Pro Lvíčata je bronz málo. Chtějí na olympiádu

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
24. 6. 2011 12:15
Jednadvacítku čeká v sobotu olympijská kvalifikace
Foto: Reuters

Aalborg - Poslední zápas čeká v sobotu od tří hodin na fotbalovém mistrovství Evropy českou reprezentaci do jednadvaceti let. V souboji o právo účasti na olympijských hrách v Londýně se svěřenci Jakuba Dovalila utkají s Běloruskem. 

Pokud vyhrají, podívají se Češi potřetí v samostatné historii republiky na olympijský turnaj.

Pokud prohrají, nejen že poprvé v historii umožní postup na olympiádu Bělorusku, ale zároveň patrně hodně zchladí velké naděje směrem k reprezentačnímu Áčku, které fotbalová veřejnost v mladých fotbalistech měla.  

Čtěte také:

Dovalil: Tragický výkon. Postoupit jsme si nezasloužili
Marná ´Lvíčata´ přišla o finálový sen v prodloužení
Nevídané! Na ME ´21´ stačily k postupu pouhé tři body 

"Kdybychom získali bronz, ale nejeli na olympiádu, tak by to byla taková smutná tečka. Protože naše společná cesta byla dlouhá a šli jsme za jedním cílem, kterým byla olympiáda," prohlašuje Jakub Dovalil, kouč české jednadvacítky. "Pro hráče musí být výzva, aby utkání zvládli. Bude to ale už hlavně o vůli a morálce."

Bronz už mají Češi jistý

Bronzové medaile se Češi zajistili již svým postupem do semifinále, neboť běžně se na "malém Euru" zápas o třetí místo nehraje. Zítřejší zápas tak bude oficiálně jen olympijskou kvalifikací, i když neoficiálně půjde i o morální nárok na bronz.

Trenér českých mladíků Jakub Dovalil.
Trenér českých mladíků Jakub Dovalil. | Foto: Fotbal.cz

A všichni čeští hráči i trenéři věří, že právě v utkání o olympiádu se českým tým probere a konečně předvede výkon, který od něj všichni čekali a jehož náznaky viděli snad jen v druhém poločase utkání s Ukrajinou.

"Až na nějaké pasáže tady v žádné oslnivé formě nehrajeme, ale pořád máme v kapse medaili, a když vyjde olympiáda, tak to prostě bude třešnička," je si vědom Dovalil.

"Pořád musíme vidět, že ten turnaj může skončit hodně pozitivně. Máme šanci na olympiádu, což je náš hlavní cíl. Navíc být mezi čtyřmi nejlepšími týmy Evropy není ostuda," souhlasí záložník Jan Morávek.

Bělorusko na turnaji vyhrálo jeden zápas

Bělorusové by pro tým kolem kapitána Bořka Dočkala nemělo být zdaleka nepřekonatelným soupeřem. Na turnaji totiž vyhrálo zatím jen jediný zápas, když v úvodním utkání před čtrnácti dny porazilo Island 2:0.

Od té doby si Bělorusové připsali tři porážky v řadě, včetně té semifinálové, která je ale musela hodně bolet, neboť nad Španěly vedli až do 88. minuty 1:0, ale nakonec o vedení přišli a v prodloužení inkasovali další dvě branky.

Dlužno ovšem dodat, že Španělé v zápase měli drtivý tlak, který se mimo jiné projevil i na více než 70 procentním držení míče, a tak pozdní obrat v zápase přišel pro Matu a spol. zaslouženě.

Pro Česko hovoří i bilance ze vzájemných zápasů. Z pěti oficiálních duelů vyhrála "Lvíčata" čtyři, Bělorusové jediný.

Jednadvacítka navíc Bělorusy porazila i v březnové přípravě, kdy v Uherském Hradišti nad svým zítřejším soupeřem triumfovala brankami Pekharta a Šmejkala 2:0.

Koho postavit do základu?

Jednou z důležitých otázek nicméně pro zítřejší duel zůstává, koho by měl trenér Dovalil postavit do základní sestavy.

Foto: Reuters

Při zmiňovaném březnovém přípravném duelu s Bělorusy nastoupili Češi s jedním útočníkem (Pekhart) a s olomouckým Tomášem Hořavou ve středu zálohy, jehož podporoval Lukáš Mareček.

Tento model by mohl Dovalil zopakovat. Zároveň se ale ve velice dobré formě ukazuje dosud jen střídající Jan Chramosta, který si říká o pozici podhrotového útočníka, a tak by Česko mohlo zkusit i strategii se dvěma forvardy.  

Na dva útočníky ovšem český tým hrál na mistrovství Evropy zatím pouze jednou a sice v zápase se Španělskem, které Čechy přehrálo jednoznačně 2:0.

Je tedy otázkou zdali se Dovalil k podobnému kroku odhodlá.

Koho byste do zápasu postavili vy? Vyberte v grafice Aktuálně.cz ideální jedenáctku podle Vás.


 

Právě se děje

Další zprávy