Reprezentant Šural si vybral Spartu, Slavia souboj o libereckou hvězdu prohrála

Luděk Mádl Luděk Mádl
8. 1. 2016 17:10
Fotbalový reprezentant Josef Šural oznámil Slavii, že si nakonec vybral nabídku Sparty. Ještě však bude zapotřebí učinit dohodu mezi Spartou a Libercem
Josef Šural řekl nakonec Slavii: Nezlobte se, ale vybral jsem si Spartu
Josef Šural řekl nakonec Slavii: Nezlobte se, ale vybral jsem si Spartu | Foto: ČTK

Praha - Fotbalový reprezentant Josef Šural měl těžké dilema. Nakonec však zvedl telefon a zavolal vedení Slavie, že se rozhodl pro nabídku pražské Sparty.

Ještě však není hotová dohoda mezi kluby. Pokud by měl Josef Šural posílit Spartu už na jaře, musel by se pražský klub nejprve domluvit se Slovanem Liberec, kde má ještě reprezentant na půl roku platnou smlouvu.

Šuralovo rozhodnutí potvrdil jeho agent David Nehoda. "Pepa Šural se rozhodl, že nakonec nebude akceptovat nabídku Slavie a dá přednost té, se kterou přišla pražská Sparta."

Šimáně: Udělali jsme maximum

Víc odmítl celou záležitost komentovat. V sobotu by měla probíhat finální jednání mezi Šuralem a Spartou. "A předpokládám, že paralelně budou jednat mezi sebou i oba kluby, tedy Sparta a Liberec," dodal Nehoda.

"Udělali jsme pro věc maximum, bohužel Josef Šural si vybral jinou nabídku, nemám mu to osobně nijak za zlé, je to samostatně myslící bytost, rozhodl se podle svého úsudku. Přeji mu, ať se mu splní jeho hlavní přání, dostat se na dobré zahraniční angažmá," řekl pro Aktuálně.cz prezident Slavie Jiří Šimáně.

V podobném duchu se na Twitteru vyjádřill i Jaroslav Tvrdík, zástupce druhého akcionáře Slavie, čínské skupiny CEFC: "Nejsem rád poslem špatných zpráv. Klub udělal, co šlo. Bohužel."

Ještě ve čtvrtek večer byli slávisté po jednání s Davidem Nehodou na téma Josefa Šurala velmi optimističtí. Pátek ale všechno změnil.

Slavia byla dokonce ochotná slíbit Šuralovi možnost odejít do zahraničí už v létě. Josef Šural přesto v průběhu pátku zavolal Jiřímu Šimáněmu a informovali ho, že se omlouvá, ale vybral si jinou nabídku, tu sparťanskou.

Zazářil pod Trpišovským i Vrbou

Josefu Šuralovi je 25 let, patří mezi odchovance brněnského fotbalu. Do Liberce přišel v roce 2011 a podílel se tam od té doby na zisku mistrovského titulu i pohárové trofeje.

Na podzim v týmu trenéra Jindřicha Trpišovského zářil v Evropské lize, zařadil se také mezi členy základní sestavy národního týmu, který sestavuje Pavel Vrba. Zejména Šuralův výkon v kvalifikačním utkání v Nizozemsku patřil mezi excelentní. Je jisté, že Šural patří mezi důležité kandidáty nominačního boje o Euro 2016.

Šuralovou prioritou nyní bylo získat angažmá v zahraničí, žádná z nabídek z ciziny ale nebyla v danou chvíli dostatečně konkrétní. A Šural nechtěl martyrium další nejistoty natahovat. Proto si stanovil jako nejzazší hranici svého rozhodnutí tento týden. Už to vypadalo, že uspěje Slavia, nakonec tedy převážily argumenty Sparty.

Kvalifikovaný odhad základního měsíčního příjmu Josefa Šurala v Liberci by činil kolem 70 000 korun měsíčně, v jednáních s pražskými "S" se zprvu debatovalo až o desetinásobku, což oba kluby v první fázi odmítly akceptovat.

Své si ještě řekne liberecký boss Karl

Lze očekávat, že Šural by měl ve Spartě dosáhnout na 500-600 000 měsíčně a měl by se tak zařadit mezi její nejlépe placené hráče. A zároveň nejlépe placené hráče Synot ligy.

Silné slovo ale ještě v celé věci bude mít Slovan Liberec, ve kterém má Šural ještě na půl roku platnou smlouvu. Přesto za něj majitel klubu Ludvík Karl chce odstupné kolem 10 milionů korun.

Pokud by k dohodě nedošlo, musel by Šural strávit následující půlrok v Liberci, možná by mohl být i vyřazen z ligového týmu. Takovou variantu si ale dozajista nikdo ze zúčastněných nepřeje, v první řadě reprezentační kouč Pavel Vrba.

Nejvyšší karty teď každopádně drží v rukou pražská Sparta.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Vláda opatřeními porušuje občanské svobody, prohlásil exprezident Klaus

Vláda podle bývalého prezidenta Václava Klause svými opatřeními kvůli koronavirové epidemii porušuje občanské svobody. Někdejší prezident to prohlásil v projevu u pamětní desky na Obecním domě v Praze, kam u příležitosti výročí vzniku samostatného státu položil květiny. Klaus vyzval občany, aby nepodlehli strachu a nenechali si vzít nezávislost.

"Pod pláštíkem protiepidemických opatření jsou omezovány ústavou dané občanské svobody, je likvidována ekonomika a s ní důstojné životy statisíců lidí, jsou rozvraceny finance státu, jsou vytvářeny dluhy, které budou zatěžovat nás a naše potomky dlouhá desetiletí," řekl bývalý politik.

Kvůli vládním omezením se dnes konají na různých místech Prahy také demonstrace. Na náměstí Republiky se odpůrci opatření sejdou na protestu nazvaném Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci. Podle pořadatelů opatření proti epidemii nefungují, ale devastují stát a likvidují životy lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy