17. 2. 2010 8:55
Ferguson chválil hlavně střelce dvou branek Rooneyho
Wayne Rooney slaví
Wayne Rooney slaví | Foto: Reuters

Milán - Fotbalisté Manchesteru United rázně nakročili k postupu mezi nejlepší osmičku Ligy mistrů. V úvodním zápase osmifinále totiž porazili AC Milán na jeho půdě a mohou za to vděčit jedinému muži.

Hrdinou anglického velkoklubu se stal Wayne Rooney. Právě on zařídil hodně cennou výhru 3:2.

"Byl úžasný, nikdo ho nemohl zastavit," komentoval výkon svého svěřence hostující trenér Alex Ferguson.

Čtěte dále: Rooney otočil výsledek v Miláně, Real padl v Lyonu

Manchester přitom začal utkání hodně špatně. Už po dvou minutách inkasoval, když brankáře van der Sara překonal neomylný Ronaldinho. Šampiona Premier League to neprobudilo a na nizozemského gólmana se dál valil jeden útok za druhým.

Kdyby domácí proměnili jednu z několika velkých šancí, asi by utkání dopadlo jinak.

"Abych se přiznal, tohle utkání jsme mohli prohrát o několik branek. Zvláště prvních dvacet minut jsme odehráli hodně špatně a klidně to mohlo být 2:0 nebo i 3:0 pro milánský klub," konstatoval Ferguson.

Jenže k tomu nedošlo a naopak na druhé straně se z ničeho urodilo vyrovnání. Šťastnou trefu si ještě před koncem poločasu připsal Paul Scholes, kterého trefil míč do stojné nohy a poté se dokutálel k tyči bezmocného brankáře Didy.

Leonardo: Manchester proměnil úplně vše

Druhá pětačtyřicetiminutovka pak byla ve znamení Wayne Rooneyho. Najednou nedělali chyby hosté, ale naopak domácí.

Nejprve bez problémů přehlavičkoval Boneru a poté si ještě snadněji zaběhl za obranu a opět hlavou stanovil skóre na 3:1 pro United. Během osmi minut bylo najednou po zápase.

"Rooney má zase formu. Dnes předvedl opravdu zničující formu. Vždy jsem říkal, že patří k nejlepším útočníkům na světě a teď to zase potvrdil," pokračoval ve chvalozpěvu kouč Manchesteru.

To trenér AC Milán si mohl jen povzdechnout nad prvním poločasem. Ve druhé půli už se ztrácel jak Beckham, tak i Ronaldinho. Obrat italské mužstvo šokoval a zklamaní byli i diváci, kteří začali houfně opouštět San Siro.

"Manchester proměnil každou šanci, kterou měl. Prostě úplně všechno. Naopak my jsme měli smůlu, několikrát nám chyběly centimetry," uvedl brazilský kouč Leonardo.

Zvláště v závěru domácí smutnili. Nejprve sice elegantně snížil Seedorf, ale na víc se už AC nezmohl. Inzaghi v dobré pozici pálil nad břevno a vedle hlavičkoval po rohovém kopu Nesta.

"Vyhrát v Manchesteru 2:0? Není to nemožné," dodal trenér milánského klubu. "Neodepisujte nás. Díky brance na 2:3 ještě máme šanci," poznamenal David Beckham, jenž hrál poprvé proti svému bývalému klubu.

Odveta na Old Trafford je na programu 10. března.