Rekordman Ronaldo. Jako první Evropan dal sto reprezentačních gólů

Aktualizováno 8. 9. 2020 23:12
Fotbalisté Portugalska porazili v Lize národů 2:0 Švédsko, obě branky dal Cristiano Ronaldo. Jako první Evropan tak dosáhl stovky reprezentačních gólů.
Portugalský útočník Cristiano Ronaldo v utkání Ligy národů proti Švédsku.
Portugalský útočník Cristiano Ronaldo v utkání Ligy národů proti Švédsku. | Foto: Reuters

Ronaldo vstřelil jubilejní branku v prvním poločase z přímého kopu, po změně stran přidal 101. zásah v národním týmu. Už jen osm gólů mu tak schází k reprezentačnímu rekordu Íránce Aliho Daeího.

Portugalci jsou v čele skupiny A3 s plným počtem šesti bodů. Stoprocentní je i Francie, která zdolala v repríze posledního finále mistrovství světa Chorvatsko 4:2.

Ronaldo si připsal jubilejní trefu z přímého kopu. Tímto způsobem skóroval v reprezentaci podesáté a celkově už v kariéře proměnil 57 přímých kopů.

Gólové situaci navíc předcházel druhý "žlutý" faul Gustava Svenssona a Švédové v oslabení už nedokázali zápas zdramatizovat. V 72. minutě se naopak parádním obstřelem z hranice vápna znovu blýskl Ronaldo.

Francie získala v roce 2018 v Rusku titul mistrů světa po finálové přestřelce 4:2 a stejný výsledek se zrodil i tentokrát na Stade de France. Chorvaté otevřeli skóre po gólu Dejana Lovrena z rohového kopu, "Les Bleus" ale ještě do přestávky vývoj utkání otočili zásluhou trefy Antoina Griezmanna a nešťastného odrazu míče od hlavy brankáře Dominika Livakoviče. Griezmann vstřelil 31. reprezentační gól a v historických tabulkách francouzského národního týmu se na pátém místě vyrovnal Zinedinu Zidanovi.

V 55. minutě se proháčkoval mezi obránci Josip Brekalo a znovu vyrovnal, pak už ale góly stříleli jen domácí. Nejprve se prosadil po Griezmannově rohovém kopu stoper Dayton Upamecano a skóre uzavřel z penalty střídající Olivier Giroud.

Belgie nepřipustila překvapení a poradila si doma s Islandem 5:1. Seveřené se sice v 11. minutě šťastně ujali vedení po tečované střele Hólmberta Fridjónssona, už o šest minut později ale měl navrch soupeř. Nejprve Axel Witsel dorazil přímý kop Driese Mertense a obrat dokonal útočník Michy Batshuayi.

Po změně stran přidali další góly Mertens, Batshuayi a svůj premiérový v reprezentačním A-týmu i osmnáctiletý Jeremy Doku, který se stal třetím nejmladším střelcem belgické historie. "Rudí ďáblové" porazili Island i ve 12. vzájemném utkání a po druhé výhře vedou skupinu A2.

Dánsko získalo první bod po remíze 0:0 s Anglií. Trenér Albionu Gareth Southgate se musel obejít bez Phila Fodena a Masona Greenwooda, kteří byli potrestáni za porušení koronavirových opatření po utkání na Islandu. V základní sestavě se tak objevil i debutant Kalvin Philips z Leedsu, který přitom dosud neodehrál v Premier League ani minutu.

Fotbalová Liga národů:

Skupina A2:

Belgie - Island 5:1 (2:1)

Branky: 17. a 69. Batshuayi, 13. Witsel, 50. Mertens, 80. Doku - 11. Fridjónsson.

Švédsko - Portugalsko 0:2 (0:1)

Branky: 45.+1 a 72. Ronaldo. ČK: 44. Svensson (Švéd.).

Francie - Chorvatsko 4:2 (2:1)

Branky: 43. Griezmann, 45.+1 vlastní Livakovič, 65. Upamecano, 77. Giroud z pen. - 17. Lovren, 55. Brekalo.

1. Portugalsko 2 2 0 0 6:1 6
2. Francie 2 2 0 0 5:2 6
3. Švédsko 2 0 0 2 0:3 0
4. Chorvatsko 2 0 0 2 3:8 0