Rosický: Pět bodů v domácích zápasech. To nám hrubě nevyšlo

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
6. 9. 2013 21:30
Podle Tomáše Rosického je velkým problémem v boji o postup na MS to, že Češi v pěti domácích kvalifikačních zápasech získali jen pět bodů. | Foto: Reuters

Praha - Za velmi malou označil šanci na postup na mistrovství světa v Brazílii kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Rosický.

Češi totiž musejí po páteční domácí porážce 1:2 od Arménie vyhrát všechny tři zbylé zápasy kvalifikace na hřištích soupeřů, z nichž tím prvním je úterní utkání na hřišti úřadujících vicemistrů Evropy z Itálie.

Navíc český tým provází mizerná koncovka, v sedmi zápasech vstřelil jen sedm gólů a skóroval jen ve třech z nich. Přesto Rosický stále v postup do Brazílie věří.

"Pokud existuje jakákoliv šance, i když jen malá, musíte za tím jít. Budeme v Itálii o tu výhru bojovat, ale je to pro nás strašně těžké v tom, že je to hned čtyři dny po takovém zápase. Ale nesmíme to vzdát," řekl záložník českého týmu po zápase novinářům.

Tomáši, proč jste i dnes z velkého množství šancí dokázali proměnit jen jednu?
Z tolika příležitostí, kolik jsme měli, se to tam prostě musí dotlačit silou. Tam když letí balón, tak musí letět do brány s dvěma obránci najednou. Chyběl nám mnohem větší hlad, což nás stálo celý zápas. Není to ale náhoda, ta koncovka nás netrápila jen tenhle zápas.

Co tedy útočníkům chybí, aby se prosadili?
Bylo by ale těžké z toho vinit jen útočníky, nedaří se nikomu z nás. Měli jsme hodně rohů, ale nikdo tam nešel tak důrazně, aby vstřelil gól. Před tou bránou musíme být zlejší. Chyběl ale nejen důraz, ale i klid v zakončení, který vám občas chybí, když jste pod tlakem.

Přitom centrů ze strany a rohových kopů jste měli v závěrečné půlhodině hodně...
Po těch závarech, po těch centrech ze stran do toho prostě musíte jít mnohem víc. Ta procentuální úspěšnost v koncovce je u nás za poslední zápasy hodně špatná. Ta kvalita ve finále nám jednoznačně chyběla.

Nepoložilo vás to, že jste velké šance v úvodu zahodili, kdežto soupeř hned první střelu na branku proměnil v gól?
Klíčové nebylo, že jsme nedali na začátku gól, ani to, že oni dal i na 1:0. Měli jsme hodně šancí na to, abychom i za tohohle stavu zápas vyhráli. Po půli jsme se sice nedokázali dostat hned do tlaku, ale od 60. minuty to už bylo na jednu bránu. Nemůžeme čekat, že internacionální scéně budeme mít tolik šancí a dáme z toho jediný gól.

V první půli jste ale centry do vápna dokázali dostat jen v úvodních minutách...
Když tam máte dva útočníky, kteří jsou siloví, tak tam prostě ty míče do vápna musíte nějakým způsobem dostat. Pak se nám to dařilo, ale nic z toho nebylo, prostě z toho musíme vytěžit víc, jiným způsobem vyhrát nešlo. Samozřejmě může hrát roli, že tam byli kluci jako Rabušic, Hušbauer nebo Vaněk, kteří nemají tolik zkušeností z těchhle zápasů. Ale na to se nemůžeme vymlouvat.

Zdálo se také, že jste po inkasovaném gólu zcela vypadli z tempa. čím to bylo?
Nemohli jsme se do toho po tom gólu dostat, nevyšel nám ani začátek druhého poločasu. To, že dostanete gól, to se stane, to je fotbal, ale měli jsme dost času na to, abychom to ještě otočili. Je sice pravda, že to trefil tak, jak už to nikdy asi netrefí, ale my jsme pak měli další šance, ten důraz tam ale chyběl.

Dá se do úterního zápasu v Itálii v tomhle smyslu něco změnit?
Když se celou kvalifikaci trápíte v útoku, tak bude hodně těžké na tom něco změnit během tří čtyř dnů. Může se ale stát cokoliv, stejně jako to tam trefil ten Armén, tak to tam může trefit někdo z nás.

Kdyby to ale nevyšlo a o šanci na postup jste přišli, jak moc si budete vyčítat, že jste z pěti domácích zápasů vytěžili jen pět bodů?
Ta domácí forma je strašně důležitá k tomu, abyste postoupili. Postup vždycky stojí na tom, jak dokážete bodovat v domácích zápasech. V tom nám to hrubě nevyšlo. Fanoušci nás nejen dneska podporovali celý zápas, o to víc mě mrzí, že jsme doma zase nedokázali vyhrát.