První penalty na MS: A postup díky nim slaví Paraguay

Ivo Pospíšil, ip
29. 6. 2010 18:47
Paraguay - Japonsko 0:0 5:3np

Pretoria - Až pokutové kopy rozhodly o sedmém čtvrtfinalistovi na letošním mistrovství světa.

Nakonec se jimi stali fotbalisté Paraguaje, kteří dosud na turnaji nepoznali hořkost porážky a poté, co jejich osmifinálové utkání s Japonskem skončilo po stodvaceti minutách bezbrankovou remízou, porazili svého protivníka v penaltovém rozstřelu 5:3.

Zatímco za Jihoameričany proměnili pokutový kop všichni (ten poslední přetavil v postup Cardozo), za Japonce selhal ve třetí sérii Komano, jehož dělovka se jen odrazila od břevna.

Příští soupeř Paraguaje tak vzejde z dvojice Španělsko - Portugalsko. Pyrenejské derby, které definitivně uzavře osmifinálový program, se uskuteční v Kapském Městě od 20.30.

Šlo o hodně a na předvedené hře to bylo vidět. Ačkoliv oba týmy v základních skupinách ukázaly, že dokáží hrát pohledný ofenzivní fotbal, v osmifinále dali spíše přednost absolutní opatrnosti.

Také díky tomu se v úvodu dvacet minut téměř nic nedělo, než se blýskl povedeným průnikem paraguajský forvard Barrios. Proti němu však vytáhl parádní zákrok gólman Kawashima.

Na druhé straně se vzápětí opřel do míče Daisuke Matsui a jeho ránu muselo zastavit až od břevno. Jak se později ukázalo, byla to největší japonská šance v zápase.

Došlo až na penalty. A tam Paraguajci nezaváhali

Asiaté v útoku tradičně spoléhali na útočníka Hondu, nicméně ani ten se nedokázal výrazně prosadit. Výjimkou byl pouze rychlý brejk v závěru první půle, jenže spoluhráč Tomáše Necida z CSKA Moskva nasměroval svou následnou ránu vedle.

Obraz hry se navíc nezměnil ani ve druhé půli, spíše naopak. Obrany nadále vládly, dokonce ještě uporněji, než v úvodní části (zvláště Japonci zablokovali obětavými zákroky hned několik střeleckých pokusů soupeře), a tak se muselo podruhé na mistrovství prodlužovat. Co ale přišlo poprvé, byly penalty.

Dojít na ně nicméně nemuselo. Odvrátit loterii pokutových kopů mohly zejména Paraguajci, konkrétně Barrios v pětadevadesáté a Valdez v sedmadevadesáté minutě. Když už ale japonská obrana propustila nějaký míč za sebe, vyznamenal se pokaždé brankář Kawašima.

A ten zpočátku působil jistěji i v penaltovém rozstřelu, když v prvních dvou případech správně odhadl směr střely Barreta i Barriose. Vytlačit je mimo tři tyče ovšem nedokázal. Nedařilo se mu to ani později a když ve třetí sérii napálil Komano břevno, začaly akcie asijského týmu na turnaji klesat.

Ty pak ještě trochu pozvedl suvérénně zakončenou penaltou Honda, ale všechny trumfy měli na začátku páté serie Paraguajci. Cardozo navíc svůj pokus zkušeně proměnil, a rozpoutal tak na stadionu vlnu bíločervené radosti.