Řepka zavinil penaltu, Liberec opět utekl Spartě

28. 4. 2012 21:50
České Budějovice- Liberec 0:4 (0:1).
Tomáš Řepka v debatě s rozhodčím
Tomáš Řepka v debatě s rozhodčím | Foto: Lukáš Drštička

České Budějovice - Tomáš Řepka nijak zvlášť nepomohl svému bývalému klubu, Spartě. V prvním poločase zápasu 27. kola nejvyšší domácí fotbalové soutěže Budějovice - Liberec fauloval v pokutovém území Breznaníka a nabídl tak Liberci, aby šel brzo do vedení.

Penaltu proměnil Štajner a tento gól hosty uklidnil. Ty pak jednoznačně dokráčeli k zisku tří bodů, když v druhé půli rozstříleli domácí dalšími třemi góly. Liberec díky vítězství v Budějovicích opět utekl Spartě v tabulce na rozdíl čtyř bodů.

Dále čtěte z fotbalu:

Zápas České Budějovice - Liberec jsme sledovali živě
Sparta díky Kweukemu stáhla náskok Liberce na jeden bod

Pětadvacet minut byli českobudějovičtí fotbalisté vyrovnaným soupeřem hlavnímu aspirantovi na titul. Jenže poté ve vápně skolil zbytečným skluzem Řepka slovenského rychlíka Breznaníka, Štajner vstřelil z penalty (i když se štěstím) svůj patnáctý ligový gól v sezóně a hosté se uklidnili.

První gól pomohl

"Ta první branka nám hodně pomohla," přiznal pro Českou televizi i sám autor. Liberečtí zbytek prvního poločasu kombinační hrou ovládli, domácí hráči je ani přílíš nenapadali. "Vypadali, že příliš nechtěli, bylo vidět, že motivace byla na naší straně," zhodnotil dění na trávníku hostující kouč Jaroslav Šilhavý.

Ten si společně se svými svěřenci i realizačním týmem mohl definitivně zaškrtnout v notýsku úspěšně zvládnutý domácí sobotní úkol v 59. minutě. Po faulu na Breznaníka se k míči 35 metrů od branky postavil Bosančič a míč po jeho bombě zaplul k pravé Daňkově tyči.

"Byla to chyba gólmana. Trochu zaspal a ani si nepostavil zeď, situaci asi trochu podcenil," glosovali gólovou situaci komentátoři ČT Pavel Čapek a Luděk Zelenka. Srdce fanouška ale zaplesalo. A diáře skautů z Bayernu Mnichov, Freiburgu, Feyenoordu, Koreje nebo Číny se plnily poznámkami.

U Bosančiče si kromě informace o dynamitu v obou nohou mohly zapsat o devět minut později i zápisek s názvem "fotbalová chytrost". Srbský záložník potáhl míč na hranici vápna, podíval se a lehoučkým lobem přehodil domácí obranu i vyběhnuvšího Daňka - 0:3.

Čtvrtou branku přidal v závěru Hadaščok a hosté tak připomněli Budějovickým jejich nejvyšší porážku jara z Plzně. O titulu ale po zápase příliš mluvit nechtěli. "Jsme mu blíže zase jen o jeden zápas. Příští víkend nás čeká Slovácko, na které se musíme pečlivě připravit," pravil kouč Šilhavý.

Baník vybojoval zlaté body

V souboji dvou posledních týmů tabulky vyhrála Ostrava před velmi slušně zaplněnými Bazaly 3:1 nad Žižkovem a svému dnešnímu soupeři odskočila tři kola před koncem soutěže na šest bodů. Ostravští navíc minimálně do neděle poskočili na nesestupovou 14. pozici o bod před Bohemians 1905. Ti v neděli hostí v Edenu rozjetou Příbram.

V dalším zapase přivítalo Slovácko na své půdě Teplice. Body potřebovali spíše hosté, kteří se ještě můžou dostat na čtvrté místo, které by za určitých okolností mohlo znamenat účast v pohárech. Přesto to byli domácí, kteří v zápase pálili jednu gólovku za druhou. Držet za hlavu se mohl po zápase hlavně Volešák, který dvakrát sám tváří v tvář Grigarovi nechal právě teplického gólmana vyniknout. Skóre se nepohnulo ani na jedné straně, a tak se v Uherském Hradišti body dělily po bezbrankové remíze.

Sobotní výsledky 27. kola první fotbalové ligy:

Dynamo České Budějovice - Slovan Liberec 0:4 (0:1)
Branka: 59. a 69. Bosančič, 23. Štajner z pen., 85. Hadaščok.
Rozhodčí: Drábek - Wilczek, Páral. ŽK: Řezníček, Javorek, Machovec - Breznaník. Diváci: 3337.

Č. Budějovice: Daněk - Krajčík, Řepka, Brezinský, Machovec - Klesa (83. Wermke), Javorek, Němec (58. Hudson), Rýdel (73. Petráň), Sandro - Řezníček. Trenér: Cipro.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Nezmar, Kelič, Fleišman - Šural, Janů, Štajner, Bosančič (85. Ndemen), Breznaník (79. Hadaščok) - Rabušic (88. Musiol). Trenér: Šilhavý.

Ostrava - Žižkov 3:1 (1:0)
Branky: 18. a 78. Kraut, 59. Magera - 51. Kropík.
Rozhodčí: Královec - Jiřík, Hájek. ŽK: Marek, Lukeš, Greguš - Kropík, Milosavljev, Kiidron. Diváci: 11.113.

Ostrava: Baránek - Zawada, Adámik, Vomáčka, Marek - Droppa, Magera (82. Vašenda) - Fantiš, Lukeš (77. Greguš), Kukec (70. Poliaček) - Kraut. Trenér: Látal.

Žižkov: Ticháček - Bartl, Kiidron, Kropík, Slodowy - Hílek - Sivrič (46. Kotyza), Sloboda (76. Čermák), Valenta, Milosavljev (60. Jurčo) - Kalod. Trenér: Nádvorník.

Slovácko - Teplice 0:0
Rozhodčí: L. Kovařík - Pelikán, Peřina. ŽK: Kordula, Košút, Hlúpik - Jindráček, P. Lukáš. Diváci: 4457.

Slovácko: Melichárek - Reinberk, Trousil, Košút, Kubáň - Hlúpik, Daníček, Kordula, Volešák (64. J. Lukáš) - Došek, Pavelka. Trenér: Soukup.

Teplice: Grigar - Vondrášek, P. Lukáš, Smejkal, Rosa - Dolejš (82. Stožický), Siva, Vachoušek, Ježdík, Vůch - Jindráček (90. Zoubele). Trenér: Rada.