Aktualizováno 13. 6. 2015 22:57
Výsledky kvalifikace na fotbalové ME 2016.
Portugalský útočník Cristiano Ronaldo slaví hattrick v síti Arménie.
Portugalský útočník Cristiano Ronaldo slaví hattrick v síti Arménie. | Foto: Reuters

Jerevan - Fotbalisté Portugalska v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy zvítězili v Arménii 3:2 díky hattricku hvězdného kapitána Cristiana Ronalda a pojistili si první místo ve skupině I. Tři branky dnes vstřelil také polský útočník Robert Lewandowski, který lídrovi skupiny D pomohl k domácí výhře 4:0 nad Gruzií. Třetím hattrickem dne pak přispěl André Schürrle k vysokému triumfu Německa 7:0 na půdě Gibraltaru.

Ronaldovy góly málem nestačily

Ronaldo v Jerevanu nejprve ve 29. minutě z penalty odpověděl na vedoucí trefu Pizzelliho. Mezi 55. a 58. minutou kanonýr Realu Madrid po individuálních akcích přidal další dva zásahy a zkompletoval třetí hattrick za národní tým a celkově 35. v kariéře.

Portugalci si ale závěr dobře rozjetého zápasu sami zkomplikovali, protože po hodině hry byl po druhé žluté kartě vyloučen záložník Tiago a v 72. minutě snížil bývalý obránce Českých Budějovic Mchojan.

Hosté nicméně i v oslabení těsný náskok udrželi a tabulku vedou o dva body před Dánskem, které v Kodani porazilo 2:0 Srbsko.

Lewandowski pálil v závěru

Lewandowski ve Varšavě úřadoval až v úplném závěru. Útočník Bayernu Mnichov nejprve v 89. minutě zvýšil na 2:0 a další dvě trefy přidal v nastaveném čase. Úvodní gól Polska vstřelil v 62. minutě do gruzínské sítě jiný ofenzivní hráč Milik.

Svěřenci Adama Nawalky mají po šesti utkáních dál jednobodový náskok na Německo. Úřadující mistři světa na portugalském stadionu Algarve vedli nad Gibraltarem po poločase jen 1:0, ale v druhé půli přidali dalších šest branek. Vedle Schürrleho hattricku se dvakrát prosadil Kruse a jednou Gündogan s Bellarabim. Gibraltar prohrál i šestý zápas a má celkové skóre 1:34. Třetí Skotsko remizovalo 1:1 v Irsku.

Řecko překvapivě prohrálo 1:2 na Faerských ostrovech a zůstává poslední ve skupině F s pouhými dvěma body. Souboj vedoucích týmů Rumunska a Severního Irska skončil bezbrankovou remízou, takže Rumuni zůstali první o bod před dnešním soupeřem.

Francouzi se v přípravě trápí

Hostitelská země evropského šampionátu 2016 se trápí. Francie po nedělní domácí prohře 3:4 s Belgií dnes podlehla Albánii 0:1.  Tým tak pod vedením Didiera Deschampse prohrála třetí z posledních čtyřech zápasů, nestačil také v březnu na Brazílii.

Domácí Albánce poslal ve 43. minutě do vedení záložník Ergys Kace, který přímý kop zakroutil do levého horního růžku branky. Největší šanci na vyrovnání měl čtvrt hodiny před koncem Mathieu Valbuena, ale jeho povedenou střelu z přímého kopu domácí gólman zneškodnil.

Francouzi měli častěji míč na kopačkách, ale v útoku byli bezzubí. "Nebyli jsme dostatečně agresivní proti dobře organizovanému týmu, který bojoval o každý míč," komentoval výkon svých svěřenců trenér Deschamps.

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale:

Skupina D:

Varšava: Polsko - Gruzie 4:0 (0:0)

Branky: 89., 90.+2, 90.+3 Lewandowski, 62. Milik.

Dublin: Irsko - Skotsko 1:1 (1:0)

Branky: 38. Walters - 47. vlastní O'Shea.

Algarve: Gibraltar - Německo 0:7 (0:1)

Branky: 28., 65. a 71. Schürrle, 47. a 81. Kruse, 51. Gündogan, 57. Bellarabi.

Belfast: Severní Irsko - Rumunsko 0:0

Tórshavn: Faerské ostrovy - Řecko 2:1 (1:0)

Branky: 32. Hansson, 70. Olsen - 84. Papastathopulos.

Skupina I:

Jerevan: Arménie - Portugalsko 2:3 (1:1)

Branky: 14. Pizzelli, 72. Mchojan - 29. z pen., 55. a 58. Ronaldo. ČK: 62. Tiago (Portug.).

Kodaň: Dánsko - Srbsko 2:0 (1:0)

Branky: 13. Y. Poulsen, 87. J. Poulsen.

1. Portugalsko 5 4 0 1 7:4 12
2. Dánsko 5 3 1 1 8:4 10
3. Albánie 4 2 1 1 4:5 7
4. Srbsko 5 1 1 3 6:8 1
5. Arménie 5 0 1 4 5:9 1

Poznámka: Srbsku UEFA odebrala tři body za výtržnosti při zápase s Albánií.