Prodej Slavie: v pozadí prezidentův muž a městská kasa

Luděk Mádl Luděk Mádl
1. 10. 2014 5:00
Avizovaná transakce, která má vlastnicky scelit fotbalovou Slavii a stadion v Edenu, má přilákat provozní peníze z kasy Prahy 10.
Stadion v Edenu byl postaven na dluh. Proplatí někdo někdy čtvrtmiliardu v jistinách dluhopisů?
Stadion v Edenu byl postaven na dluh. Proplatí někdo někdy čtvrtmiliardu v jistinách dluhopisů? | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Co se to vlastně chystá v pražském Edenu? Podle všeho velmi složitá obchodní transakce, která si klade za cíl vyřešit hned několik zásadních problémů najednou. Především tyhle tři:

1) Aleš Řebíček, vlastník Slavie, na provozu klubu, který nehrává evropské poháry, dlouhodobě prodělává a už ho to nebaví.

2) Provoz stadionu, který vlastní společnost Vinet, je nákladný a při stálém splácení úroků z úvěrů a dluhopisů ve výsledku také nejde o nijak lukrativní byznys.

3) Stadion byl postaven na dluh a v roce 2024 jsou splatné jistiny dluhopisů, což je částka přesahující čtvrtmiliardu korun, a není jasné, kde by vlastník stadionu měl tolik peněz vzít.

A kdože má ty problémy vyřešit? Strůjci celé konstrukce podle všeho cílí na pokladnu městské části Praha 10. Přespříští víkend přinese komunální volby a jejich výsledek patrně naznačí, kam se budoucnost Slavie a jejího stadionu bude ubírat.

Prodej? Fúze? Otazníků přibývá

Takže ještě jednou: co se to vlastně chystá?

Aleš Řebíček tomu říká "prodej Slavie společnosti Vinet pana Slavíčka a investora pana Karla Pražáka".

Jiří Vrba, mluvčí Slavie, tomu říká "připravovaná fúze obou společností".

Kladenský advokát Václav Slavíček donedávna tvrdil, že Karla Pražáka, manažera z okruhu lidí blízkých nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi, prakticky vůbec nezná. A trvá na tom, že je skutečným vlastníkem, přičemž mu to opravdu jen málokdo věří. Sám Karel Pražák zase zdůrazňuje, že nefiguruje ve vlastnické struktuře Vinetu, že jen pomáhá s financováním a restrukturalizací.

Těch nesouladů a nejasností je tu poměrně dost. Deník Aktuálně.cz oslovil řadu lidí z okruhu hlavních aktérů příběhu. A pokusil se zanalyzovat, kam by celá transakce měla směřovat. Pokud k ní vůbec dojde.

Transakci chystají Velek s Hrdličkou

Zdroje se shodují, že veleaktivní roli v pozadí celého příběhu hrají dva muži. Milan Velek, lobbista velmi blízký někdejšímu prezidentu Václavu Klausovi. A někdejší radní Prahy 10 Tomáš Hrdlička, který byl před několika lety u toho, když radnice přes společnost Key Investments za více než 120 milionů nakoupila dluhopisy vydané společností E Side Property Limited, jež projekt výstavby stadionu řídila.

Podobně si tyhle dluhopisy koupily i Praha 6 a také Praha 13, ta zatím jako jediná dostala své miliony zpátky. Obchody realizovala problematická společnost Key Investments, za níž stál Petr Sisák, v té době patrně i vlastník Slavie. Nyní už je brokerská firma Key Investments v insolvenci.

Snahou všech zainteresovaných je vtáhnout do projektu znovu Prahu 10. S tím, že by se podílela na financování provozu stadionu a získala by akcie Vinetu jako alespoň částečnou protihodnotu za dluhopisy, standardní cestou patrně nesplatitelné.

"Já o akcionářském vstupu městské části do vlastnické struktury stadionu s nikým nevyjednávám," řekl před dvěma týdny Bohumil Zoufalík, starosta Prahy 10. Možná to za něj dělají Velek s Hrdličkou...

Jejich karty ale patrně ladí jen s jistou částí politického spektra, důležitý samozřejmě bude výsledek voleb.

Lze tušit, že ostrá slovní přestřelka, která se před nedávnem rozpoutala na linii magistrát hlavního města Prahy versus radnice Prahy 10 na téma stadionu v Ďolíčku (více zde) byla patrně jakousi dělostřeleckou přípravou artilerie TOP 09, skrze primátora Hudečka nyní ovládající magistrát, a hrdličkovskými patrioty z Vršovic.

Jestliže se v případě Ďolíčku hraje o desítky milionů korun, v kauze Eden o stovky.

Připomeňme navíc, že to byl právě magistrát, kdo před několika měsíci shodil ze stolu na poslední chvíli nadivoko připravovanou kandidaturu Edenu na účast mezi pořadatelskými městy fotbalového Eura 2020. Vlastník stadionu sliboval navýšení kapacity z privátních zdrojů, magistrát ale odmítl poskytnout jakoukoli záruku, z obav, aby přestavbu nakonec nemusel financovat sám.

O tom, že se nyní hraje opravdu vysoká hra, svědčí přítomnost lobbisty Milana Velka v pozadí příběhu. V jeho okolí se pohybují lidé typu Romana Janouška či Tomáše Pitra.

Otazníků nám tu zůstává spousta. Není zcela jasné a transparentní, komu nyní patří stadion, komu by patřila nově chystaná společnost, která by scelila vlastnictví stadionu a klubu. A také to, zda a kdo by si tuhle společnost mohl koupit následně.

A ve finále velký prodej?

Neboť právě finální prodej stadionu a klubu komusi velmi solventnímu by byl logickým vyústěním snažení Tomáše Hrdličky a spol., kteří se ve věci rozhodně neangažují z lásky k fotbalu, ale proto, aby na konci celého příběhu z řetězce transakcí významně profitovali.

Balík "klub + stadion" má rozhodně větší šanci na prodej než separované segmenty. Jak známo, snaha Aleše Řebíčka prodat klub ruskému investorovi už v létě selhala.

 

Právě se děje

Další zprávy