle získal dvoubrankový náskok po brankách Alexe a Farfána. Pak však hosté snížili a v tu chvíli měl blíže k titulu Ajax, který vedl nad Tilburgem. Eindhoven si svůj útok na titul schoval do druhé půle, kdy se prosadil hned třikrát a dostal se do čela.

Ajax potřeboval vstřelit branku na 3:0, aby se dostal opět na první místo, ale to se mu již nepodařilo. Stejně tak neuspěl Alkmaar, který ve snaze vstřelit vítěznou branku a získat titul chyboval a nakonec po vyloučení brankáře v deseti prohrál 2:3. Eindhoven se tak mohl radovat ze svého třetího titulu za sebou a sedmého z posledních devíti let.

Výsledky - 34. kolo:
Excelsior Rotterdam - Alkmaar 3:2, Groningen - Utrecht 0:2, Heerenveen - Feyenoord Rotterdam 5:1, Nijmegen - Haag 3:2, PSV Eindhoven - Arnhem 5:1, Roda Kerkrade - Almelo 7:0, Sparta Rotterdam - Waalwijk 1:0, Tilburg - Ajax Amsterodam 0:2, Twente Enschede - Breda 2:1.