Pro agenty má české stříbro cenu zlata. Prodej začíná

Jan Cigánik
24. 7. 2007 0:00
Přijde česká liga o nově nalezené hvězdy?
Češi oslavují jeden z nejkrásnějších gólů šampionátu. Martin Fenin (vpředu) se do sítě Argentiny trefil opravdu výstavně.
Češi oslavují jeden z nejkrásnějších gólů šampionátu. Martin Fenin (vpředu) se do sítě Argentiny trefil opravdu výstavně. | Foto: Reuters

Praha - Čeští fotbalisté ve finále světového šampionátu. Navíc drží krok v souboji s jasně nejlepší Argentinou, i když nakonec prohrají. Jakou má tato zpráva cenu - vyjádřeno v penězích? A jak cenná může být pro budoucnost národního mužstva?

Výprodej začíná, slevy nebudou

Na to, že se z mladých reprezentantů stalo cenné - kvalitní, ale ne předražené - zboží sportovní analytici začali upozorňovat už v průběhu úspěšného turnaje. Před mistrovstvím neznámá jména nyní zajímají skauty předních evropských mužstev. Asi největší zájem bude o teplického Martina Fenina, jehož cena se po finále odhaduje na 6 milionů eur.

Radek Petr po finále smutnil, ale určitě ne na dlouho.
Radek Petr po finále smutnil, ale určitě ne na dlouho. | Foto: Reuters

Jisté také je, že třetiligové Mutěnice přijdou o svou brankářskou jedničku. Radka Petra, na šampionátu chytajícího ve velké formě, budou muset pustit na evropský fotbalový trh.

Kapitána týmu Jana Šimůnka si ještě před šampionátem stáhla z Kladna pražská Sparta. Stoperské duo Řepka-Šimůnek podle jejích očekávání nebude mít v současné české lize konkurenci.

Také zájem o defenzivního záložníka Slavie Marka Suchého hodně posílil. Když přijde mnohamiliónová nabídka, finanční nejistotou dlouhodobě oslabovaný klub v posledních letech obvykle kývne.

Výprodej se očekává i v Brně. To minulý rok za 80 milionů prodalo do Fiorentiny Mazucha, podobné nabídky se očekávají i nyní za Luboše Kaloudu, Jakuba Oklešťka a Marka Střeštíka.

Agenti hráčů si navíc jsou jistí, že další konkrétní nabídky evropských klubů přistanou na jejich stolech v nejbližších dnech.

Anglický vzor?

Dá se tedy očekávat, že domácí liga výrazně utrpí - mladí fotbalisté v ní už nějaký čas zastupují starší hvězdy, které odešly do velkých evropských klubů.

Jiné to může být se seniorskou reprezentací - už nějaký čas tápající "áčko" vedené konzervativním trenérem Brücknerem by mohl příchod mladíků změnit.

Stává se to? Ano, například v Anglii je zvykem, že talentovaní hráči už v juniorském věku nakouknou do národního týmu, aby nasáli atmosféru mužstva a zvykli si na "tlak davů".

V Česku změna tak razantní nebude, soudě podle dosavadních výroků fotbalových funkcionářů. Faktem nicméně je, že trenér úspěšné "dvacítky" Miroslav Soukup se nově stal i asistentem jedenadvacítky. Bude stát po boku dalšího uznávaného kouče Vítězslava Lavičky.

Podobně, jako kdysi Karel Brückner vedl úspěšné mladíky juniorskou fotbalovou Evropou. Hned pak se z nich staly hvězdy seniorského národního mužstva.

 

Právě se děje

Další zprávy