Rozhodně se odvolám, říká Kovařík. Omluva Berbrovi se tak přinejmenším odkládá

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 5. 2016 20:00
Na jeho omluvu si Roman Berbr s Dagmar Damkovou ještě počkají. Bývalý sudí Tomáš Kovařík se proti verdiktu soudu I. stupně odvolá.
Tomáš Kovařík, bývalý sudí, který se podle Obvodního soudu pro Prahu 9 musí dvojici Berbr + Damková omluvit za své výroky, které uvedl na jejich adresu
Tomáš Kovařík, bývalý sudí, který se podle Obvodního soudu pro Prahu 9 musí dvojici Berbr + Damková omluvit za své výroky, které uvedl na jejich adresu | Foto: ČTK

Praha - Z justičního areálu v Praze Na Míčánkách odcházel Tomáš Kovařík ve čtvrtek odpoledne v doprovodu své obhájkyně Markéty Haindlové s poněkud  překvapeným výrazem na tváři.

Sotva totiž soudní řízení, ve kterém ho zažalovali Roman Berbr s Dagmar Damkovou, začalo, tak také hned, rovnou po prvním zasedání soudu v této kauze, expresně rychle skončilo.

A bývalý sudí Tomáš Kovařík si od soudkyně Sylvy Mašínové vyslechl, že Obvodní soud pro Prahu 9 žalobě, kterou na něj jmenovaná dvojice podala, vyhovuje v plném rozsahu.

Podle výroku soudu by se tak Kovařík měl omluvit místopředsedovi fotbalové asociace Romanu Berbrovi a bývalé předsedkyni komise rozhodčích Dagmar Damkové za své mediální výroky o nich.

"S verdiktem soudu se samozřejmě neztotožňuji a odvoláme se proti němu," zareagoval na to Kovařík v krátkém prohlášení, jež deníku Aktuálně.cz a deníku Sport poskytl.

Žaloba uváděla zejména Kovaříkovy výroky, že rozhodčí v Česku fakticky neřídí Damková, ale její životní partner Berbr. A že byli někteří rozhodčí včetně Kovaříka od Berbra perzekvováni po takzvané akci Madeira.

Žádní svědci soudkyni nezajímali

Právě tam onehdá letěli sudí na soustředění, kvůli potížím letecké společnosti tam dorazili o den později - a někteří z nich si za to od přepravce vyžádali kompenzaci. A to podle jejich vyprávění bez vědomí Berbra, což mělo mít údajně za následek jejich následnou perzekuci v otázce nasazování na zápasy.

Nejen o Madeiře se v médiích loni rozpovídal vedle Tomáše Kovaříka, uvyklého na asistentskou roli s praporkem, také jeho jmenovec Libor Kovařík, dlouholetý mezinárodní rozhodčí, který celou revoltu proti Berbrovi a Damkové před několika měsíci rozdmýchal.

Na Liboru Kovaříkovi chtějí Berbr a Damková vysoudit kromě omluvy i 800 000 korun, na internacionálu Ladislavu Vízkovi 100 000 korun. Po Tomáši Kovaříkovi a Antonínu Kordulovi, dalším asistentovi, co kvůli kauze s praporkem v lize raději skončil, pak omluvu.

Soud s Kordulou začal v Hodoníně v dubnu a byl odročen s tím, že budou předvoláni svědci. S podobným průběhem soudu počítal i Tomáš Kovařík, jenže v jeho případě proběhlo všechno jinak.

"Soudkyně překvapivě rozhodla hned na prvním jednání a nepřipustila předvolat jediného mnou navrženého svědka, který by mohl potvrdit pravdivost mých tvrzení a podpořit moji obhajobu," udivilo Kovaříka.

Dostatečnou důvěryhodnost Romana Berbra vyvodila včera soudkyně v odůvodnění svého rozsudku mimo jiné z faktu, že ho na valné hromadě Fotbalové asociace ČR zvolily do funkce desítky funkcionářů.

Zajímavé je, že i soudkyně Sylva Mašínová se pohybuje ve sportovním prostředí, působí totiž jako předsedkyně Disciplinární komise Autoklubu ČR.

Žalující strana, kterou reprezentovala Jana Gavlasová, právní zástupkyně Romana Berbra a Dagmar Damkové, měla údajně připravené dva svědky. Předseda asociace Miroslav Pelta a rozhodčí Petr Ardeleanu ovšem také předvoláni nebyli.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy