reklama
 
 

Prodáno. K Bazalům si realitní firma koupila i Baník

13. 2. 2012 14:30
Baník Ostrava patří firmě SMK Reality Invest

Ostrava - Fotbalový klub Baník Ostrava změnil majitele. "Svých 95 procent akcií jsem prodal společnosti SMK Reality pana inženýra Libora Adámka," sdělil pro Aktuálně.cz dosavadní vlastník klubu Tomáš Petera.

Stejnému subjektu před nedávnem prodal Petera i stadion, na němž Baník své zápasy hrává, tedy populární Bazaly. Finanční podmínky, za kterých klub změnil vlastníka, ani jedna strana nezveřejnila.

Čtěte také:
Pelta: Na ligu si musí každý sehnat alespoň 43 milionů
Bolf chce, aby Baníku zakázali přestupy. Jako Žižkovu
Baník vyhrál arbitráž, Temešvár musí platit miliony

Změna vlastníků by měla zahájit stabilizaci Baníku, který zhruba tři roky čelí vážným ekonomickým problémům a jeho dluhy dosahují desítek milionů korun.

Nový vlastník nabídne akcie i městu

Představme si nového vlastníka: společnost SMK Reality Invest vlastní podnikatel Libor Adámek a společnost PAM Market.

"Máme zpracován stabilizační rozpočet na tři a půl roku. Nejdůležitější teď pro nás je, abychom v nejbližší době dosáhli dohody s věřiteli o restrukturalizaci dluhů," řekl jednatel PAM Market Petr Šafarčík.

Nový vlastník deklaroval, že chce navázat daleko těsnější spolupráci s městem, jemuž hodlá nabídnout i majetkovou účast v klubu.

Součástí obchodu s Peterou je ujednání, že všechny závazky na sebe převzal nový vlastník. "Já osobně už v žádných orgánech ani managementu ostravského Baníku nadále figurovat nebudu," sdělil Petera deníku Aktuálně.cz.

Peterova skupina Baník koupila od Hadamczika

Petera v Baníku reálně působil od ledna 2003, když skupina, kterou zezadu řídil, koupila klub od podnikatele Aloise Hadamczika. Ten je zároveň hokejovým trenérem, nyní vede českou reprezentaci.

A hned na konci roku 2004 přišel mistrovský titul! "To bylo nejkrásnější období. Celkem čtyřikrát jsme se dostali i do Poháru UEFA," rekapituluje Petera.

Ekonomické potíže, do nichž později Baník zabředl, si spojuje s tím, že ostravský magistrát vycouval z projektu stavby nového stadionu.

Nyní se předpokládá, že se Baník odstěhuje do Vítkovic, protože Bazaly už přestávají splňovat ligové normy. Libor Adámek před několika týdny naznačoval, že by byl rád, kdyby se naplnilo přání fanoušků a klub mohl zůstat na Bazalech.

Petera hledal strategického partnera či nového vlastníka klubu několik měsíců. Nejprve se nedomluvil s magnátem Janem Světlíkem, později se nenaplnila jednání s hokejistou Pavlem Kubinou.

Adámek cílí na spolupráci s ArcelorMittal

Nakonec se Petera domluvil s Liborem Adámkem, jemuž nejprve prodal stadion Bazaly a nyní i celý Baník Ostrava.

Adámek by údajně rád získal sponzorskou podporu od společnosti ArcelorMittal. V minulosti už logo tohoto sponzora baníkovci na svých dresech nosili.

Na jaře bude Baník Ostrava bojovat o ligovou záchranu. Přezimoval na poslední nesestupové příčce, s tříbodovým náskokem na Olomouc a Žižkov. 

autoři: ČTK, Luděk Mádl | 13. 2. 2012 14:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama