Ronaldo zařídil v baráži výhru nad Švédy, Francouzi vyhořeli

15. 11. 2013 22:42
Island oslaben o vyloučeného hráče ubránil na domácí půdě bezbrankovou remízu s Chorvatskem.
Ronaldo slaví gól, kterým rozhodl barážové utkání Portugalska proti Švédsku
Ronaldo slaví gól, kterým rozhodl barážové utkání Portugalska proti Švédsku | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Islandu drží naději na šokující postup na světový šampionát do Brazílie. Outsideři baráže o MS doma v Reykjavíku vydřeli bezbrankovou remízu proti Chorvatsku.

Téměř celý druhý poločas přitom museli odehrát bez vyloučeného Skúlasona. Hostující hvězdy Modrič, Rakitič, Mandžukič nebo Eduardo se však prosadit nedokázaly. Odveta se bude hrát v úterý v Záhřebu.

Chorvaté s debutujícím trenérem Nikem Kovačem nenavázali na dvě výhry nad Islandem z roku 2005. Seveřané tak mají dál šanci na premiérovou účast na závěrečném turnaji.

Hosté sice měli výraznou střeleckou převahu, ale žádnou šanci neproměnili. Island po první půli přišel o zraněného klíčového útočníka Sigthórssona. Skúlason krátce po pauze dostal červenou kartu po faulu na unikajícího Perišiče.

Ronaldo rozhodl přesnou hlavičkou

Nejvíce sledovaný duel baráže rozhodl Cristiano Ronaldo. Díky brance hvězdného fotbalisty z 82. minuty utkání porazili Portugalci nebezpečné Švédsko a na severu Evropy jim příští týden stačí uhrát nerozhodný výsledek. Ronaldo se prosadil hlavou po centru spoluhráče Velosa.

Naopak Francie si vysněný postup výrazně zkomplikovala, když na Ukrajině prohrála 0:2. Na světovém šampionátu může tým kolem Francka Ribéryho chybět po dvaceti letech. V Kyjevě inkasovali svěřenci Didiera Deschampse dvakrát po změně stran. V 61. minutě se trefil Zozulja a osm minut před koncem Jarmolenko z penalty. V nastaveném čase pak dostali červené karty hostující Koscielny a domácí Kučer.

Nezáviděníhodnou výchozí pozici má také Rumunsko, které podlehlo Řecku na jeho hřišti 1:3. Řecko poslal do vedení ve 14. minutě Mitroglu, ale za pět minut odpověděl Stancu. O chvíli později však vrátil domácím vedení Salpingidis a po změně stran přidal svůj druhý zásah kanonýr Olympiakosu Mitroglu.

Úvodní zápasy evropské baráže o postup na fotbalové mistrovství světa:

Reykjavík: Island - Chorvatsko 0:0

Rozhodčí: Undiano Mallenco (Šp.). ČK: 50. Skúlason (Isl.).

Lisabon: Portugalsko - Švédsko 1:0 (0:0)

Branka: 82. Ronaldo. Rozhodčí: Rizzoli (It.).

Kyjev: Ukrajina - Francie 2:0 (0:0)

Branky: 61. Zozulja, 82. Jarmolenko z pen. Rozhodčí: Cakir (Tur.). ČK: 90.+5 Kučer - 90.+1 Koscielny.

Pireus: Řecko - Rumunsko 3:1 (2:1)

Branky: 14. a 67. Mitroglu, 21. Salpingidis - 19. Stancu. Rozhodčí: Proenca (Portug.). ČK: 90.+2 Lazar (Rum.).