Proč vyhrají Němci: Týmová hra zválcuje i Messiho genialitu

Aleš Vávra Aleš Vávra
11. 7. 2014 5:00
Favoritem finálového duelu světového šampionátu je pro tuzemské experty Německo.
"Němcům je jedno, že se někdo zraní. Mají tým a nacvičený účinný způsob hry," říká expert Táborský.
"Němcům je jedno, že se někdo zraní. Mají tým a nacvičený účinný způsob hry," říká expert Táborský. | Foto: Reuters

Praha - Favoritem finálového duelu světového šampionátu je pro tuzemské experty Německo. A to až překvapivě jednoznačným. Argentinci sice mají ve svém středu čtyřnásobného držitele Zlatého míče Lionela Messiho, Němci však disponují vyrovnaným týmem plným vynikajících fotbalistů.

"Vědí, co hrát a jdou si za tím. Nevadí jim, že chybí jeden hráč. Když nebude Lahm, bude hrát někdo jiný. Když nebude Klose, je jim to jedno. Nespoléhají na individuality, ale na týmový výkon a osvědčený způsob hry. V tom jsou mnohem lepší než současná Argentina," chválí Německo fotbalový odborník Vladimír Táborský.

Argentinci spoléhají na tři hráče

Právě kolektivní pojetí fotbalu podle něj odlišuje Němce od ostatních tří světových semifinalistů. "Brazílie, Nizozemsko i Argentina mají herní styl založený na dvou, maximálně třech hráčích. Doposud to sice fungovalo, ale nikterak přesvědčivě," vysvětlil expert.

Proti týmům, které spoléhaly na individuální schopnosti svých hvězd, nastoupili Němci na tomto šampionátu dvakrát. Portugalce vyprovodili výpraskem 4:0, a jak děsivě dopadli Brazilci máme ještě v čerstvé paměti. Naopak proti fotbalově semknutějším sokům, jakým bylo Alžírsko nebo Francie, měli Němci větší problémy.

"Argentinci sice postupovali krůček po krůčku, jejich hra ale dobrá nebyla. Ve finále se samozřejmě může stát všechno, já však favorizuji Němce," dodal Táborský, který navíc odmítá velebení výkonů Messiho na tomto šampionátu.

Messi se podle Táborského trápí

"Nějaké branky dal, ale nikdo už přes ně nevidí, že se herně téměř ve všech zápasech trápil. Stahuje se pro míče a chybí vepředu, navíc ti hrotovější hráči, jako je Higuaín nebo Agüero, nejsou ve formě. Argentina, to jsou pro mě momentálně jen tři hráči: Messi, Di María a Mascherano. A to je málo," uvedl bývalý hráč pražské Sparty.

Joachim Löw se takřka jistě inspiruje příkladem nizozemského kouče Louise van Gaala, který Messiho dokázal ze hřiště v semifinále prakticky vymazat.

"On byl neustále obsazený a spoluhráči mu pak přestali nahrávat. Čím dál víc pak bylo jasné, že bez jeho výraznějšího zapojení Argentina gól nedá. Löw je zkušený kouč, který si z toho vezme příklad. Přesto tvrdím, že Německo se prosadí hlavně vlastním tvořivým fotbalem, ne díky nějaké defenzivě nebo osobnímu hlídání Messiho," vysvětlil Táborský.

Komňacký: Němci hrají nejlepší fotbal

Němcům ve finále více věří také zkušený kouč František Komňacký.

"Ten jejich tým ukazuje velkou sílu, myslím si, že Němci vyhrají. Prosadí se i přes velice kompaktní argentinskou obranu, a to proto, že se do jejich útoků zapojuje mnohem víc hráčů. Kdokoli je tam schopný gólově udeřit. Němcům to přeji, hráli na šampionátu nejlepší fotbal," řekl Komňacký serveru Aktuálně.cz.

Stejného názoru je i někdejší reprezentační záložník Martin Frýdek. "Věřím Němcům. Ne proto, že dali Brazílii sedm gólů, to byl zápas, který se extrémně povedl. Spíš proto, jací jsou to buldoci, jsou vyrovnaní jak dopředu tak dozadu. Jejich tým je skvěle vyvážený," poznamenal Frýdek.

Brazilci odčiní debakl a získají bronz

V sobotním utkání o třetí místo čeští experti favorizují domácí Brazílii. Ta bude podle nich v zápase proti Nizozemsku lépe motivovaná. "Brazilci budou chtít za každou cenu napravit výprask a urvat alespoň bronz. Myslím si, že rozhodne jejich větší vůle před domácím publikem," vyjádřil se Frýdek.

"Přál bych si hlavně oslavu fotbalu. Utkání o třetí místo k tomu vyloženě vybízí. Brazilci by měli odčinit blamáž a hrát útočně. Nizozemci se tomu myslím rádi přizpůsobí. Mohl by to být krásný zápas," zadoufal Komňacký.

 

Právě se děje

Další zprávy