Real Madrid podepíše rekordní smlouvu s Adidasem. Vynese mu miliardu liber

Vojtěch Scheinost Vojtěch Scheinost
29. 1. 2016 16:58
Real Madrid se s výrobcem sportovního oblečení a obuvi Adidas dohodl na smlouvě zajišťující španělskému celku až miliardu liber během příštích deseti let. Tržní hodnota Realu je podle žebříčku časopisu Forbes přes 80 miliard korun.
Dresy Realu Madrid jsou mezi fanoušky velmi žádaným artiklem.
Dresy Realu Madrid jsou mezi fanoušky velmi žádaným artiklem. | Foto: Reuters

Madrid - Nejbohatší fotbalový klub světa, Real Madrid, nayšuje svoje příjmy. Se sportovní firmou Adidas se dohodl na smlouvě, která nemá ve fotbalovém světě obdoby. V průběhu deseti let může klubu vynést miliardu liber (37,9 miliardy korun). Podle španělského deníku Marca je Real Madrid krok od oznámení nového kontraktu s výrobcem svých dresů.

Madridský velkoklub má sice smlouvu s Adidasem platnou až do roku 2020, vedení klubu ale zajistilo zvýšení příjmů už o čtyři roky dříve. Experti potvrzují, že klub i výrobce vybavení směřovali k nové smlouvě už delší dobu, hlavně kvůli marketingovému potenciálu "Los Blancos", jak se desetinásobnému vítězi evropské Ligy mistrů přezdívá.

Popularita Realu Madrid je obrovská a zasahuje na odhadem 200 trhů světa. Má největší počet fanoušků ze všech fotbalových klubů světa, na svém facebookovém profilu jich eviduje přes 86,5 milionu. Tržní hodnota Realu je podle žebříčku časopisu Forbes přes 80 miliard korun.

V žebříčku nejvyšších smluv mezi výrobci sportovního oblečení a fotbalovými klubu má Adidas hned šest z deseti nejvýše postavených. V roce 2014 s ním uzavřel Manchester United kontrakt na 11 let ve výši 750 milionů liber, což byl dosavadní rekord. Se třemi pruhy Adidasu nastupuje i Bayern Mnichov za 600 milionů liber na 15 let a londýnská Chelsea s 300 miliony liber na 10 let.

Repliky dresů a suvenýry Realu jdou ve světě dobře na odbyt. Nejprodávanějším je dres s číslem 7, které nosí portugalský útočník Cristiano Ronaldo, trojnásobný držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy a světa. Oblíbené jsou také dresy dalších hvězd Madridu, jako Gareth Bale, James Rodriguéz a Karim Benzema.

Nová smlouva Realu a Adidasu bude natolik vysoká, že se vyrovná pěti dalším nejvyšším smlouvám dohromady. Liverpool, Arsenal, Chelsea a Barcelona dostanou od svých výrobci dresů dohromady tolik, co dostane Real Madrid v následujících deseti letech.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy