S Peltou Křetínský prohloupil aneb Nový trend: Fikni Spartu!

Luděk Mádl Luděk Mádl
17. 9. 2012 5:00
Sudí Matějek vše vyhodnotil ve prospěch Plzně. Bylo by divné, kdyby to bylo opačně.
Plzeňští jásají, sparťan Jarošík se tak trochu ironicky kření. v Plzni Sparta uspět nemohla.
Plzeňští jásají, sparťan Jarošík se tak trochu ironicky kření. v Plzni Sparta uspět nemohla. | Foto: CPA - Eduard Erben

Glosář - Ano, ano, ano. Mají pravdu všichni ti, co zdůrazňují, že Plzeň byla v šlágru ligového kola proti Spartě fotbalovější, pohyblivější, prostě lepší.

Jenže fotbal není krasobruslení a nehraje se na umělecký dojem. Hraje se na góly.

A ten jediný, který Plzeň vstřelila, padl z nesprávně nařízeného pokutového kopu. 

Matějek si měl vybrat jiný zákrok

Tím se nám do hlavní role dostává rozhodčí jménem Radek Matějek.

Sparta ho obvinila, že zápas řídil tendenčně. A skutečně tomu mnohé nasvědčuje.

V průběhu zápasu, který Plzeň vyhrála 1:0, došlo celkem ke třem pádům uvnitř pokutového území.

K zemi šel domácí švindlíř Limberský, na druhé straně Hušbauer a Krejčí.

Pokud měl Matějek v utkání písknout nějakou penaltu, tak tu na Krejčího, které se však televizní záznamy takřka (či spíš vůbec) nevěnovaly.

Matějek naopak písknul tu nejméně věrohodnou, kdy Limberský padal do šestnáctky a ještě se přitom cíleně zaháknul o Hušbauerovu nohu.

Trenér Vrba tomu říká chytrost, já tomu říkám podvod.

Sudího spartozářežný hvizd

Mnozí si vzpomenou i na Rajtoralovu šanci z úvodu zápasu. Už si ale možná nevybaví, z čeho se narodila.

To přečíslení totiž "vykouzlil" neodpískaný faul na sparťana Vidličku.

Takže když si to shrneme, našli jsme čtyři důležité, řekněme sporné momenty, při jejichž posuzování se Matějek čtyřikrát přiklonil na stranu Plzně.

Ano, mohlo to takhle vyjít. Ano, mohl to takhle odpískat podle svého nejlepšího svědomí. Anebo také ne.

Toho, kdo tuší, jak jsou nyní poskládány síly ve fotbalovém zákulisí, nemohlo takové vyznění výkonu rozhodčího v klíčovém utkání podzimu překvapit.

Naopak, obrovským šokem by bylo, kdyby sudí pískal pro Spartu. Ano, jistě, to bylo v minulosti letitou praxí. Ale časy se změnily.

Zborcené harfy tón, mrtvé milenky cit... Básnickému spojení slov, jež vyjadřují zřejmý protimluv, se říká oxymorón. Spoustu jich najdete třeba v Máchově Máji.

A kdyby už Mácha chodíval na fotbal, připsal by třeba "sudího spartozářežný hvizd". Protože něco takového bylo po léta nemyslitelné.

Temné stíny a nový slogan: Fikni Spartu!

Jenže jak už jsme zmínili, je jiná doba. I v tom, že mladá generace už příliš nereaguje na veršíky, to spíš na slogany typu Přemluv bábu.

Ve fotbalovém pojetí je tu tedy nový hit: Fikni Spartu!

Že jsem paranoidní a vidím za každým upísknutím temné stíny? Je to možné.

Ale ten, kdo se domnívá, že o výsledcích ve fotbalové lize se rozhoduje výhradně na trávníku, je zhruba stejně naivní jako ten, kdo žije v představě, že se v této zemi každý zločinec dostane za mříže, ať už má politické krytí jakékoli.

Když už jsme u těch politických paralel: jistě si vzpomenete, jaké vášně budily po posledních volbách koaliční půtky o to, kdo obsadí ministersto vnitra, kdo bude policejním prezidentem apod.

Pochopitelně, takový silový resort je institucí, skrze který lze napřímo uplatňovat moc.

A ve fotbale je takovým silovým resortem komise rozhodčích a delegátů.

Loni v září provedl majitel plzeňského klubu Tomáš Paclík ve výkonném výboru FAČR puč, když úspěšně inicioval svržení dosavadní komise rozhodčích v čele s Luďkem Macelou.

Novou předsedkyní se tehdy stala Dagmar Damková, která si přivedla své vlastní lidi.

Křetínský běsnil a Řebíček metal vulgarity

Následovala naprosto nepříčetná reakce ze strany Sparty a Slavie.

Poprvé za sedm let svého působení ve fotbale nakráčel na ligové shromáždění i majitel Sparty Daniel Křetínský a řval a běsnil.

Po jeho boku se dostavil Aleš Řebíček, majitel Slavie, který na uvítanou informoval přítomné, že jsou "s*áči."

Oba milionáři ovšem odešli s prázdnou, svá slova o žalobách časem zapomněli.

Každopádně si dovedu představit, že to, čeho se ti dva muži tehdy obávali, se právě v sobotu v Doosan Areně zhmotnilo.

Že by byla ta Dagmar Damková taková intrikánka a dračice? podiví se jistě mnozí. Víte, je zapotřebí si všimnout, kdo je jejím životním partnerem.

Roman Berbr je bývalý ligový rozhodčí, jehož jméno se ocitlo hned v několika aférách spojených s korupcí, ale ze všech vyšlo bez průšvihu.

Ve výkonnostních rozhodčích vytvořil skrze bývalé sudí politickou síť, která generuje rozhodující počet hlasů při volbách v české komoře valné hromady fotbalového svazu.

V roce 2005 pomohl paktu Mokrý-Košťál k vítězství nad Ivanem Haškem, za odměnu pak usedl do komise rozhodčích, kterou řídil Václav Krondl.

Matějek završil zvěrstva sezony 2005/06

A v lize se zase začala dít zvěrstva, na jaká už z éry Machovy a Rezešovy Sparty mnozí zapomněli.

Slavii v derby nejprve seřezal jak žito sudí Šedivý, pak si ji vzal do parády proti Liberci i jeho kolega Jára. A slávisté odešli ze hřiště.

Jistě není bez zajímavosti, že o tomtéž aktu deklarovaného zoufalství uvažovali i sparťané v sobotu v Plzni. Nejspíš dobře věděli proč...

Zvěrstva sezony 2005/06, které Krondlova komise povětšinou demagogicky kryla, skončila v posledním kole, kdy měla jistá klika zájem na tom, aby Boleslav porazila už jistého mistra z Liberce a odšoupla tak z příčky zaručující kvalifikaci Ligy mistrů Slavii.

A přesně to dvěma pokutovými kopy zařídil rozhodčí, ehm, Radek Matějek. Vymyslel si tehdy přinejmenším jeden.

A delegátem utkání byl jistý Roman Berbr...

Košťál vzápětí tuto komisi rozhodčích rozprášil. Tato událost měla mimochodem zajímavou časovou shodu se slibem (slávisty) Jiřího Paroubka, že když vyhraje volby, dá Košťálovi "erární" miliardu na Národní stadion (na Letné).

Paroubek ovšem volby nevyhrál, stadion se nestavěl - a Berbr tak jako tak z profesionálního fotbalu vypadnul.

Pakt proti Berbrovi Spartě nevyšel

Komisi sudích pro profesionální fotbal řídil Luděk Macela, jehož působení rozhodně nevadilo zájmům Jablonce a Sparty, ale jinak byl celkem klid.

V září však Macela po plzeňské iniciativě padnul a prostřednictvím Damkové se zase "nahoře" objevil "ten, jehož jméno se nevyslovuje": Berbr.

A nejen to. Předseda Plzeňského KFS měl pochopitelně velmi blízko k Viktorii Plzeň, velkému protivníkovi Sparty v boji o domácí hegemonii.

Daniel Křetínský (i) proto před listopadovými volbami nového předsedy svazu otevřeně podporoval kandidaturu Miroslava Pelty. Domníval se, že v boji s Berbrem a Paclíkem.

Jenže to všechno skončilo tak, že se Pelta sbratřil s Berbrem a hezky si klíčovou moc v českém fotbale mezi sebe rozdělili.

Co se týče rozhodčích, Jablonec a Plzeň si poslední dobou rozhodně nemohou stěžovat, že by jim ubližovali.

To Sparta si může být jistá, že od sudích nedostane ani deko... A takhle si to Křetínský jistě nepředstavoval.

Nasimulovaná penalta za 150 milionů

Zatímco v minulé sezoně sudí do boje o titul příliš nevstupovali a svými chybami se angažovali spíš ve prospěch Baníku v boji o udržení v lize, tentokrát rozhodčí na hřišti dvou adeptů titulu cítit byl.

Šlo o hodně. V takovém vzájemném duelu se totiž hraje prakticky o sedm bodů.

Když vyhraju, mám v porovnání s tím druhým o šest bodů víc, než kdyby vyhrál on. A ke slovu může v závěrečném účtování přijít i bilance vzájemných utkání. Takže ve hře je i jakýsi pomocný bod.

Počítejme dál: O Ligu mistrů může hrát jen český šampion. V Champions League vyděláte klidně 250 milionů, v Evropské lize víc než 100 milionů jen těžko.

Jsou to snadné počty. Ta penalta písknutá po Limberského průniku může mít klidně hodnotu 150 milioinů korun.

A co z toho všeho může mít sudí Matějek? Třeba pozici na mezinárodní listině FIFA. I zcela legální příjmy z tohoto zdroje totiž rozhodně nejsou k zahození....

Štajner vstal z mrtvých, Liberec nespasil

Tak, dnes už jsme toho napovídali hodně, čili k ostatním zápasům 7. kola alespoň telegraficky:

Olomouc-Liberec 3:0. Když u Jiřího Štajnera objevili plicní embolii, nepočítalo se s tím, že by se vrátil dřív než v listopadu. A hleďme, on nastoupil už v půlce září. Jenže spása Slovanu se nekonala, bez prodaného Breznaníka, distancovaného Fleišmana a dalších opor, dostal na Hané co do výsledku tak trochu "čočku".

Jablonec-Příbram 2:2. Podobně jako v Hradci Jablonečtí už podruhé v sezoně neudrželi dvoubrankový náskok. A pozor! První ligový gól od listopadu 2010 dal za hosty někdejší kanonýr Daniel Huňa. Od té trefy odehrál 11 utkání v lize a 22 zápasů ve druhé lize (za Bohemians Praha a Most) a zaznamenal za tu dobu jedinou druholigovou trefu. Růženka se probudila?

Č. Budějovice-Dukla 1:1. Přestože si nový kouč Soukup v týdnu v bulváru přečetl, že půl základní sestavy s Řepkou v čele tráví většinu volného času u hracích automatů, a to včetně útočníka Řezníčka, dal tomuhle pořízkovi, dosud náhradníkovi šanci - a on mu za ni poděkoval gólem, který nakonec znamenal alespoň bod.

Hradec Kr.-Brno 2:0. V české lize v 25 letech teprve podruhé nastoupil Radek Petr, brankář stříbrného týmu z MS "20" v roce 2007 v Kanadě. Své nepříliš úspěšné putování cizinou (Itálie, Belgie, Bulharsko) v létě ukončil a teď chytá za Brno. Dost toho pochytal, ale dva míče za jeho zády znamenaly první vítězství Hradce v sezoně.

Slovácko-Mladá Boleslav 3:1. Ve městě aut se dějí divné věci. S rozpočtem starosti nemají, zato sami mezi sebou. Se zlou z klubu odcházel trenér Uhrin, pak ředitel Kudela, pak manažer Šeterle, teď frustrovaný trenér Koubek, prý z vlastního rozhodnutí. Poslední zhasíná, pane majiteli Dufku?

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Atlético si poradilo se San Sebastianem a kráčí za titulem

Atlético Madrid v 35. kole španělské ligy porazilo San Sebastián 2:1 a už jen dvě utkání ho dělí od triumfu ve španělské lize. O branky Atlética se postarali Yannick Carrasco a Angel Correa, za Real Sociedad snížil Igor Zubeldia. 

Svěřenci Diega Simeoneho nyní vedou tabulku La ligy o čtyři body před Barcelonou, třetí Real Madrid ztrácí bodů pět, ale má zápas k dobru. Ve zbývajících dvou utkáních narazí Atleti na Osasunu a Valladolid.

Pokud Atlético oba zápasy vyhraje stane se mistrem po šesti letech a celkově pojedenácté v historii. 

Španělská fotbalová liga - 36. kolo:

FC Sevilla - Valencie 1:0 (66. Nasjrí), Huesca - Bilbao 1:0 (61. Sandro Ramírez), Vigo - Getafe 1:0 (24. Nolito), Atlético Madrid - San Sebastian 2:1 (16. Carrasco, 28. Á. Correa - 83. Zubeldia).

Tabulka:

1. Atlético Madrid 36 24 8 4 63:23 80
2. FC Barcelona 36 23 7 6 83:36 76
3. Real Madrid 35 22 9 4 60:26 75
4. FC Sevilla 36 23 5 8 52:29 74
5. San Sebastian 36 15 11 10 54:37 56
6. Betis Sevilla 35 15 9 11 45:47 54
7. Villarreal 35 13 13 9 53:42 52
8. Vigo 36 13 11 12 51:53 50
9. Bilbao 36 11 13 12 46:39 46
10. Granada 35 13 6 16 44:57 45
11. Pamplona 36 11 11 14 36:45 44
12. Cádiz 36 11 10 15 33:53 43
13. Levante 36 9 13 14 43:53 40
14. Valencie 36 9 12 15 46:52 39
15. Alavés 36 8 11 17 32:54 35
16. Getafe 36 8 10 18 26:42 34
17. Huesca 36 7 12 17 34:52 33
18. Valladolid 35 5 16 14 32:49 31
19. Elche 36 6 12 18 29:54 30
20. Eibar 35 6 11 18 27:46 29
Aktualizováno před 6 hodinami

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy