Řekové postupují penaltou v nastavení! Bonyho gól nepomohl

24. 6. 2014 23:52
Řecký tým rozhodl v nastavení brankou z pokutového kopu o postupu do osmifinále mistrovství světa.
Podívejte se na penaltový faul, který Řecko potrestalo vítězným gólem. | Video: youtube.com

Fortaleza - Sloni smutní a jedou domů, podceňované Řecko vybuchlo postupovým nadšením. Evropský tým v dramatickém přímém souboji o postup do osmifinále světového šampionátu porazil Pobřeží slonoviny 2:1 a na svém třetím MS si poprvé zahraje play off.

Řekové vedli po trefě Samarise a dlouho to vypadalo, že půjdou do vyřazovací fáze s jediným vstřeleným gólem během tří zápasů základní skupiny.

Jeho nadějím sice nejprve učinil přítrž střídající Bony Wilfried, v nastaveném čase ale přišla penalta, kterou proměnil Samaras.

Skupinu C ovládla Kolumbie s plným počtem devíti bodů. Svěřenci Josého Pekermana ve třetím utkání porazili Japonsko vysoko 4:1 a v osmifinále vyzvou Uruguay. Řecko se utká s Kostarikou.

Drogba hrál místo Bonyho

Ex-sparťan Bony zahájil zápas poprvé na MS na lavičce, v základní sestavě ho nahradil zkušený kapitán Didier Drogba. Řekové začali smolně a během úvodní půlhodiny museli dvakrát střídat. Samaris nahradil Koného a v brance Glykos Karzenise.

V úvodu se nehrál příliš atraktivní fotbal a první nebezpečná situace přišla až v 32. minutě. Obránce Cholevas zakončil svůj výlet k vápnu soupeře krásnou střelou do břevna.

O deset minut později už se svěřenci Fernanda Santose radovali. Chybu v rozehrávce potrestal střídající Samaris, který zblízka překonal brankáře Barryho svým prvním gólem v reprezentaci.

Řekové trefili dvakrát břevno

Řecko skórovalo na světovém šampionátu po 331 minutách. Trefilo se teprve ve druhém z devíti duelů a znovu proti africkému týmu. Předtím se mu to povedlo před čtyřmi lety proti Nigérii.

Sloni po pauze přidali, jejich tlak byl ale platonický. Na druhé straně trefili Řekové podruhé v zápase břevno, tentokrát úžasnou dělovkou Karagunis.

V 74. minutě se prosadil "žolík" kouče Lamouchiho, Bony Wilfried. Útočníka Swansea našel nezištně před brankou Kalou a Bony nezaváhal. V tu chvíli africký tým postupoval.

V nastaveném čase prožil osobní tragédii střídající Sio, který nešikovně fauloval ve vápně a nařízenou penaltu zkušeně proměnil Samaras.

Kolumbie šetřila hráče na osmifinále

Kolumbie měla postup jistý, takže si kouč José Pekerman mohl dovolit luxus a z duelu proti Pobřeží slonoviny (2:1) nechat v základu jen tři hráče. Náhradníci začali v Cuiabě aktivně, brzy se ale dopředu začali drát Japonci.

V 9. minutě se hezky uvolnil útočník Okubo, avšak zakončil nepřesně. Japonce pak zbrzdil faul na druhé straně. Konno zkosil Ramose a nařízenou penaltu poslal doprostřed branky Cuadrado. Záložník Fiorentiny přidal na šampionátu první gól ke třem asistencím.

Asijský tým udeřil nečekaně v nastavení. Po centru Hondy se ve druhé přidané minutě trefil hlavou Okazaki a Japonsko ve třetím vzájemném duelu konečně dalo Kolumbii gól.

Historicky první obrat z 0:1 na MS ovšem svěřenci italského trenéra Alberta Zaccheroniho nedotáhli. Naopak soupeř vstoupil do druhé půle velkým tlakem, který vyvrcholil v 55. minutě gólem Martíneze po asistenci střídajícího Jamese Rodrígueze.

Mondragon nejstarším hráčem na MS

Japonci pak měli více ze hry, zaujala však jen rána Hondy z přímého kopu v 64. minutě. Naopak jeden z rychlých protiútoků využil druhou brankou po zasekávačce ve vápně Martínez. Gól poté rozloženým Japoncům, kteří se ze všech sil hnali za korekcí skóre, dal i Rodríguez.

Trenér Pekerman v závěru stáhl brankáře Ospinu a do hry pustil Faryda Mondragóna. Bývalý hráč Zaragozy, Kolína nad Rýnem či Galatasaraye se stal tři dny po 43. narozeninách nejstarším hráčem, který v historii MS nastoupil. Předčil rekord kamerunského útočníka Rogera Milly (42 let a 39 dní).

Kolumbie při své první účasti na MS od roku 1998 prošla do vyřazovací fáze, což se jí naposledy povedlo v roce 1990 v Itálii. Japonci nezopakovali osmifinále z posledního turnaje v JAR.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina C:

Řecko - Pobřeží slonoviny 2:1 (1:0)

Branky: 42. Samaris, 90.+3 Samaras - 74. Bony. Rozhodčí: Vera - Lescano, Romero (všichni Ekv.). ŽK: Drogba, Kalou, Dié (všichni Pobř. sl.). Diváci: 59.095.

Řecko: Karnezis (24. Glykos) - Torosidis, Manolas, Papastathopulos, Cholevas - Maniatis, Karagunis (78. Gekas) - Salpingidis, Kone (12. Samaris), Christodulopulos - Samaras. Trenér: Santos.

Pobřeží slonoviny: Barry - Aurier, K. Touré, Bamba, Boka - Tioté (61. Bony), Dié - Kalou, Y. Touré, Gervinho (83. Sio) - Drogba (79. Diomandé). Trenér: Lamouchi.

Japonsko - Kolumbie 1:4 (1:1)

Branky: 45.+2 Okazaki - 55. a 82. Martínez, 17. Cuadrado z pen., 90. J. Rodríguez. Rozhodčí: Proenca - Miranda, Trigo (všichni Portug.). ŽK: Konno - Guarín. Diváci: 40.340.

Japonsko: Kawašima - Učida, Jošida, Konno, Nagatomo - Aojama (62. Jamaguči), Hasebe - Okazaki (69. Kakitani), Honda, Kagawa (85. Kijotake) - Okubo. Trenér: Zaccheroni.

Kolumbie: Ospina (85. Mondragón) - Arias, Valdés, Balanta, Armero - Cuadrado (46. Carbonero), Mejía, Guarín, Quintero (46. J. Rodríguez) - Ramos, Martínez. Trenér: Pekerman.