Rekordman Klose neví, co dál: Musím se na to vyspat

ČTK ČTK
14. 7. 2014 6:31
Německý fotbalista Miroslav Klose se po čtyřech pokusech konečně dočka světového titulu. O budoucnosti se teprve rozhodne.
Miroslav Klose
Miroslav Klose | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Německý fotbalista Miroslav Klose předpověděl spoluhráči Mariu Götzemu, že může jediným gólem rozhodnout nedělní finále světového šampionátu proti Argentině.

Prognóza se mu splnila a na svém čtvrtém MS se konečně dočkal zlata. Zda bude v národním týmu pokračovat, se šestatřicetiletý útočník Lazia ještě nerozhodl.

V semifinále se 16. gólem v kariéře na MS stal nejlepším střelcem v historii šampionátu, když překonal brazilskou legendu Ronalda. Ve finále se sice další trefy do sbírky nedočkal, ale vůbec mu to nevadilo. Naopak už v poločase byl přesvědčen, že hrdinou utkání budou Götze, který ho v 88. minutě střídal.

"Když šel Mario místo mě na hřiště, tak jsem mu řekl: Ty to dokážeš a rozhodneš. A on to dokázal. Je to neskutečný pocit, taková třešnička na dortu mé kariéry," prohlásil po utkání Klose.

Na čtvrtý pokus se konečně dočkal s Německem vytouženého titulu, když v roce 2002 prohrál ve finále s Brazílií, v roce 2006 byl v domácím prostředí třetí stejně jako před čtyřmi roky v JAR. "Je skvělé být jednou také ten, co nahoře na pódiu přebírá pohár a jen se na to nekouká dole z hrací plochy a netleská ostatním," dodal Klose.

Löw: U Kloseho je možné všechno

Na reprezentační úrovni tak s Německem dosáhl už téměř všeho. Chybí mu už jen triumf na mistrovství Evropy, kde byl nejlépe druhý v roce 2008. Zda o to bude usilovat za dva roky ve Francii, nebo už nyní v národním týmu skončí, zatím sám neví.

"Ještě nevím, jestli budu v národním týmu pokračovat. Párkrát se vyspím a pak učiním správné rozhodnutí," řekl Klose. Podle trenéra Joachima Löwa však není vyloučené, že by se Klose mohl představit za čtyři roky v Rusku na svém pátém mistrovství světa. "Možná bude hrát za čtyři roky. U něj je možné všechno," prohlásil Löw.

Klose by se tak mohl pokusit zaútočit na další rekord. Finále s Argentinou totiž bylo jeho 24. zápasem na MS a dělí ho tak jediný zápas od vyrovnání německé legendy Lothara Matthäuse, který odehrál na světovém šampionátu nejvíce zápasů ze všech hráčů v historii.

Trenér Löw považuje zlato ze světového šampionátu po finálové výhře 1:0 v prodloužení nad Argentinou za výsledek desetileté práce. Právě v roce 2004 byl jmenován asistentem tehdejšího nového trenéra Jürgena Klinsmanna a z nepříliš známé osoby se postupně stal národním hrdinou. Po stříbru a třech bronzech, jednom v roli asistenta, se Löw konečně dočkal triumfu na velkém turnaji a po 24 letech dovedl Němce k titulu mistrů světa.

Německo vyhrálo po desetileté dřině

"Strávili jsme spolu s týmem během šampionátu a před ním 50 dní, ale tenhle projekt odstartoval před deseti lety. To, co se dnes stalo, je výsledkem mnohaleté práce, která začala ještě s Jürgenem Klinsmannem. A pak pokračovala," uvedl Löw po finálové výhře nad Argentinou.

V roce 2004 byl německý fotbal v troskách, když na evropském šampionátu po porážce 1:2 s českým týmem vypadl už ve skupině. Mužstvo pak převzal Klinsmann a jako svého asistenta si vybral Löwa.

"V letech 2000 a 2004 byl německý fotbal na samém dně. Ale investovali jsme do vzdělání, věděli jsme, že se musíme zlepšit. A tohle je výsledek," řekl Löw.

V roce 2006 na domácím světovém šampionátu ještě jako Klinsmannův asistent přispěl k bronzu a poté převzal reprezentaci jako hlavní kouč. Na následujícím mistrovství Evropy ji dovedl až do finále, na MS před čtyřmi lety i ME předloni pak k bronzu, ale až v Brazílii se dočkal velkého triumfu.

Manažer Bierhoff: Myslím, že Jogi bude pokračovat

"Naší hlavní předností je, že jsme se v průběhu těch let neustále zlepšovali, i když jsme několikrát nezvládli ten poslední krůček. Věděli jsme, že bychom ho měli udělat, věřili jsme v to a dnes se to konečně povedlo," liboval si čtyřiapadesátiletý trenér.

Zlato podle něj Němci slaví právem. "V minulých letech jsme byli ti zklamaní, ale dneska tu byl jen zasloužený vítěz. Pokud si to má někdo zasloužit, je to tenhle tým," uvedl. "Vždy jsme hráli dobrý fotbal a věřím, že na tomhle šampionátu v průběhu těch sedmi zápasů jsme ukázali nejlepší výkony ze všech týmů v Brazílii," dodal populární "Jogi".

Německá veřejnost doufá, že Löwa nenapadne na vrcholu skončit a že bude u týmu pokračovat. Smlouva mu vyprší až za dva roky. "Jak jsem Jogiho viděl celý den i celý týden, předpokládám, že budeme pokračovat," uvedl manažer národního týmu Oliver Bierhoff. Löw zatím svou budoucnost nekomentoval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Běloruští advokáti hájící Cichanouského a Kalesnikavovou přišli o licenci

Dva běloruští advokáti, kteří obhajovali známé opoziční tváře včetně Maryji Kalesnikavové nebo Sjarheje Cichanouského, přišli o licenci, uvedl nezávislý běloruský portál Zerkalo. Advokáti nemohou pokračovat v činnosti nebo navštěvovat uvězněné opoziční aktivisty.

Advokáta Uladzimira Pylčanku, který hájil Kalesnikavovou, vyloučila rada minského kolegia advokátů, sdělil na sociálních sítích opoziční politik Viktar Babaryka. Pylčanka tak podle něj nebude moci za Kalesnikavovou docházet. Kalesnikavová v prezidentských volbách v roce 2020 podporovala hlavní opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Nyní si odpykává 11letý trest odnětí svobody. V minulých dnech prodělala operaci a byla na ARO.

O možnost vykonávat advokátní činnost přišel také Viktar Mackevyč, obhájce známého blogera a manžela Cichanouské Sjarheje Cichanouského. Ten byl v minulém roce odsouzen k 18 letům vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy