Prohibice v Rotterdamu. Starosta Ahmed Aboutaleb zatrhl ve městě alkohol, důvodem je řádění fans

ČTK ČTK
12. 5. 2017 9:36
Rotterdamský starosta marockého původu Ahmed Aboutaleb vyhlásil před nedělním posledním kolem nizozemské fotbalové ligy, v němž si tamní Feyenoord může po 18 letech zajistit mistrovský titul, kvůli obavám z výtržností zákaz alkoholu.
Nepokoje v Rotterdamu
Nepokoje v Rotterdamu | Foto: ČTK

Rotterdam - Zákaz prodeje alkoholu v Rotterdamu se vztahuje na celé město s výjimkou vybraných hospod, na veřejných místech bude alkohol zabavovat policie.

Nařízení je reakcí na nepokoje, které v Rotterdamu vypukly minulou neděli po městském derby mezi Excelsiorem a Feyenoordem (3:0). Policie během nich zatkla 117 chuligánů, 13 jich je dosud ve vazbě.

Feyenoord potřebuje k jistotě prvního titulu od roku 1999 a celkově patnáctého porazit Heracles Almelo. Na druhý Ajax, který hraje v Tilburgu, má před závěrečným kolem jednobodový náskok.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy