Rakušanům jsem musel vysvětlovat, že Ondra Kúdela je prima kluk, vypráví Švejnoha

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
27. 1. 2022 6:23
Českou ligu hrál obránce Martin Švejnoha za Viktorii Plzeň, 1. FC Slovácko a Zbrojovku Brno, slovenskou za Senec, na sklonku kariéry přešel do Rakouska, kde rozjel i trenérskou kariéru. Nyní je asistentem kouče WSG Tirol. Na vlast však nezapomíná. Hájil ve svém působišti i kamaráda a bývalého spoluhráče Ondřeje Kúdelu v případu Kamara.
Martin Švejnoha (vlevo) ještě v dresu Brna.
Martin Švejnoha (vlevo) ještě v dresu Brna. | Foto: ČTK

Cítíte se po dvanácti letech stále Čechem, nebo už víc Rakušanem?

Letí to hrozně… Ale myslím si, že jsem pořád Čech. Někdy ve mně zvítězí Rakušan, hledám slůvka v češtině, ale jak přijedu domů, do Plzně, tak se do ní dostanu rychle.

Jazyky se vám nepletou?

Občas jo. Na turnaji Tipsport Malta Cup jsem potkal kluky z Olomouce nebo Trnavy, a když jsem s nimi chtěl prohodit pár slov, začínal jsem většinou německy. Loni se mi to stalo dokonce na oficiální tiskovce, když jsem odpovídal českým novinářům německy. Letos mi to několikrát připomenuli.

Máte po dvanácti letech v Rakousku nějaké občanské výhody?

Nijak jsem to nezkoumal. Ale myslím, že po dvanácti či snad po patnácti letech práce mohu zažádat o rakouské občanství. Ale to pro mě není téma, obě země jsou v Evropské unii. Ale mohl bych pobírat část důchodu z Rakouska. Nevím však přesně, jak by to bylo, kdybych pak žil v Česku. Ovšem podle toho, jak se prodlužuje odchod do důchodu, mám před sebou ještě čtyřicet let…

V Tirolu hrají i fotbalisté s balkánským původem. Využíváte toho, že slovanské jazyky jsou si podobné?

Máme v mužstvu cizince, frčí i angličtina. Když něco pochytím, je to výhoda. Ale většinou jde o hráče už narozené v Rakousku, takže mluví německy.

Jakou máte trenérskou licenci? Už můžete vést bundesligové mužstvo?

Bohužel ne, mám licenci A, tedy druhou nejvyšší. Musel bych si udělat profi. Ale přišla změna a mohu už trénovat druhou ligu.

Hodláte si udělat profi licenci? A raději v Česku, nebo v Rakousku?

Dobrá otázka. Asi se na to vrhnu, ale zatím nevím kdy. Možnosti jsou tu obě, ale co se týče trénování, nikdy jsem ho zatím v češtině nezažil. Ve fotbalových výrazech se cítím pevnější v němčině, vedu i malé děti. To je jediná činnost, kdy už nejsem Čech, ale spíš Rakušan.

Říká se, že každý třetí Rakušan je Čech. Vnímáte to také tak?

V Tyrolsku je hodně cizinců, i Čechů a Slováků. Hlavně na práci v baru, kuchyni a tak. Je to i výhoda, když mě někdo ošidí, mohu ho seřvat v jeho mateřštině. Ale vysloveně o nějaké oddělené komunitě nevím.

Sledujete český fotbal?

Sleduju, neříkám do detailu, ale přehled mám. Na reprezentaci či evropské poháry kouknu, pořád mě to zajímá. Nejvíc samozřejmě sleduju svoji Plzeň. Můj kamarád a bývalý spoluhráč Pavel Fořt byl trenérem béčka a teď má na starosti skauting a útočníky. Byl jsem v kontaktu s manažerem Martinem Jedličkou. Protože nejeli na soustředění, chtěli, abychom přijeli a zahráli si proti nim. To bylo téma už loni, bohužel to nevyšlo.

Obracejí se v tomto ohledu na vás i jiné české kluby?

Nejvíc jsem v kontaktu s Plzní. Viktorce jsem před časem domlouval zápas s Austrií nebo Rapidem Vídeň, to už si přesně nepamatuju.

V Česku letí kauza Berbr. Musel jste Rakušanům vysvětlovat, o co šlo?

V Rakousku to moc nevyplavalo, nikdo se moc neptal. Víc se probíral incident Kamara-Kúdela. To bylo medializované celosvětově. Ptali se mě, jaký já mám na to názor.

Co jste jim řekl?

S Kudym jsem hrál, znám ho jako fantastického kluka, nevěřím, že by někoho rasisticky urážel. I když v emocích se řekne ledacos. Kudymu však věřím. A nutno dodat, že se vůbec nerozebírala surová hra skotského týmu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Celkový dluh obyvatel meziročně stoupl o rekordních 407 miliard korun, vyplývá z registrů

Celkový dluh obyvatel ČR dosáhl na konci prvního čtvrtletí 3,07 bilionu korun a meziročně stoupl o rekordních 407 miliard korun, vyplývá z registrů.

před 54 minutami

Cenu Arnošta Lustiga získá zakladatel Člověka v tísni Šimon Pánek

Cenu Arnošta Lustiga, kterou její laureáti dostávají za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost, obdrží tuto středu výkonný ředitel a zakladatel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. V České televizi to řekl předseda výboru ceny kardiochirurg Jan Pirk. Cena se udílí každoročně jednomu z žijících českých občanů, který se obdobným způsobem jako spisovatel Arnošt Lustig příkladně zasloužil o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot. V minulosti ji získali například chirurg Pavel Pafko, biskup Václav Malý nebo hlasatelka Kamila Moučková.

Šimon Pánek byl v roce 1989 jedním z výrazných studentských vůdců sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před politikou dal ale přednost charitativní činnosti, začal se věnovat projektům humanitární a rozvojové pomoci a stál u zrodu společnosti Člověk v tísni. Dnes je stále ředitelem této největší středoevropské organizace svého druhu, která působila v mnoha krizových a válečných oblastech.

Podle Pirka Šimon Pánek splňuje všechna čtyři kritéria - lidskost, spravedlnost, odvahu a statečnost - zcela jednoznačně. "Nedá se nic vypíchnout, protože oni často poskytují pomoc v zemích po přírodních katastrofách, ve válečných konfliktech, na těch nejzapadlejších koutech světa a k tomu všemu je potřeba všechny ty čtyři vlastnosti," podotkl Pirk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Finále Východní konference NBA otevřelo lépe Miami, zdolalo Boston

Basketbalisté Miami uspěli v prvním utkání finále Východní konference NBA, v němž na domácí palubovce porazili Boston 118:107. Hvězdou duelu byl zkušený křídelník Jimmy Butler, jenž nastřílel 41 bodů, když trefil mimo jiné 17 z 18 trestných hodů, a přidal také devět doskoků a pět asistencí. V sérii hrané na čtyři vítězná utkání se tak floridský celek a nasazená jednička konference ujal vedení 1:0.

Další zprávy