Ronaldo trnem v oku šéfům FIFA i UEFA? Zlatý míč ale získá

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
12. 1. 2015 12:06
Portugalská fotbalová hvězda Cristiano Ronaldo je největším kandidátem na zisk Zlatého míče FIFA za uplynulý rok.
Cristiano Ronaldo je největším favoritem na zisk Zlatého míče FIFA
Cristiano Ronaldo je největším favoritem na zisk Zlatého míče FIFA | Foto: Reuters

Curych - Rok co rok tato anketa rozděluje fotbalový svět. Není divu. Prestižnější individuální ocenění než Zlatý míč FIFA už hráč dostat nemůže. A tak i nominace na cenu pro nejlepšího fotbalistu světa pro rok 2014 přinesla spoustu kontroverze. Jisté je, že ji v pondělí večer ve švýcarském Curychu obdrží někdo z trojice Cristiano Ronaldo, Lionel Messi a Manuel Neuer.

Od oznámení říjnové nominace tak hoří v médiích přestřelka odborníků, co je víc, střelecké rekordy v Lize mistrů či španělské lize, nebo titul mistra světa? Největším favoritem na vítěze je i podle sázkových kanceláří Cristiano Ronaldo. Na jeho triumf je vypsán extra nízký kurz 1,2:1.

Proč by také ne. Portugalec s Realem kraloval v Lize mistrů, kde nastřílel rekordních 17 branek, získal Španělský pohár, evropský superpohár a vyhrál i klubové MS. Jedna kaňka tu ale je. Spolu s celou portugalskou reprezentací vyhořel už ve skupině mistrovství světa.

Ronaldo Platinimu ani nepodal ruku

A právě proto se do Ronaldova případného zisku Zlatého míče opřel například šéf UEFA Michel Platini. "Zlatý míč by měl vyhrát hráč vítěze mistrovství světa (Německo). Je to nejdůležitější turnaj v roce," uvedl prezident evropské fotbalové unie a naklonil se tak na stranu brankáře Neuera.

Real Madrid se k tomuto výroku okamžitě vyjádřil prostřednictvím oficiální zprávy na webových stránkách. "Jsme překvapení z opakujících se vyjádření prezidenta UEFA Michela Platiniho o svých osobních preferencích na vítěze Zlatého míče. A to zejména z jeho pozice šéfa evropského fotbalu, který by měl být maximálně nestranný," stojí v textu.

Zastali se ho i Ronaldovi fanoušci. A to hodně kuriózním způsobem. V Paříži naházeli na dům Platiniho 61 míčů, aby připomněli, kolik gólů jejich miláček v minulém roce nastřílel.

Nevraživost mezi Ronaldem a Platinim není žádným tajemstvím. Když Real v prosinci vyhrál mistrovství světa klubů, devětadvacetiletý Portugalec nepodal při slavnostním vyhlášení prezidentovi UEFA ani ruku.

Ancelotti se navezl do Blattera

Jenže napjaté vztahy má zřejmě i s největší hlavou světového fotbalu Seppem Blatterem. Prezident FIFA totiž v říjnu dostal otázku, zda souhlasí s tím, že na MS v Brazílii dostal Zlatou kopačku pro nejlepšího hráče turnaje Argentinec Lionel Messi. Blatter odpověděl, že komise rozhodla nesprávně a cenu měl získat spíše někdo z německých šampionů.

Toho se chytila španělská média a pojala podezření, že Blatter upřednostňuje Neuera i na Zlatý míč. Dokonce zareagoval i trenér Realu Carlo Ancelotti.

"Překvapilo mě, co prezident FIFA řekl. Zdá se, že neumí mlčet. V minulém roce Cristianovi konkurovali hráči jako Lionel Messi a Franck Ribéry, ale letos se všemi důležitými tituly a góly není pochyb o jeho vítězství. Proto Blatterova slova nedávají žádný smysl," prohlásil Ronaldův kouč, ale brzy se za své vyjádření omluvil, když se dozvěděl, že Blatter mluvil jen o světovém šampionátu.

V minulosti se ovšem šéf FIFA dopustil proti Ronaldovi jistých frapantností. Na přednášce v Oxfordu ho zesměšňoval tím, že prohlásil, že hlavní tvář Realu hraje jako generál, a dokonce předváděl vojenský pochod. Jindy zase narážel na to, kolik musí Ronaldo utratit za kadeřníka a podobně.

Messi loni jen paběrkoval

Od roku 2008 to bylo vždy jen o dvou jménech, buď Zlatý míč získal Messi, nebo Ronaldo. Mezitím se stihla anketa i přejmenovat a sloučit s vyhlášením Fotbalisty roku 2014, ale vždy se radovala některá z těchto superstar. Loni Portugalec přerušil šňůru čtyř triumfů kanonýra Barcelony a vyhrál anketu podruhé.

Druhý nejnižší kurz na vítězství má ovšem Neuer a to 4:1. Gólman mistrů světa zaujal nejen svými výkony na šampionátu, ale i v dresu Bayernu Mnichov. Stal se tam obranným liberem, které se nebojí opustit pokutové území, skočit pod nohy útočníkům a třeba i rozehrát útočnou akci.

Na Messiho zbyl vysoký kurz 20:1. Sice přepisoval historické tabulky v lize, na MS dostal Zlatou kopačku, ale jinak s Barcelonou jen paběrkoval za rozjetým Realem.

O tom, kdo z této trojice to nakonec bude, rozhodne pondělní galavečer v Curychu, kde se mimo jiné rozdají ceny pro nejlepší fotbalistku, trenéra, nejhezčí gól či ocenění Fair Play.

 

Právě se děje

Další zprávy