Ronaldinho poslal Barcu do osmifinále

ČTK, SportPlus
5. 12. 2006 22:37
Praha - Brazilský fotbalista Ronaldinho geniálně zahraným přímým kopem načal výhru Barcelony nad Brémami v posledním zápase skupiny LM. Uvnitř: Galerie

Katalánský velkoklub si tak zajistil postup do další fáze Ligy mistrů. V posledním zápase základní skupiny musela Barcelona německý tým porazit, jinak by jí postup utekl.

Účast ve vyřazovacích bojích si zajistil také AS Řím, který zdolal 1:0 už postupující Valencii.

Ronaldinho se ve 13. minutě postavil k přímému volnému kopu dva metry za hranicí šestnáctky a k překvapení všech hráčů i diváků na zcela zaplněném Nou Campu podstřelil nadskakující zeď Werderu a poslal Barcelonu do vedení.

Druhý gól přidal za pět minut Gudjohnsen, a protože domácí nepustili Werder do žádné vyložené šance, Barcelona v poklidu dokráčela k vítězství 2:0 a postupu do jarní části soutěže. Tam doprovodí ze skupiny A londýnskou Chelsea, která měla postup už jistý.

Vedoucí tým německé ligy se nevzdal a ve druhé půli si vynutil územní převahu, ale nejlepší kanonýr letošního mistrovství světa Klose se neprosadil. Největší šancí byla Jensenova střela do spojnice. Brémy si tak na jaře zahrají "jen" Pohár UEFA.

Ve druhém utkání skupiny A získala Chelsea povinné vítězství 2:0 nad Levski Sofia. Výhru zařídili svými trefami Ševčenko, který zaznamenal první gól za Chelsea v Lize mistrů, a před koncem Wright-Phillips. Londýnský klub si zajistil první místo ve skupině, Levski se při své premiéře mezi evropskou elitou bodu nedočkalo.

Z výhry 3:1 na hřišti Sportingu Lisabon se radovali fotbalisté Spartaku Moskva, za který odehráli celý zápas čeští reprezentanti Radoslav Kováč s Martinem Jiránkem.

Spartak si zajistil třetí místo ve skupině a pokračování v jarním programu Poháru UEFA. V něm si zahraje i Šachtar Doněck díky úterní remíze 1:1 v Pireu. Obránce ukrajinského celku Tomáš Hübschman
strávil celý zápas na lavičce.

Ve skupině B skončil přímý souboj o první místo mezi Bayernem Mnichov a Interem Milán remízou 1:1, na vedoucí gól domácího Makaaye dokázal v první minutě nastavení odpovědět Vieira. Nerozhodný výsledek potěšil domácí, kterým remíza stačila k udržení vedoucí pozice.

Poprvé po 22 zápasech v Lize mistrů poznal radost z vítězství Spartak Moskva, který uspěl na hřišti Sportingu Lisabon a díky lepší bilanci ze vzájemných zápasů se dostal do Poháru UEFA na úkor úterního soka. Spartak vedl brzy 2:0, domácí sice snížili, ale v závěru výhru pojistil Bojarincev.

Martin Stranzl ze Spartaku Moskva (vpravo) sleduje akrobatický pokus Rodriga Tella ze Sportingu Lisabon ve fotbalové Lize mistrů. | Foto: Reuters

Ve skupině D vybojoval postup do osmifinále AS Řím, který i bez zraněného kapitána Tottiho zdolal 1:0 suverénního lídra Valencii a uštědřil jí první letošní prohru.

Římu vystřelil vítězství ve 13. minutě obránce s českými předky Panucci. Šachtaru v utkání v Pireu k udržení třetího místa stačila remíza.

Úterní zápasy už nemohly nic změnit na situaci ve skupině C, kde bylo o postupujících do další fáze i třetím místu rozhodnuto už po minulém kole. Liverpool a Eindhoven měly postup do osmifinále jistý, ale v úterý se jim laxní přístup nevyplatil.

Liverpool prohrál 2:3 s beznadějně posledním Galatasarayem v Istanbulu, kde loni v květnu slavil vítězství v Lize mistrů. Eindhoven doma podlehl 1:3 třetímu Bordeaux, jemuž stále chybí zraněný Vladimír Šmicer.

Výsledky 6. kola:

Skupina A:
Chelsea - Levski Sofia 2:0 (1:0)
Branky: 27. Ševčenko, 83. Wright-Phillips. Rozhodčí: Hamer (Luc.). Diváci: 33.358.

Barcelona - Werder Brémy 2:0 (2:0)
Branky: 13. Ronaldinho, 18. Gudjohnsen. Rozhodčí: Busacca (Švýc.). Diváci: 95.824.

• Tabulku skupiny A najdete ZDE

Skupina B:
Sporting Lisabon - Spartak Moskva 1:3 (1:2)

Branky: 31. Carlos Bueno - 7. Pavljučenko, 16. Kaliničenko, 89. Bojarincev. Rozhodčí: Vollquartz (Dán.). Diváci: 48.000.

Bayern Mnichov - Inter Milán 1:1 (0:0)
Branky: 62. Makaay - 90+1. Vieira. Rozhodčí: Medina Cantalejo (Šp.). Diváci: 66.000.

• Tabulku skupiny B najdete ZDE

Skupina C:
Galatasaray Istanbul - Liverpool 3:2 (2:1)

Branky: 24. Necati, 28. Okan, 79. Ilič - 22. a 90. Fowler. Rozhodčí: Benquerenca (Port.). Diváci: 23.000.

PSV Eindhoven - Girondins Bordeaux 1:3 (0:3)
Branky: 87. Alex - 7. Faubert, 25. Dalmat, 37. Darcheville. Rozhodčí: Iturralde González (Šp.). Diváci: 30.000.

• Tabulku skupina C najdete ZDE

Skupina D:
Olympiakos Pireus - Šachtar Doněck 1:1 (0:1)

Branky: 54. Castillo - 27. Matuzalem. Rozhodčí: Benett (Angl). ČK: 90. Rat (Doněck). Diváci: 25.000.

AS Řím - Valencie 1:0 (1:0)
Branka: 13. Panucci. Rozhodčí: Plautz (Rak.). Diváci: 45.000.