Rozhodně se odvolám, říká Kovařík. Omluva Berbrovi se tak přinejmenším odkládá

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 5. 2016 20:00
Na jeho omluvu si Roman Berbr s Dagmar Damkovou ještě počkají. Bývalý sudí Tomáš Kovařík se proti verdiktu soudu I. stupně odvolá.
Tomáš Kovařík, bývalý sudí, který se podle Obvodního soudu pro Prahu 9 musí dvojici Berbr + Damková omluvit za své výroky, které uvedl na jejich adresu
Tomáš Kovařík, bývalý sudí, který se podle Obvodního soudu pro Prahu 9 musí dvojici Berbr + Damková omluvit za své výroky, které uvedl na jejich adresu | Foto: ČTK

Praha - Z justičního areálu v Praze Na Míčánkách odcházel Tomáš Kovařík ve čtvrtek odpoledne v doprovodu své obhájkyně Markéty Haindlové s poněkud  překvapeným výrazem na tváři.

Sotva totiž soudní řízení, ve kterém ho zažalovali Roman Berbr s Dagmar Damkovou, začalo, tak také hned, rovnou po prvním zasedání soudu v této kauze, expresně rychle skončilo.

A bývalý sudí Tomáš Kovařík si od soudkyně Sylvy Mašínové vyslechl, že Obvodní soud pro Prahu 9 žalobě, kterou na něj jmenovaná dvojice podala, vyhovuje v plném rozsahu.

Podle výroku soudu by se tak Kovařík měl omluvit místopředsedovi fotbalové asociace Romanu Berbrovi a bývalé předsedkyni komise rozhodčích Dagmar Damkové za své mediální výroky o nich.

"S verdiktem soudu se samozřejmě neztotožňuji a odvoláme se proti němu," zareagoval na to Kovařík v krátkém prohlášení, jež deníku Aktuálně.cz a deníku Sport poskytl.

Žaloba uváděla zejména Kovaříkovy výroky, že rozhodčí v Česku fakticky neřídí Damková, ale její životní partner Berbr. A že byli někteří rozhodčí včetně Kovaříka od Berbra perzekvováni po takzvané akci Madeira.

Žádní svědci soudkyni nezajímali

Právě tam onehdá letěli sudí na soustředění, kvůli potížím letecké společnosti tam dorazili o den později - a někteří z nich si za to od přepravce vyžádali kompenzaci. A to podle jejich vyprávění bez vědomí Berbra, což mělo mít údajně za následek jejich následnou perzekuci v otázce nasazování na zápasy.

Nejen o Madeiře se v médiích loni rozpovídal vedle Tomáše Kovaříka, uvyklého na asistentskou roli s praporkem, také jeho jmenovec Libor Kovařík, dlouholetý mezinárodní rozhodčí, který celou revoltu proti Berbrovi a Damkové před několika měsíci rozdmýchal.

Na Liboru Kovaříkovi chtějí Berbr a Damková vysoudit kromě omluvy i 800 000 korun, na internacionálu Ladislavu Vízkovi 100 000 korun. Po Tomáši Kovaříkovi a Antonínu Kordulovi, dalším asistentovi, co kvůli kauze s praporkem v lize raději skončil, pak omluvu.

Soud s Kordulou začal v Hodoníně v dubnu a byl odročen s tím, že budou předvoláni svědci. S podobným průběhem soudu počítal i Tomáš Kovařík, jenže v jeho případě proběhlo všechno jinak.

"Soudkyně překvapivě rozhodla hned na prvním jednání a nepřipustila předvolat jediného mnou navrženého svědka, který by mohl potvrdit pravdivost mých tvrzení a podpořit moji obhajobu," udivilo Kovaříka.

Dostatečnou důvěryhodnost Romana Berbra vyvodila včera soudkyně v odůvodnění svého rozsudku mimo jiné z faktu, že ho na valné hromadě Fotbalové asociace ČR zvolily do funkce desítky funkcionářů.

Zajímavé je, že i soudkyně Sylva Mašínová se pohybuje ve sportovním prostředí, působí totiž jako předsedkyně Disciplinární komise Autoklubu ČR.

Žalující strana, kterou reprezentovala Jana Gavlasová, právní zástupkyně Romana Berbra a Dagmar Damkové, měla údajně připravené dva svědky. Předseda asociace Miroslav Pelta a rozhodčí Petr Ardeleanu ovšem také předvoláni nebyli.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 7 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy