Rozhazovačný floutek, fanoušek Newcastlu a geniální sudí. To je finálový arbitr Mark Clattenburg

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
10. 7. 2016 7:03
V garáži mu parkují sporťáky od Porsche či BMW. Několikrát ho vyšetřovala policie. Vystupoval dokonce v reklamě na vlasové suplementy. Přesto je však aktuálně jednoznačně nejlepším fotbalovým rozhodčím planety. Brit Mark Clattenburg bude po finále letošní Ligy mistrů řídit i rozhodující zápas evropského šampionátu.
Mark Clattenburg
Mark Clattenburg | Foto: Reuters

Paříž – Že je dobrý rozhodčí ten, o kterém hráči ani diváci na hřišti v průběhu zápasu pořádně nevědí? Zapomeňte. Tedy to alespoň rozhodně neplatí u Marka Clattenburga, rozhodčího, který bude dnes večer řídit finálové zápas Eura mezi Francií a Portugalskem.

Ač vydělává ročně méně, než mnozí fotbalisté týdně (až 2,3 milionů korun), vždycky toužil žít na vysoké noze. A tak si vyučený elektrikář jako bokovku k pískání otevřel síť instalatérských firem. A vede se mu dobře. Ostatně to taky dává hodně na odiv, což je trnem v oku mnohým fanouškům i funkcionářům.

V garáži mu parkují sporťáky od Porsche či BMW. Espézetka na jeho Carrera 911 má tvar C19TTS, tedy Clatts, jak zní jeho přezdívka. A v Británii tyhle srandy vážně něco stojí. I to z něj dělá nejkontroverznějšího rozhodčího na ostrovech.

Letos odřídil v Lize mistrů nejvíc utkání ze všech arbitrů - celkem sedm včetně finále. Na letošním Euru už má za sebou tři zápasy. Pískal duely Belgie - Itálie, Česko - Chorvatsko a Švýcarsko - Polsko. Ve všech byl jednoznačným pánem na hřišti a jasně si řekl o to, aby měl jako druhý rozhodčí historie na starosti jak finále LM, tak evropského šampionátu v jednom roce.

Penaltu pro Arsenal? Jedině proti

S pískáním začal už v patnácti letech. Debut v Premier League si odbyl o čtrnáct let později v roce 2004. O další dvě léta poté byl zařazen na listinu mezinárodních sudích FIFA a vydržel tam dodnes.

V Anglii píská nejčastěji zápasy Aston Villy. Hráčům birminghamského celku také rozdal nejvíce žlutých karet. Ze statistik však vyplývá, že "nemá rád" Arsenal. Ve 36 utkáních tohoto klubu, které řídil jako hlavní rozhodčí, nařídil proti Wengerovým svěřencům hned deset penalt. Ve prospěch Londýňanů však žádnou. Karty však zbytečně nerozdává.

Tady je jeho statistika z 95 odřízených mezinárodních utkání:

Fandím Newcastlu. No a co?

Zajímavostí pak je, že v Anglii nikdy nepískal jediný zápas Newcastlu United. Proč? Protože je jeho fanouškem. Že je to neobvyklé? Ano. Ale přesně takový Mark Clattenburg je. Několikrát byl také vyšetřován policí v souvislosti s finančními nesrovnalostmi v jeho podnikání. Nikdy ale souzen nebyl.

Konsensus mezi fotbalovými experty je však takový, že Clattenburg je pravděpodobně nejvíce přirozeně nadaný rozhodčí své doby. Jeho totální devízou je intuitivnímu čtení hry, které mu umožňuje odhodit svěrací kazajky pravidel. Nechává hře spád a volný průběh. Může si to totiž dovolit.

"Rozhodčí jsou trochu jako fotbalisté, jsou buď od přírody nadaní talenti, nebo uměle vytvořené a protlačené bytosti," tak zní jeden z jeho slavných výroků. Za mužem, který letos mimo jiné pískal také finále anglického FA Cupu, se však táhne také řada skandálů.

Ze zápasu rovnou na koncert

V roce 2009 například v bitvě o řeku Mersey v zápase Everton - Liverpool chtěl potrestat domácího obránce Hibberta žlutou kartou. Tu však po poradě s kapitánem "Reds" Steven Gerrardem schoval a Hibbertovi ukázal kartónek červené barvy. Následovala jasná, avšak neodpískaná, penalta ve prospěch Evertonu. Není divu, že se dalších pět let v Goodison Parku neobjevil.

O tři roky později pak čelil další stížnosti, tentokrát ze strany Chelsea. Měl totiž rasisticky urážet Johna Obi Mikela a sprostě nadávat Juanu Manuelu Matovi. Nic z toho se však nepotvrdilo a mastnou pokutu 60 tisíc liber nakonec ještě musel zaplatit Mikel.

Vtipná, ale naprosto přesně charakterizující příhoda pak pochází z předloňského října. To Clattenburg porušil anglické fotbalové předpisy v tom, že rozhodčí Premier League musí povinně jezdit na zápasy společně a zároveň i společně odjíždět.

Toho ale rodák z hrabství Durham po utkání mezi West Bromwichem a Crystal Palace nedbal. Důvod? Spěchal na koncert zpěváka Eda Sheerena.

Od sebedůvěry k aroganci

Clattenburg je po konci kariéry Howarda Webba nejvýraznějším anglickým rozhodčím současnosti a nejspíš také nejkvalitnějších sudím planety. Jeho obrovská sebedůvěra však někdy na hřišti přeroste až v aroganci.

Jak si povede v dnešním finále, kde bude na smetišti mnoho kohoutů (a tím nemyslím jen ty francouzské)? Nechme se překvapit. Jisté však je, že opět půjdou všechny oči na něj. A to přesně on má rád.

Online přenos z finále sledujte v naší online reportáži ZDE.

 

Právě se děje

Další zprávy