Rada: Černý kůň MS? Belgie. Ale favority jsou kanárci

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
5. 6. 2014 15:37
Petr Rada, někdejší kouč reprezentace, tipuje na překvapivého favorita MS Belgii.
Petr Rada.
Petr Rada. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Nejvíce si bude brousit zuby na mistrovský titul domácí Brazílie, ale klidně může překvapit i černý kůň šampionátu Belgie. Tak vidí šance jednotlivých týmů před mistrovstvím světa Petr Rada, někdejší reprezentační obránce a později i trenér národního týmu, který nyní koučuje ligovou Jihlavu.

"Silný tým bude mít také Argentina, z Evropanů pak Španělsko a se známou zarputilostí i Německo," varuje pětapadesátiletý trenér v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jak se vám zamlouvá Brazílie jako pořadatel mistrovství světa?

Ze sportovního hlediska nemohla být lepší volba. Je to země zaslíbená fotbalu, který se tam hraje, počínaje malými kluky na velkých plážích, doslova všude. Zároveň však má nemalé ekonomické problémy, chudoby je tam opravdu hodně, takže tato nižší vrstva má jiné starosti. Pořádat dvě monstrózní akce, neboť po tomto šampionátu to jsou ještě za dva roky olympijské hry, není pro hodně lidí, kterým chybí odpovídající sociální zabezpečení, určitě nic příjemného. Snad však nové hotely, zlepšená infrastruktura i stadiony s následným využitím pro mládež přinesou aspoň částečná aktiva.

V roce 1982 jste se zúčastnil zájezdu národního mužstva do Brazílie a potom ještě do Argentiny. Co vám z této cesty zůstalo v paměti?

Především velice cenné remízy 1:1 v Sao Paulu a 0:0 v Mar del Plata. Pro každého člena naší výpravy to byl obrovský zážitek. Na vyprodaných stadionech těmito přátelskými zápasy diváci doslova žili, šli se pobavit a fandili bez sebemenších a v současnosti stále kritizovaných incidentů. Věřím, že stejná atmosféra bude na brazilských stadionech i letos.

Kdo podle vás patří mezi největší favority?

Především domácí Brazilci, kteří mají velký motiv a nic jiného než zisk titulu je nepotěší. Silný tým bude mít také Argentina, z Evropanů pak Španělsko a se známou zarputilostí i Německo. Černým koněm by mohla být Belgie, která kvalifikaci zvládla skvěle a třeba bude zlobit i na jihoamerické půdě.

Jak se díváte na neúčast českého mužstva?

Jako na nesplněné přání. O vyřazení rozhodly minusové body z několika nevydařených domácích zápasů. Hodně jsme si slibovali od hráčů ze stříbrné dvacítky, ale většině těchto vicemistrů světa se na zahraničních angažmá nedaří. Někde se stala chyba, asi odešli příliš brzy. Teď je potřeba skončit s negativními pohledy a neustálou kritikou, která nikomu a ničemu neprospěje. Chce to semknout se a začít budovat tým, který bude na mezinárodní scéně zase úspěšný.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Ministr spravedlnosti Blažek poslal Farskému analýzu, jak řešit rezignaci na poslanecký mandát, když je v cizině. Sám Blažek ji zveřejnit nechce.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Brankář Čiliak se po dvou letech vrací do Komety Brno

Slovenský hokejový brankář Marek Čiliak bude znovu po dvou letech chytat za Kometu Brno. Klub na svém webu oznámil, že jednatřicetiletý gólman začne ve středu s týmem trénovat. Čiliak naposledy působil v Popradu ve slovenské lize, v české nejvyšší soutěži má za sebou vedle Brna také angažmá ve Zlíně a Motoru České Budějovice.

V Brně ale působil dohromady deset let, chytal tam už v mládežnických kategoriích od roku 2005 a s Kometou vybojoval kompletní medailovou sbírku v extralize včetně titulů v letech 2017 a 2018. Spolu s play off za Kometu odchytal 276 z celkových 318 zápasů v nejvyšší soutěži.

"Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal," uvedl na webu Komety účastník dvou mistrovství světa. "Udělám všechno pro to, abych splatil důvěru, kterou jsem teď dostal," dodal brankář, který během kariéry také chytal za Znojmo v EBEL, Slovan Bratislava v KHL či za Nitru v nejvyšší slovenské soutěži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy