Plzeň jde do trháku. Po obratu vyhrála v Jablonci

27. 4. 2013 18:05
Příbram porazila v 25. kole Slavii 2:0, Plzeň vyhrála v Jablonci 3:1.
Plzeň díky výhře v Jablonci vede ligu o dva body
Plzeň díky výhře v Jablonci vede ligu o dva body | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Fotbalisté Plzně využili pátečního zaváhání Sparty s Jihlavou a díky výhře 3:1 v Jablonci mají v čele tabulky Gambrinus ligy dvoubodový náskok.

Výhra Západočechů se však nerodila snadno. Po úvodní brance Tomáše Čížka musela Viktoria otáčet. Ještě do přestávky srovnal Daniel Kolář a chvíli po změně stran obrat dokonal Václav Procházka. Třetí branku přidal 11 minut před koncem Marek Bakoš.

Na mlhou zahaleném jabloneckém hřišti dlouhop nebyla k vidění žádný velký fotbal. Míč hráčům na nekvalitním trávníku hráčům odskakoval od nohou a zakončení se jim nedařilo.

Viktoriáni museli otáčet

To se zlomilo ve 28. minutě, kdy domácí využili brejku po rohovém kopu Viktoriánů a Čížek ranou na zadní tyč otevřel skóre. Plzeň ale rychle vyrovnala. Daridovi se nepovedla střela a nechtěně tak vybídl ke gólu Koláře, který poslal míč pod břevno.

Po přestávce Západočeši ožili. Tlačili se do útoku mnohem víc a po rohovém kopu dokonali obrat. Po zakončení Rajtorala se dostal míč k Procházkovi, který procedil míč do sítě.

Plzeň pak kontrolovala hru, a přidala dokonce pojišťující branku. Střídající Bakoš prostřelil Špita a balón odražený od tyče dopravil i s pomocí obránce do brány.

V závěru sice ještě zahrozil Hubník, ale snížení z toho nebylo. Plzeň tak veze ze severu Čech tři body a dostává se před Spartu. V příštím kole ji čekají zachraňující se Budějovice.

Příbram blízko záchrany

Jistotě záchrany se přiblížila Příbram, která porazila 2:0 Slavii. O obě branky se postaral Tomáš Wágner. Skóre otevřel v 15. minutě tečí Pilíkovy střely, podruhé se trefil v samotném závěru.

Středočeši si výhru proti soupeři, s nímž se jim dlouhodobě nedaří, zcela zasloužili. Od úvodu působili fotbalověji, zdobil je především rychlý přechod do útoku. Naopak slávisté působili chaoticky, což podtrhovali i chybami v rozehrávce.

V 15. minutě se dočkali gólové odměny. Po rohovém kopu pálil ze závaru Pilík a Wágner se zlízka nemýlil.

Po přestávce se hosté herně zvedli, ale nebezpečnější byli nadále Příbramští. Koukalovu střelu zblokovala slávistická obrana a pumelice Tarczala šla vedle.

O chvíli později převedl efektivní nůžky Wágner, ale jeho pokus mířil těsně vedle. Druhou branku tak přidal až v poslední minutě, kdy využil dlouhého výkopu brankáře Hrušky.

V dalším záchranářském souboji porazilo Slovácko České Budějovice 2:0. Po změně stran rozhodly o výhře domácího týmu branky Doška a Hašy. Slovácko se vyšvihlo na desáté místo, Jihočeši zůstávají poslední. Na předposlední Hradec ztrácejí jeden bod, Votroci ale mají zápas k dobru.

25. kolo první fotbalové ligy:

1. FK Příbram - Slavia Praha 2:0 (1:0)
Branky: 15. a 90. Wágner. Rozhodčí: Bílek - Pospíšil, Kříž. ŽK: Vošahlík, Nitrianský, Mičola (všichni Slavia). Diváci: 2587.

Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Mišůn, Pleško - Pilík (83. Šlapák), Tarczal, Mašán (78. Trapp), Koukal - Střihavka (73. Krbeček), Wágner. Trenér: Straka.
Slavia: Čontofalský - Nitrianský (46. Dostál), Petrák, Hubáček (77. Škutka), Čonka - Gecov, Zmrhal - Vošahlík, Kisel, Mičola - Fenin (66. Škoda). Trenér: Rada.

Baumit Jablonec - Viktoria Plzeň 1:3 (1:1)
Branky: 27. Čížek - 34. Kolář, 51. Procházka, 79. Bakoš. Rozhodčí: Jech - Filípek, Štěrba. ŽK: Čížek, Piták, Loučka (všichni Jablonec). Diváci: 4025.

Jablonec: Špit - Kysela, Beneš, Eliáš - Rossi, Loučka - Kopic, Vaněk, Zoubele, Čížek (75. Třešňák) - Piták (64. Hubník). Trenér: Kotal.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida, Horváth (89. Hejda) - Rajtoral, Kolář (78. Ďuriš), Kovařík - Tecl (66. Bakoš). Trenér: Vrba.

1. FC Slovácko - Dynamo České Budějovice 2:0 (0:0)

Branky: 58. Došek, 74 Haša. Rozhodčí: Kocourek - Mencl, Blažej. ŽK: Kubáň, Daníček, Haša, Trousil - Klesa, Malakjan, Lengyel. Diváci: 4156.

Slovácko: Melichárek - Kuncl, Trousil, Košút, Kubáň - Hlúpik (80. Kovář), Šumulikoski, Daníček, Kerbr (90.+1 Hála) - Došek, Haša (85. Skalák). Trenér: Habanec.

Č. Budějovice: Křížek - Klesa, Lengyel (76. Linhart), Machovec, Hanzlík (80. Wermke) - Malakjan, Rýdel (60. Javorek), Benát, Sandro - Táborský, Řezníček. Trenér: Švantner.

1. Plzeň 25 17 5 3 46:16 56
2. Sparta 25 16 6 3 43:18 54
3. Jablonec 25 11 8 6 43:33 41
4. Olomouc 25 11 8 6 34:24 41
5. Dukla 25 9 11 5 40:28 38
6. Liberec 24 11 5 8 32:29 38