Rosický: Sparta? Začnu v Arsenalu, to je teď celý můj plán

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 6. 2015 6:00
Tomáš Rosický neskrývá rozmrzelost z toho, že v Arsenalu zase přestal hrát. Ve hře je nabídka Sparty, kapitán reprezentace myslí hlavně na Euro 2016
Bod, ke kterému se Tomáš Rosický upíná, je Euro 2016. Od něj prý odpíchne otazníky spojené s jeho budoucností na úrovni reprezentace i klubu
Bod, ke kterému se Tomáš Rosický upíná, je Euro 2016. Od něj prý odpíchne otazníky spojené s jeho budoucností na úrovni reprezentace i klubu | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Zůstaň, řekl Arséne Wenger a uplatnil roční opci na další působení Tomáše Rosického v Arsenalu. Načež kapitána české reprezentace přestal nominovat nejen do zápasů, ale i na lavičku.

Že to nedává smysl? "No.. Mně taky ne," podotkne k tomu Rosický lehce nakysle.

Vzduchem létá spousta spekulací, třeba o intenzivní snaze Sparty přivést "Rosu" zpět na Letnou ještě letos nebo v zimním přestupním období.

"Zájem Sparty už je tu delší dobu. Už o tom někde otevřeně mluvil i pan Křetínský, ale pro mě teď momentálně nemá smysl, abych se k něčemu takovému vyjadřoval. Vůbec teď nebudu spekulovat o tom, co se může nebo nemůže stát, ať už ze strany mojí jako hráče nebo ze strany klubové," říká Rosický.

"Pro mě je podstatné, že sezonu začnu v Arsenalu. To je teď můj nejbližší plán a nic jiného teď rozebírat nebudu," zdůrazňuje.

Euro 2016, Rosického bod zlomu

Když před ním zmíníte, že se o něj podle jeho manažera Pavla Pasky měly točit i nabídky z USA či z arabského světa, odvětí Rosický oklikou: "Příští rok v létě se hraje turnaj Euro. Na něm chci s reprezentací startovat, je to pro mě takový, řekněme, horizont, bod ke kterému se upínám. A po něm se uvidí, co dál, ať už v souvislosti s národním týmem nebo s klubovou kariérou."

Z toho se dá asi usuzovat, že přípravu na případný start na Euru si Rosický zjevně nechce komplikovat žádným mezikontinentálním dobrodružstvím. Ale po turnaji ve Francii už mu bude skoro 36 let, a to je čas, kdy se slavná jména, jako teď třeba Xavi, ještě vydávají na poslední lukrativní štaci, třeba za petrodolary.

Takhle daleko ale Rosický vůbec myslet nechce. Nebo přesněji... mluvit o tom. "Pro mě je teď nejdůležitější páteční zápas na Islandu," zdůrazňuje logicky nejbližší cíl.

Podstatné jsou pro něj kvalifikační body, ne skutečnost, že tam naskočí ke svému 100. utkání v reprezentaci. "Je to zvláštní...Když byla ve hře varianta, že si tu stovku připíšu při tom minulém srazu, tak jsem to, řekl bych, prožíval tak nějak víc, zatímco teď už mě to tak nebere. Možná proto, že tenkrát to měl být přátelský zápas, zatímco teď půjde o kvalifikační body, a ty jsou teď pro mě samozřejmě důležitější," přemítá Rosický.

Koncem března odehrál 99. zápas proti Lotyšsku, na přípravu na Slovensku už pak ale Rosický následně necestoval, takže si "stovku" odložil až na Island.

"Pamatuju si, že jsme tam jednou v kvalifikaci vysoko prohráli," vybavuje si matně islandskou porážku Chovancova týmu 1:3 v bojích o MS 2002. "Že tam vyloučili Honzu Kollera? No vidíte, to už si fakt takhle do detailu nevabavím," nezaobírá se Rosický příliš minulostí.

Kapitánův cíl? Nic než výhra

Duel na Islandu nabízí spoustu "pastí". Sedm stupňů Celsia, silný vítr... Navíc červnový termín zápasu, který řadě hráčů prodloužil sezonu daleko za konec klubových povinností. "Všechno může hrát svoji roli. Nejnepříjemnější je určitě fakt, že někteří kluci teď neměli ten zápasový rytmus," podotýká Rosický.

Podzimní zápas s Islanďany v Plzni (2:1) nebyl rozhodně jednoduchý. "Přestože jsme je tam drželi na uzdě, nějaké šance si vypracovali. Oba týmy  určitě budou chtít vyhrát, oběma jde o postup na Euro. Kdyby se nám tam povedlo vyhrát, už by to pak bylo opravdu blízko. Takže náš cíl pro ten zápas určitě musí být vítězství," nesklouzává ke kompromisům.

Letenky na Euro do Francie už totiž Tomáš Rosický určitě nechce pustit z ruky.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy