Rada chce odvážnou hru. Nespoléhá jen na Baroše

Václav Rojík
7. 10. 2008 18:00
Všichni reprezentanti dorazili na sraz v Praze zdraví
Odvážnější hru než v Severním Irsku chce předvádět Petr Rada.
Odvážnější hru než v Severním Irsku chce předvádět Petr Rada. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na odvážnější hru, než předvedla česká fotbalová reprezentace naposled v Severním Irsku, chce připravit své svěřence před kvalifikačním dvojkutkáním v Polsku a se Slovinskem trenér Petr Rada.

Kouč si na úterním srazu v Praze pochvaloval, že mu nominovaní hráči nehlásili žádná zranění.

„Všichni jsou v pořádku. Někteří hráli v pondělí, tak je u nich nějaká únava. Máme ale čas na regeneraci. Věřím , že  všichni budou na zápasy stoprocentně připravení," lebedil si Rada.

Čtěte také: Rada nic nezměnil: Baroše doplní Svěrkoš a Slepička

Jedniným opozdilcem na srazu byl ostravský Vácalv Svěrkoš. Ale i on už je s mužstvem v Praze.

„Vašek měl problém s pneumatikou. Nebyl na obědě, ale už je tady. Odnesla to jenom guma, naštěstí je vše v pořádku," vysvětlil padesátiletý trenér.

Dva útočníci? Ještě nevím

Ten si vytkl za cíl předvést v obou utkáních odvážnější výkon v ofenzivě. Zatím se však nerozhodl, zda nastoupí s jedním, nebo dvěma útočníky:

„Hodně se o tom mluví, zda budeme hrát na čtyři, nebo pět záložníků, s kolika útočníka a podobně. To ještě uvidíme. Chceme hrát vzadu na nulu a být odvážnější než v Severním Irsku."

Milan Baroš dal v dresu Galatasaraye už sedm branek.
Milan Baroš dal v dresu Galatasaraye už sedm branek. | Foto: Reuters

Soustředění však začne spíše aktivním odpočinkem: „První dny budou hlavně o tom, dostat se z únavy," potvrdil trenér, jenž po dvou zápasech na lavičce reprezentace stále čeká na první výhru.

K té by mu měl dopomoci ve skvělé formě hrající střelec z Galatasaraye Milan Baroš.

„Není to jen o Milanovi. Je jedno, kdo ty góly nakonec dá. To, že střílí branky je dobře a pokud se prosadí i za český tým, bude to skvělé. Milan přijel na sraz stejně pozitvní, jako jezdil dříve," sdělil Rada.

Nominaci bych neměnil

Kouč nominoval tým už minulý pátek, ale ani po shlédnutí posledních zápasů včetně derby pražských "S" by prý v kádru žádné změny nedělal:

„To ne. Viděl jsem spoustu zápasů i derby, které mělo vysokou kvalitu. Ale nic bych neměnil. Těší mě, že mám všechny hráče zdravé a nemusím tak nikoho donominovávat."

Čtěte také: Poláci si oddechli: FIFA stáhla hrozby. Češi budou hrát

Stojí si i za čtveřicí útočníků a nijak ho nezviklal ani třetí gól Romana Bednáře v Premier League.

„Je vidět, že má sebedůvěru. Ale my nemůžeme hrát se čtyřmi útočníky a dvěma obránci. Neříkám, že Bednáře přehlížím, jsem rád, že hraje a daří se mu. Ale věřím, že jsem vybral ty správné útočníky," vysvětlil.

Rosický letos už nenastoupí

I když Polsku hrozila i kontumace, sobotní zápas s Českem se nakonec uskuteční podle plánu.
I když Polsku hrozila i kontumace, sobotní zápas s Českem se nakonec uskuteční podle plánu. | Foto: Reuters

Problémy zřejmě nastanou při sestavování záložní řady, kde chybí zranění Rosický, Matějovský a Polák. Nic na tom nezmění ani Matějovského návrat k fotbalu a plánovaný start ve středečním přátelském duelu v dresu Readingu.

„Absence těchhle hráčů je citelná. S Markem jsem si minulý týden třikrát volal. Chtěl přesvědčit vedení, aby se uskutečnil přátelský zápas Readingu před nominací. Vedení odmítllo. Ale Marek se cítí dobře, normálně trénuje v klubu," prozradil trenér.

Zároveň z Anglie přišla i špatná zpráva. Tomáš Rosický se zřejmě nedostane do hry do konce kalendářního roku.

Čtěte také: Hříšníci se vracejí. Polská reprezentace je v plné síle

„Arsenal sice vydal prohlášení, ale necháváme tomu volný průběh. Nechceme už dávat nějaké časové limity, kdy se Tomáš vrátí. Každopádně příští tři reprezentační zápasy budou bez něj," dodal Rada.

Čeští fotbalisté nastoupili v úterý od pěti hodin na Strahově k prvnímu tréninku. Do čtvrtka se budou připravovat v České republice. Pak se přesunou do Polska, kde v sobotu večer sehrají svůj druhý kvalifikační duel o postup na MS 2010.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Roušky už nikdo nechtěl. Správa státních rezerv jich zlikviduje 17 milionů

Správa státních hmotných rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233 tisíc korun.

"Ještě před exspirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dosud byly roušky pod celním dohledem. Správa rezerv podle Švagra likvidované roušky nenakupovala. Do jejích zásob byly převedeny z majetku ministerstva vnitra, o čemž dříve rozhodla vláda.

Stát během koronavirové krize pořizoval do skladů hmotných rezerv zdravotnický materiál za miliardy korun. Šlo zejména o roušky a respirátory, ochranné rukavice či brýle a testovací sady. Veškerý materiál ovšem stát během doporučené doby použití nestačil spotřebovat.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy