Putin, nejzdvořilejší prezident? Fotbalistovi hrozí za tričko pokuta

ČTK ČTK
17. 2. 2016 11:01
Na konci zápasu v Istanbulu na hřišti Fenerbahce (0:2) Dmitrij Tarasov sundal dres a fanoušky zdravil v tričku s podobiznou Vladimira Putina a nápisem "Nejzdvořilejší prezident".
Dmitriji Tarasov (Lokomotiv Moskva) s tričkem Putin - nejzdvořilejší prezident
Dmitriji Tarasov (Lokomotiv Moskva) s tričkem Putin - nejzdvořilejší prezident | Foto: Reuters

Istanbul - Fotbalovému klubu Lokomotiv Moskva a jejímu hráči Dmitriji Tarasovovi hrozí disciplinární trest za politickou provokaci během úterního zápasu Evropské ligy. Na konci zápasu v Istanbulu na hřišti Fenerbahce (0:2) totiž Tarasov sundal dres a fanoušky zdravil v tričku s podobiznou Vladimira Putina a nápisem "Nejzdvořilejší prezident".

UEFA trestá spojování fotbalu s politikou během zápasů, Tarasov své chování ale obhajoval. "Je to můj prezident. Respektuji ho a rozhodl jsem se ukázat, že jsem vždycky s ním a připraven poskytnout mu podporu," řekl osmadvacetiletý záložník a dvojnásobný reprezentant agentuře R-Sport.

UEFA oznámila, že dnes zahájila s Tarasovem disciplinární řízení. Podle zdrojů blízkých Evropské fotbalové unii by hráč mohl dostat trest nejméně na deset zápasů a sankcím by mohl čelit i Lokomotiv.

Klub Tarasova hodlá potrestat. "Bohužel zaměstnanci klubu nebyli schopni zabránit tomuto incidentu, protože hráč nikoho o svých plánech neinformoval. To, co Dmitrij udělal, bylo nevhodné a poškozuje to klub a jeho pověst. Tarasovovi bude uložena pokutu v souladu s jeho smlouvou v Lokomotivu," uvedl klub v prohlášení.

Tarasov za své počínání sklidil kritiku i doma v Rusku. "Můžete k tomu říct jediné - díky za tak hloupé gesto," uvedl ironicky člen výkonného výboru ruského svazu Igor Lebeděv. "Vážím si ho jako fotbalisty, ale tohle je prostě pro člověka na této úrovni neodpustitelné. Vlastenectví na dresy nepatří. Nejvyšší úrovní vlastenectví by byla výhra 3:0 v odvetě a Tarasov by měl být fanoušky odnesen pryč ze stadionu," dodal.

Vztahy mezi Tureckem a Ruskem jsou napjaté kvůli konfliktu v Sýrii, přitížil jim navíc loňský incident, při němž Turci sestřelili ruské bojové letadlo.

Utkání fotbalistů Fenerbahce a Lokomotivu provázely i nepokoje fanoušků. Při příjezdu ruského týmu ke stadionu někteří z nich zasypali jeho autobus lahvemi, turecká policie zadržela v této souvislosti tři lidi.

 

Právě se děje

Další zprávy