Rozhodčí byli úspěšní, pískali dobře, míní jejich šéf

ČTK ČTK, Red Spo
10. 7. 2010 16:10
Pískání se zlepšuje, říká José Marcia Garcia Aranda
Kontrola sítě
Kontrola sítě | Foto: Sport

Derdepoort - Rozhodčí byli na světovém šampionátu podle Mezinárodní fotbalové federace FIFA i navzdory několika chybám velmi úspěšní.

Šéf komise rozhodčích José Marcia Garcia Aranda prozradil, že podle studie klíčových rozhodnutí, jako jsou uznání branek a nařízení přímých či pokutových kopů, bylo víc než 96 procent verdiktů správných.

Čtěte také: Z FIFA zní jasné hlasy: Změny přijdou, možná i kamery

"Myslím, že výkony rozhodčích byly velice dobré. Je to velký úspěch. A to není jen náš názor, ale fakt," řekl bývalý mezinárodní sudí Aranda. "Nezakrýváme naše chyby ani chyby rozhodčích, ale těch bylo jenom několik," dodal.

Rozhodčí Howard Webb, kterému bylo svěřeno vedení finálového utkání, měl podobný názor. "Nemá cenu tady sedět a říkat, že všechno bylo úplně perfektní. Ale zároveň je důležité vypíchnout to, že naprostá většina verdiktů byla správná," prohlásil osmatřicetiletý Angličan, který byl jedním z mála profesionálních rozhodčí na šampionátu.

Většina fanoušků si ale přesto z letošního MS nezapamatuje správně odpískané ofsajdy a fauly, ale právě přehmaty. Ve skupině přišli Američané o regulérní gól do sítě Slovinska, platit naopak neměla branka Brazilce Luíse Fabiana, který si předtím při zpracování hned dvakrát pomohl rukou.

Nejzávažnějších chyb se pak dopustili muži na čarách během osmifinále. Uruguayští rozhodčí neuznali vyrovnávací gól Angličana Franka Lamparda na 2:2 do sítě Německa, třebaže míč po jeho střele evidentně skončil za brankovou čárou. Italská čtveřice zase poškodila Mexičany, když přehlédla jasný ofsajd argentinského útočníka Carlose Téveze před úvodní brankou. Oba poškozené týmy v osmifinále vypadly.

"Letošní výkony nás nepřekvapily, úroveň pískání se zlepšuje, s rozhodčími pracujeme po mnoho let. Všechny chyby jsme navíc rozebírali na našich denních schůzkách se sudími," uvedl Aranda. FIFA už se přesto rozhodla zvážit změny v systému rozhodčích, do příštího světového šampionátu buď zavede video, nebo přidá dvojici arbitrů, aby hlídali pokutová území.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Teroristé Islámského státu se snaží osvobodit spolubojovníky, s Kurdy bojují čtvrtým dnem

V severovýchodní Sýrii v neděli již čtvrtým dnem pokračovaly boje mezi kurdskými jednotkami, které podporují USA, a radikály z teroristické organizace Islámský stát. Asi stovka teroristů ve čtvrtek večer zaútočila v Hasace na věznici a snažila se z ní osvobodit své spolubojovníky. Podle exilové Syrské organizace pro liská práva od začátku útoku přišlo o život nejméně 84 členů Islámského státu a 45 členů kurdských sil, včetně vězeňských dozorců. Agentura AFP informovala také o sedmi zabitých civilistech.

Ve věznici, na kterou teroristé zaútočili, je podle Syrské organizace pro liská práva 3500 osob podezřelých z členství v Islámském státu, včetně několika vůdců této teroristické organizace. Média tento útok radikálů označují za nejrozsáhlejší od územní porážky Islámského státu v Sýrii před třemi lety.

Kurdským složkám se podle Syrské organizace pro liská práva podařilo dopadnout stovky uprchlých radikálů, ale někteří jsou stále na útěku. Kurdské síly zároveň věznici obklíčily a bojují o přilehlou čtvrť. Kvůli násilnostem z oblasti uprchlo mnoha civilistů.

Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy koalice dnes uvedla, že jednotkám pod vedením Kurdů za přispění koaličních zpravodajských informací a náletů podařilo hrozbu potlačit. Několik desítek radikálů se však podle agentury AP zabarikádovalo v severním křídle věznice a přilehlých budovách, odkud na kurdské oddíly dál střílejí.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V bavorských Alpách našli tělo mrtvého Čecha, zemřel zřejmě nešťastnou náhodou

Lyžař našel v sobotu na hoře Wendelstein v bavorských Alpách tělo 41letého muže. Podle bavorské policie je mrtvým český občan, který dlouhodobě žil v hornobavorském okrese Starnberg. Vyšetřovatelé předpokládají, že zemřel nešťastnou náhodou.

Lyžař tělo muže objevil na severním svahu hory Wendelstein, která leží jihovýchodně od Mnichova a ční do výšky 1838 metrů nad mořem. Příčinou mužovy smrti byla podle policie nejspíš nešťastná náhoda. Stopy cizího zavinění se nenašly. Přesná příčina úmrtí ale není jasná. Vyšetřovatelé proto hledají případné svědky neštěstí.

Tělo muže museli podle policie do údolí dostat "za velmi nepříznivých podmínek" speciálně vycvičení horští záchranáři. Na akci se jich podílely přes tři desítky.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tchaj-wan ohlásil další velké narušení své vzdušné obranné zóny Čínou

Tchaj-wan v neděli ohlásil největší narušení své vzdušné obranné zóny ze strany Číny od října, uvedla agentura Reuters. Do blízkosti ostrova se podle tchajwanského ministerstva obrany vydalo 39 čínských letounů. Tchaj-pej jako varování vyslala do vzduchu stíhačky a pro monitorování čínských strojů nasadila systémy raketové obrany.

Tchaj-wan si na přelety čínských vojenských strojů poblíž ostrova stěžuje opakovaně již přes rok. Čínská letadla se často vydávají do blízkosti Prataských ostrovů, strategické lokality v Jihočínském moři, na kterou si Tchaj-wan činí nárok. Čínské stroje se podle tchajwanského ministerstva pohybovaly v okolí Prataských ostrovů i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy