S Messim proti van Gaalovu mozku, bez Neymara na Němce

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 7. 2014 6:00
Brazílie proti Německu, Argentina s Nizozemci. MS ve fotbale 2014 se blíží svému vyvrcholení
Brazílie se s Argentinou ve finále MS možná potká, ale Neymar u toho určitě nebude. Co Messi?
Brazílie se s Argentinou ve finále MS možná potká, ale Neymar u toho určitě nebude. Co Messi? | Foto: Reuters

Glosář - Zůstali čtyři, ti nejsilnější. V semifinále světového šampionátu se  bez výjimky ocitli po právu. A jeden z nich se stane mistrem světa. Jenže kdo?

Úterní semifinále postaví proti sobě domácí Brazilce, oslabené citelně o Neymara, a německou mašinu, jejíž nejopotřebovanější písty se ovšem netají pocitem, že by celé to únavné dobrodružství už měly rády za sebou.

Středa pak přinese klání Messiho družiny, postrádající patrně Argentince číslo 2, tedy Angela di Mariu, s výběrem Nizozemska. Do pozice hlavní hvězdy oranžových se v průběhu turnaje netradičně prosadil trenér. Slovutný Louis van Gaal.

Ani bookmakeři nemají zrovna jasno. Na titul mistra světa vypsal v Anglii William Hill shodný kurz 3,50 na Argentinu, Brazílii i na Němce. V Česku Tipsport i Fortuna věří Argentině, v tuzemsku nelicencovaný bwin zase Němcům.

Klima hraje pro Jihoameričany

Tak si pojďme probrat, s jakými plusy a minusy vlastně semifinalisté do bojů o medaile půjdou.

Je jisté, že svoji roli sehraje faktor únavy, stupňovaný jihoamerickým podnebím, ve kterém se turnaj už několik týdnů hraje.

Tady by měla ležet velká výhoda Jihoameričanů. Byť mnozí z nich hrávají v Evropě, na to, v jakých podmínkách žili v dětství či mládí, si jejich tělo dozajista pamatuje a je tomu uzpůsobeno i ve své genetické výbavě.

Navíc se Brazilci i Argentinci v zápasech ve skupině v určitých fázích viditelně "flákali", hráli vědomě na čtvrt plynu a uspořené síly by jim teď mohly pomoci.

To evropští semifinalisté šlapali víceméně pořád jak stroje. A teď už si stýskají. I Joachim Löw, trenér tradičně ocelových Germánů, už po zápase s Francouzi mluvil velmi nahlas o tom, že někteří jeho svěřenci už toho mají tak akorát.

Němci absolvovali v průběhu turnaje náročné přesuny, hráli v tropickém parnu, na studenějším jihu i za prudkého deště. Před čtvrtfinále i kvůli tomu sedm hráčů bojovalo s příznaky nachlazení. Teď si ale uleví, z Ria, kde hráli s Francií, je to do Belo Horizonte, místa semifinálové bitvy, co by kamenem dohodil. Tedy na brazilské poměry.

Pokud řešíme otázku únavy, pak Nizozemcům určitě nepomohlo, že jako jediní ve čtvrtfinále absolvovali prodloužení. Zbývající tři celky, co jsou stále ve hře, si tuhle lahůdku "vyžraly už o kolo dřív.

Každopádně platí, že pokud jeden semifinalista projde do boje o zlato po 90 a druhý po 120 minutách hry, bude ten první před nedělním finále ve velké výhodě, únava už se v těchto fázích turnaje sčítá na maximum.

"Schweini", nebo Khedira? Oba. A Özil?

A odpovídaly tomu i personální tahy trenérů, ve čtvrtfinále se zavedené sestavy měnily dost zprudka.

Argentinci třeba na stopera povolali Demichelise a do zálohy místo nefunkčního Gaga vytáhli Bigliu, u Brazilců zaujalo, když Daniho Alvese nahradil Maicon.

Němci, kteří se jako první v historii dostali na MS počtvrté v řadě do semifinále,  se proti Francii vytasili s Klosem na hrotu, Lahmem zaparkovaným nejspíš už definitivně na pravém kraji obrany a s dvojicí Schweinsteiger - Khedira uprostřed. Dohady, který z nich by měl hrát, už jsou tedy nejspíš vyřešeny. Hrají oba.

Lahmovo předchozí, "guardiolovské" zařazení ve středu pole v Německu mnozí kritizovali, každopádně tady fungoval jako zdatný režisér hry. Rozdělil odtud celkem 471 přihrávek, dosud nejvíc ze všech hráčů na turnaji.

Bude teď zajímavé sledovat, jak dlouho ještě Löw vydrží odolávat tlakům na vyřazení velmi nevýrazného Özila ze sestavy...

To Brazilci mají úplně jiné starosti. V semifinále MS jsou sice prvně od zlatého šampionátu v roce 2002, nicméně tenkrát měli v plném provozu supermana Ronalda.

Teď je situace jiná. Koleno Kolumbijce Zuňigy rozrazilo Neymarův bederní obratel a "kanárci" musí šampionát dohrát bez své hlavní hvězdy. Vzhledem k tomu, že se Neymarovým herním kvalitám v dosavadním průběhu turnaje nikdo ze spoluhráčů nijak zvlášť ani nepřibližoval, nelze se Scolarimu divit, že je z toho skleslý.

Příliš divocí "kanárci"

Zejména když mu z tréninku odkulhala i potenciální náhrada jménem Willian. O tom, že má Marcelo čerstvě v hlavě úmrtí dědečka, nemluvě. A k tomu si přičtěte disciplinární trest za druhou žlutou kartu pro klíčovou osobnost obrany, tedy kapitána Thiaga Silvu.

Těch problémů je nějak moc najednou. Divoký průběh oboustranně tvrdě hraného zápasu s Kolumbií, po kterém se Brazílie dostala do čela žebříčku nejčastěji faulujících (96 zákroků) a s převahou i nejčastěji faulovaných (95) týmů na turnaji, jí přišel hodně draho.

Jen Kostarika dostala na turnaji tolik žlutých karet (10) co Brazílie. I jejich nedisciplinovanost se "kanárkům" nevyplácí, ve čtvrtfinále už kvůli kartám chyběl Luiz Gustávo.

Lionel Messi sice na turnaji už podruhé v řadě neskóroval, nicméně Argentinci v jeho magickou moc stále bezmezně věří. I tady se ovšem objevila komplikace.

Druhý muž, který dosud navzdory své útlé postavě v bílomodrém dresu výkonnostně jasně vyčníval, tedy Angel di Maria, už toho na turnaji asi také moc neodehraje. Kouč Alejandro Sabella sice mluví o tom, že ho ještě čekají další testy, ale ze zákulisí pronikají celkem přesvědčivě znějící hlasy o svalovém zranění, které už hráč Realu do konce turnaje prostě "nerozchodí".

Proti Belgii bylo vidět, že Argentinci už turnaj začínají brát opravdu vážně, po rychle vstřelené Higuainově brance velmi pozorně bránili, takže ani jejich semifinále s Nizozemci, odveta za finále MS 1978, patrně nepřinese  žádný letecký den.

Jsou z něj nadšení jak z Brücknera

I když v případě Louise van Gaala člověk nikdy neví, co vyčaruje ze svého kouzelnického klobouku příště. Všechno, co z něj na turnaji vytáhl až doposud, mu každopádně vyšlo.

Krátce před turnajem začal tým učit nové rozestavení s pětičlennou obranou. To pak v průběhu jediného zápasu, třeba toho s Mexikem, umí klidně až dvakrát změnit podle vývoje hry a skóre.  Útočník Kuijt hraje chvíli beka, chvíli zálohu, jednou zleva, jindy zprava... A všude to šlape.

Nizozemské hvězdy jsou van Gaalovými kouzly naprosto okouzleny, podobně jako Nedvěd a spol. z tahů Karla Brücknera na Euru 2004.

"Máme geniálního trenéra, který dobře ví, jakého hráče právě využít, proto nepochybujeme o tom, že sestavu znovu správně poskládá," prohlásil už před čtvrtfinále Robben. "Ještě jsem nikdy neměl trenéra, který by tak dobře reagoval na průběh hry a uměl odhadnout, co tým zrovna potřebuje," dodal kapitán Robin van Persie.

A to ti dva ještě nevěděli, co si van Gaal schoval na čtvrtfinále s Kostarikou. Přesněji: co si schoval na chvíli, až ho na turnaji potká penaltový rozstřel.

Do té doby nejlépe střílející tým na turnaji totiž v souboji s kostarickým brankářským démonem Navasem a jeho kouzelnými, míče přitahujícími tyčemi selhal.

V prodloužení už někteří zkušenější Nizozemci sotva pletli nohama, ale třetím střídáním v zápase van Gaal třeba van Persieho nevysvobodil. Jednak ho na hřišti potřeboval na penaltový rozstřel, jednak si na tuhle změnu schovával něco speciálního.

Když Jasper Cillessen zjistil, že penalty bude místo něj lapat Tim Krul, byl z toho chvíli běsný. Když pak ovšem jeho náhradník dvěma chycenými penaltami rozstřel vychytal, visel mu na krku jak první gratulující.

Od kanibalského útoku Uruguayce Suáreze neměl šampionát vděčnější diskusní téma než střídání nizozemských brankářů před rozstřelem.

Zlé jazyky míní, že van Gaal si sice vybral Cillessena jako jedničku pro turnaj, ale na penalty mu příliš nevěří, gólman Ajaxu totiž údajně v profesionální kariéře dosud žádnou nechytil.

Van Gaal se na tiskovce vytasil s jiným zdůvodněním, Krula si prý pro penalty vyhlédl, protože má v bráně větší dosah. Podle Wikipedie je Krul o pět centimetrů vyšší než jeho kolega v reprezentaci (193 a 188 cm).

Celá eskapáda ale samozřejmě mohla a asi i měla působit jako silný psychotrik na soupeře.

Myšlenka "ježišmarjá, to proti nám na ty penalty asi posílají nějakého superspecialistu" opravdu mohla kostarické střelce vykolejit.

Tak jakou čertovinu teď asi van Genius vymyslí na Messiho?

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy