Šafarčík: Baník se nevzdá! Stronatiho návrat nevylučuji, Ličkův ano. A investor? Do Vánoc

Luděk Mádl Luděk Mádl
25. 11. 2015 6:00
Baník Ostrava má v tabulce fotbalové ligy jen 4 body. Ale vlastník klubu Petr Šafarčík věří, že další přibudou a že tým nesestoupí. Potřeboval by ale do Vánoc podepsat smlouvy s novým investorem, prozradil, že nejdál jsou jednání s Václavem Brabcem z Havířova. Z Austrie Vídeň by se mohl vrátit Patrizio Stronati.
Šéf ostravského Baníku Petr Šafarčík nevylučuje zimní návrat Patrizia Stronatiho (na archivním snímku vpravo)
Šéf ostravského Baníku Petr Šafarčík nevylučuje zimní návrat Patrizia Stronatiho (na archivním snímku vpravo) | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Fanoušci mu spílají, že ostravský Baník stahuje do pekel, Petr Šafarčík přesto depresi nepropadá. Navzdory pouhým 4 bodům, co zatím klub uklohnil v dosavadních 14 kolech Synot ligy.

"Ještě nás na podzim čekají dva zápasy a já věřím, že nějaké body si ještě připíšeme. Rozhodující dění pak přijde po Mikuláši, kdy nás čeká hlavní fáze rozhovorů o vstupu nového partnera," říká Šafarčík. A dodává, že nejdál zatím pokročila jeho jednání s podnikatelem Václavem Brabcem, který mimo jiné vlastní ČSAD Havířov.

Baník potřebuje body a také peníze, mimo jiné na to, aby v zimě mohly přijít další posily. S tím souvisí další starost Baníku, a to právní půtka s Viktorií Žižkov o zhruba 8 milionů korun. "K zastavení našich přestupů ale kvůli téhle záležitosti dojít nemůže, protože v tom směru nás chrání stále platné předběžné opatření soudu," míní Šafarčík.

Před zápasy s Jihlavou a Spartou zdůrazňuje, že trenérský tým kolem Radomíra Korytáře "má do konce podzimu plnou důvěru". A pak se uvidí. Mnohé.

Co když dojde na nejhorší variantu a se současnými čtyřmi body budete i přezimovat? Co pak? Prodáte zbývající hráče, kteří se ještě za slušných podmínek prodat dají, a začnete chystat kádr pro druhou ligu a rychlý návrat mezi elitu?

"Takhle vůbec neuvažujeme. Já věřím, že nějaké body přidáme ještě teď na podzim, a i kdyby došlo na katastrofickou variantu, kterou jste nastínil, rozhodně ještě nebude odstup od ostatních takový, že by se naše naděje úplně vytratila. Naše manévrovací možnosti se sice stále zužují, nicméně ve fotbale se dějí různé věci a i my v Baníku pamatujeme z nedávné minulosti šňůru snad pěti jarních vítězství v řadě. Takže dokud nějaká šance bude, rozhodně nic nevzdáme. A v zimě chceme kádr každopádně posílit."

Zimní priorita: Hledá se lídr

V sobotu hrajete s Jihlavou, která taktéž zabředla do záchranářského pásma, získala zatím 12 bodů. Bude právě tohle klíčový zápas, který může rozhodnout mnohé?

"My už se do téhle rétoriky ani nepouštíme. Opakovat před každým zápasem, že musíme, musíme... To může být až kontraproduktivní. Bereme to tak, že jsou před námi ještě dva zápasy, oba v domácím prostředí, a to bych podtrhl, v tom je naše šance. Bodovat chceme proti Jihlavě i proti Spartě. Čekají nás dva zápasy, které můžou pohnout Baníkem. Trenérský tým kolem Radka Korytáře má každopádně do konce podzimu naši plnou důvěru. Nic víc neřešíme. Teď se koncentrujeme na Jihlavu."

A jakou budou mít trenéři důvěru po konci podzimu?

"Záleží samozřejmě na tom, jak zvládneme ty poslední dva zápasy. Pak vyhodnotíme situaci. Každopádně chceme přivést posily. Ať už bude koncovka podzimu jakákoli, spokojeni s ním samozřejmě být nemůžeme, takže asi přijde víc než jeden dva noví hráči, ta obměna bude větší."

Koho hledáte? A kde?

"Přikloníme se spíš k hráčům české nebo slovenské národnosti. Hledat budeme bojovníky. A v první řadě lídra, který by uměl mužstvo strhnout, když nám třeba vývoj zápasu nepřeje. Fotbalistu, který by v týmu i v takové chvíli dokázal vyburcovat víru v možný obrat."

Do Sparty se loni na jaře vrátil na hostování Václav Kadlec, který se moc nechytal v bundesligovém Frankfurtu. Také váš odchovanec Patrizio Stronati v Austrii Vídeň příliš nehraje, v rakouské lize se na podzim objevil jen na 97 minut. Je možné, že byste použili "model Kadlec" a půjčili si Stronatiho na jarní záchranářské práce?

"Já směrem na jaro nevylučuju prakticky nic. A tedy ani tuto variantu. Samozřejmě by hodně záleželo na postoji Austrie. A museli bychom pečlivě posoudit i sportovní přínos takového kroku. Na jaře budeme potřebovat hráče se stoprocentním výkonem, nemůžeme si dovolit, aby se u nás někdo rozehrával."

A co když budete mít zablokované přestupy? Ve prospěch Viktorie Žižkov nedávno rozhodl soud a...

"... jenže ani ten verdikt, který zmiňujete, nemá žádný vliv na platnost předběžného rozhodnutí jiného soudu. A to zamezuje Fotbalové asociaci ČR v tom, aby vůči nám mohla při vymáhání té částky zablokování přestupů uplatnit."

Proč najednou Baníku chybí hráči? Vždycky si je uměl vychovat.

"Jenže v určitém období došlo při výchově mládeže k jistému výpadku. A to kladu za vinu Verneru Ličkovi, který to měl tehdy na starosti. Úplně nám tam chybí hráči, kterým by bylo dneska 25 let a víc, taková ta střední generace. Tam byl výpadek, který musíme řešit příchody hráčů odjinud. Ale ročníky 1995 a mladší už jsou zase nadějnější, tam se už kluci rozkoukávají v juniorce a ta nehraje vůbec špatně."

Slavný kanonýr baníkovské historie Václav Daněk působí jako sportovní poradce klubu, nicméně soudě z vašich slov, comeback jeho předchůdce či souputníka Vernera Ličky se asi zrovna nechystá, že?

"To opravdu ne. Verner proti nám štve lidi všude v médiích, přitom jsem přesvědčen, že určitou spoluvinu na tom současném stavu nese i on. Ale víc bych to raději opravdu nechtěl rozvádět."

Varianty jsou dvě, nejdál došli s Brabcem

Mezi klíčové otázky o budoucnosti Baníku patří asi tyhle: Jak to vypadá se vstupem nového akcionáře? Či investora? Jakou formu spolupráce vlastně chystáte? A s kým?

"Do Vánoc bychom to chtěli mít vyřešeno. Forma té případné spolupráce bude právě ještě součástí jednání. Podstatný je cíl a tím je posílení ekonomických možností Baníku. Připouštím, že nejdál jsme zatím pokročili v rozhovorech s Václavem Brabcem z Havířova. Existuje ještě jedna alternativa, která je zahraniční, ale tu bych v danou chvíli nechtěl nijak blíž specifikovat."

Do jaké míry ty zásadní rozhovory o budoucnosti klubu komplikuje fakt, že po sportovní stránce byl Baník na podzim dosud velmi neúspěšný a mnozí ho už teď vidí jako prvního sestupujícího?

"Samozřejmě že ten pohled na tabulku atmosféru jednání nevylepší, nicméně velikost Baníku jednoznačně přesahuje jednu problémovou sezonu. Baník je takřka stoletá značka. Takže ty aktuální sportovní výsledky zase až úplně fatální vliv na průběh jednání nemají."

Jak nutně Baník finanční injekci od nového partnera potřebuje? Jak byste popsal ekonomickou situaci klubu?

"Všechny ty staré závazky, které jeden čas činily kolem 170 milionů a my jsme je zdědili po předchozích vlastnících, už jsou vyřešené. V aktuální sezoně jsme počítali s rozpočtem přesahujícím 100 milionů korun, bohužel z různých důvodů máme oproti původním plánům výpadek kolem 40 milionů. Ten potřebujeme řešit."

Jak ke zmíněnému výpadku došlo?

"Je to mimo jiné záležitost vztahů s ostravským magistrátem, které se oproti minulosti zkomplikovaly, ať už v souvislosti s dotacemi, nebo podmínkami pronájmů sportovních zařízení a podobně. Tady oproti původním představám tratíme zhruba 20 milionů. Došlo i k výpadkům regionálních sponzorů, s tím se bohužel v našem kraji potýkají i mnozí další, třeba pro vítkovické hokejisty je to ještě větší problém než pro nás. To je, řekněme, 10 milionů. A dalších zhruba 10 milionů jsme kvůli probíhajícím sporům museli složit do soudních úschov. Věříme však, že ty spory, ať už s Viktorií Žižkov, nebo třeba s Václavem Svěrkošem, vyhrajeme a ty peníze se do účetnictví Baníku zase vrátí."

Dobře. Ale co když jednání s investory k pozitivnímu výsledku nepovedou?

"Pak bychom to museli řešit jinak."

Dalším prodejem hráčů? Třeba brankáře Pavlenky? Odejde podobně jako v nedávné minulosti Baránek, Stronati, Greguš...?

"Každý ten příběh byl trochu jiný. Baránek uplatnil výstupní klauzuli. Na něco takového už si od takové doby dáváme pozor. Stronati odešel do Austrie za podmínek pro Baník opravdu velmi zajímavých. A co se týče Greguše, tak ohledně jeho jména na nás pan Pelta v rámci své nákupní horečky tlačil opravdu dlouhý čas. A za tu dobu nabízenou kupní cenu dokonce zdvojnásobil. Z hlediska obchodního nebylo rozumné takové nabídky nevyužít. Lepší už by patrně nikdy nepřišla."

Ale vraťme se k brankáři Pavlenkovi. Proslýchá se, že jeho hráčská transferní práva už dal Baník do zástavy za vypůjčené peníze, je to tak?

"Není. Já to rád vysvětlím. S určitou skupinou investorů jsme jednali zhruba před rokem, nakonec neúspěšně. Součástí těch jednání tehdy byla i možnost, že by Baníku vypomohli finanční garancí. Jako protihodnota mohla sloužit transferní práva některých našich hráčů. To není nijak mimořádná záležitost, podobné transakce se sjednávají všude. Nakonec ale k využití těch garancí nikdy nedošlo. Proto i nadále platí, že transferní práva hráčů Baníku drží Baník a nikdo jiný."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 24 minutami

Turecko pohrozilo týdeníku Charlie Hebdo za karikaturu Erdogana

Turecko pohrozilo, že podnikne právní a diplomatické kroky kvůli karikatuře, jež zobrazuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Karikaturu dnes zveřejnil na své první stránce francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo. Erdogan v projevu k poslancům vládní Strany spravedlnosti a rozvoje označil redaktory listu za "darebáky". Redakce týdeníku na zprávu zatím nereagovala.

"Podnikneme nezbytné právní a diplomatické kroky proti této karikatuře," uvedla kancelář tureckého prezidenta, aniž by sdělila konkrétnější podobu opatření. Podle kanceláře karikatura prozrazuje "nepřátelství (francouzského magazínu) vůči Turkům a islámu". Prokuratura v Ankaře oznámila, že zahájí proti satirickému týdeníku vyšetřování.

Karikatura zobrazuje Erdogana sedícího v křesle s plechovkou nápoje v ruce a nadzvedávajícího islámský oděv vedle stojící ženy. Karikaturu doprovází nápis "s Erdoganem je v soukromí velká legrace".

Francouzský vládní zmocněnec pro boj proti rasismu Frédéric Potier dnes uvedl, že podá žalobu na náměstka tureckého ministra kultury Serdara Çama, který na twitteru označil týdeník Charlie Hebdo za "podvraťáky".

Francouzský týdeník v roce 2006 zveřejnil několik karikatur proroka Mohameda. Satirické kresby část muslimů považovala za rouhání. Kvůli karikaturám v roce 2015 na redakci týdeníku zaútočili islámští teroristé, kteří zabili 12 lidí, a to včetně novinářů a kreslířů časopisu.

V úterý turecký prezident zažaloval kvůli kresbě, která ho zobrazuje s turbanem v podobě bomby, nizozemského poslance Geerta Wilderse. Ten karikaturu sdílel na twitteru a Erdogana označil za teroristu.

Turecký prezident také kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za obhajobu karikatur zobrazujících proroka Mohameda. Erdogan dokonce kvůli těmto karikaturám vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží.

před 26 minutami

V Polsku stávkují ženy kvůli omezení interupcí

Polsko dnes po čtyřech letech znovu zažívá stávku žen kvůli omezení možnosti podstoupit interrupci. Potratová politika v zemi, kde má silný vliv katolická církev, už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě. K dnešní stávce se připojili studenti vysokých škol a akci podporují opoziční politici. Na různých místech je stejně jako v minulých dnech naplánováno mnoho protestů, které se konají v době, kdy v zemi nebývalým tempem přibývá nakažených koronavirem.

Ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spraveldnost (PiS), minulý čtvrtek dospěl k závěru, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Před fakultní nemocnicí v Krakově se ráno na minutu sešli lékaři a lékařky gynekologicko-porodnického oddělení. Ujistili, že nechtějí opouštět své pacientky, a proto protest uspořádali před začátkem služby.

Gdaňská univerzita na dnešek vyhlásila rektorské volno, výuku zrušily také například některé fakulty Varšavské univerzity. Ve Varšavě jako výraz podpory stávkujícím ženám vozidla městské hromadné dopravy vyjela s vyvěšenými vlajkami Polska a polské metropole.

Starostka Lodži Hanna Zdanowská na svém twitterovém účtu zveřejnila fotku s prázdnou židlí za pracovním stolem s komentářem "Mimo kancelář". Liberální internetový portál gazeta.pl místo několika článků umístil upozornění, že "Tady měl být text, ale stávkujeme".

Polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro dnešní pravicový list Gazeta Polska řekl, "otázka přípustnosti přerušení těhotenství vzbuzuje emoce všude na světě, ale rozsah agrese a projevů nenávisti z posledních dnů se nedá ničím ospravedlnit". Šéf PiS a vicepremiér Jaroslaw Kaczyński v úterý varoval, že protesty vzhledem k pandemii covidu-19 budou mnoho lidí stát život, a jejich organizátory obvinil z veřejného ohrožení.

Podle průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil portál wyborcza.pl, nález ústavního soudu z minulého týdne nepodporuje 73 procent lidí, 13 procent respondentů s ním souhlasí a 14 procent na něj nemá názor.

Před čtyřmi lety při jednodenní výstražné stávce kvůli potratové politice a přístupu vládnoucích konzervativců k ženským právům vyšly do ulic desetitisíce demonstrantek a demonstrantů.

před 48 minutami

Rogličův elitní pomocník Dumoulin odstoupil z Vuelty

Obhájce loňského prvenství na Vueltě Primož Roglič přišel před dnešní 8. etapou o důležitého pomocníka v týmu Jumbo-Visma Toma Dumoulina. Nizozemský cyklista se rozhodl v závodě nepokračovat kvůli únavě.

"Cítil jsem se unavený už před startem Vuelty a tenhle pocit přetrvává. Nemělo smysl jet dál, jen bych se tím vyčerpal před příští sezonou," uvedl Dumoulin. Bývalý vítěz Gira d'Italia a mistr světa v časovce ztrácel od prvních dnů a odstoupit se rozhodl po úterní 7. etapě, v níž dojel 11 minut za nejlepšími. Celkově mu patřilo 53. místo.

Devětadvacetiletý Dumoulin se po loňském zranění kolena a letošní nemoci představil v dobré formě na zářijové Tour de France, kde v roli Rogličova pomocníka skončil celkově sedmý. Na Vueltě už slovinskému favoritovi příliš nepomohl a obhájce prvenství v nedělní první pyrenejské etapě ztratil červený trikot lídra. V průběžném pořadí ztrácí Roglič na čtvrtém místě půl minuty na vedoucího Richarda Carapaze z Ekvádoru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy