Riziko v Izraeli? Plzeň i Sparta se na horkou půdu nebojí

Sport ČTK Sport, ČTK
23. 10. 2012 15:24
Čeští zástupci v Evropské lize se chystají v nejbližší době do Izraele. Z tamější geopolitické situace obavy nemají.
Nebezpečí prý fanouškům ani hráčům v Izraeli nehrozí.
Nebezpečí prý fanouškům ani hráčům v Izraeli nehrozí. | Foto: CPA - Eduard Erben

Plzeň/Praha - Fotbalisté Plzně a Sparty se v rámci 3. kola Evropské ligy (EL) utkají se soupeři z Izraele. Tedy ze země, která kvůli náboženským konfliktům dbá výrazně na bezpečnost svých občanů při jejich výjezdech za hranice země.

Přesto však oba české kluby nemusejí kvůli vzájemným zápasům přijmout žádné speciální bezpečnostní opatření, která by se lišila od jiných duelů na pohárové scéně.

Rozdíl je jen v délce přípravy

Středeční cesta Plzně do Tel Avivu na duel s místním Hapoelem se od jiných liší jen délkou příprav. "Do Izraele jsme se vydali na obhlédnutí podmínek už zhruba před měsícem a půl, to je jediné specifikum tohoto výjezdu. Chtěli jsme být co nejlépe připraveni, proto jsme se tam spojili i s českou ambasádou, aby nám vysvětlila pravidla," řekl ČTK mluvčí Viktorie Pavel Pillár.

Podobný přístup volila i Sparta, jejíž tým se v EL popasuje s týmem Kirjat Šmona. Ten se představí nejprve ve čtvrtek na Letné, odveta v Haifě, protože stadion ve Šmoně nesplňuje požadavky na pohárové zápasy, je na programu 8. listopadu.

"Také jsme dříve než obvykle vyslali odpovědné lidi z našeho klubu do Izraele, protože logistika a plánování cesty do Izraele zabere víc času než třeba do Španělska či Francie. Zemi ani z předchozích cest jsme neměli zmapovanou. Ale s ničím neobvyklým jsme se v Izraeli nesetkali, budeme i díky spolupráci s českým velvyslanectvím standardně připravení," řekl ČTK mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

"Nechceme provokovat"

Plzeň dostala od české ambasády především doporučení, aby ještě více než obvykle dodržovala nařízení úřadů a pokyny policistů a úředníků. "Rizikové je zejména letiště, kde se budeme snažit krotit bujarou náladu výpravy. Nechceme zbytečně provokovat. Toto doporučení dostali i fanoušci, kterých by mělo cestovat zhruba padesát. Také budeme apelovat na partnery, aby dodržovali pravidla během jejich výletu do Jeruzalému před zápasem," dodal Pillár.

Sparta zase upozorňuje své fanoušky či partnery klubu na možné důkladnější prohlídky po přistání v Izraeli, což ale v zemi není nic výjimečného. To se týká zejména lidí, kteří mají ve svých pasech záznamy o návštěvě některé z arabských zemí, se kterými má Izrael napjaté vztahy. "Každý, kdo do Izraele cestuje, musí být na něco podobného připravený," uvedl Kasík.

Košer strava je individuální

Vedení Plzně už se předem připravuje i na odvetu v Plzni. Hapoel prý ale zatím nemá žádné speciální požadavky. Plzeň však nechce nic podcenit, proto například na ambasádě konzultovala, jak by mělo vypadat menu oběda, na který tradičně zve při zápasech evropských pohárů domácí tým vedení soupeře, aby odpovídalo košer stravě, která patří k židovským náboženským předpisům.

"Bylo nám řečeno, že požadování košer stravy je hodně individuální, proto se budeme při obědě v Plzni řídit zkušenostmi, které naše vedení načerpá v Tel Avivu, abychom pak nezpůsobili nějaké kulturní faux pas," dodal Pillár.

Na Spartě izraelští fans nebudou

Izraelského soupeře jako první bude hostit Sparta. Přípravy na čtvrteční duel se Šmonou se však prý nijak nevymykají tomu, na co jsou představitelé pražského klubu zvyklí z jiných pohárových duelů. "Prakticky žádná změna v pořádání zápasu není. Ani od izraelské strany jsme neobdrželi žádost o zvýšení bezpečnostních opatření. Všechno má standardní rámec, samozřejmě úzce spolupracujeme s policií i zástupci UEFA," řekl Kasík.

Spartě částečně ulehčuje situaci i skutečnost, že se Šmonou do Prahy nepřicestuje žádný fanoušek, a sektor pro hosty tak zřejmě zůstane zcela prázdný.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy