Příběh o Jarolímovi se Peltovi může protahovat. Čeká se střet s Berbrem o komisi rozhodčích a Patáka

Luděk Mádl Luděk Mádl
8. 7. 2016 6:00
Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR dnes projedná situaci kolem uvolněné pozice reprezentačního trenéra a měl by se věnovat také ustavení nové komise rozhodčích.
Uvolní nakonec Josef Dufek (vlevo), boss Mladé Boleslavi, trenéra Karla Jarolíma k české reprezentaci?
Uvolní nakonec Josef Dufek (vlevo), boss Mladé Boleslavi, trenéra Karla Jarolíma k české reprezentaci? | Foto: Milan Kammermayer

Praha  - Pokoušet se předvídat děje budoucí je vždycky ošidné. Ostatně dost možná bude dnes Miroslav Pelta ladit svůj raport ve věci hledání nového reprezentačního trenéra až do poslední chvíle. Každopádně předseda přislíbil, že ho přednese právě dnes, tedy v pátek 8. července, a to členům výkonného výboru Fotbalové asociace ČR.

Znalci zákulisí tipují, že Pelta nejspíš ukáže na Karla Jarolíma, trenéra Mladé Boleslavi. Nicméně zároveň očekávají, že snaha získat ho do svazových služeb se nejspíš ještě protáhne.

Dalším výrazným tématem dnešního zasedání "fotbalové vlády" pak bude i hledání nové podoby komise rozhodčích. Spekuluje se, že návrh předložený Michalem Listkiewiczem, polským expertem, jemuž chce Pelta sudí nově svěřit, prý příliš nevyhovuje místopředsedovi FAČR Romanu Berbrovi a jeho mocenskému křídlu.

Miroslav Pelta, předseda FAČR, se včera vracel z dovolené v Řecku a telefon po celý den nebral. Stejně tak nechaly tentokrát svůj mobil naprázdno vyzvánět i další (předpokládané) hlavní figury celého příběhu, to jest Karel Jarolím,  Peltův údajný favorit na místo reprezentačního trenéra, a také Josef Dufek, šéf klubu z Mladé Boleslavi, který by Jarolíma musel k národnímu týmu nejprve uvolnit.

Jak známo, nový reprezentační kouč se hledá, protože se Pavel Vrba rozhodl elitní český výběr opustit a po návratu z neúspěšného vystoupení na Euru 2016 zamířil rovnou do ruského klubu Anži Machačkala.

Zasedání výkonného výboru FAČR by dnes mělo odstartovat kolem 10. hodiny, zhruba na 14.00 je naplánováno setkání Miroslava Pelty s novináři.

Jarolím mlčí, syn za něj mluvit nechce

Co se dozvíme? A s jakým personálním návrhem se Pelta před svou "fotbalovou vládou" vytasí? Zatím můžeme jen spekulovat.

Znalci zákulisí, kteří se pohybují v Peltově okolí, nabízejí jako nejpravděpodobnější scénář, že Pelta dnes sice nejspíš ukáže na Jarolíma, nicméně celá story tím patrně zdaleka neskončí.

Lze očekávat, že si Pelta od výkonného výboru nejprve vyžádá souhlas k jednání s trenérem XY a v souladu s tím si dost možná nechá také schválit i rámec, ve kterém se při dojednávání podmínek může pohybovat.

Přeloženo do češtiny: Pokud si Pelta vybere Jarolíma, který má v Mladé Boleslavi platnou smlouvu, a to údajně s desetimilionovou výstupní klauzulí, může Pelta ve výkonném výboru otevřít otázku, jestli by tolik peněz asociace vůbec uvolnila, nebo se případně snažila řešit celou věc nějak jinak.

Je samozřejmě možné, že Pelta přes noc všechno sám dojedná a Jarolíma už dnes jako nového kouče představí. "To bych se ale hodně divil, nejspíš se mezi Peltou a Dufkem (šéfem Mladé Boleslavi) bude o podmínkách ještě nějaký čas licitovat, a to s nikoli zcela jistým výsledkem," míní jeden z Peltových důvěrníků.

Úplně se nevylučuje ani případná léčba šokem, to kdyby Miroslav Pelta vytáhl z rukávu třeba jméno zahraničního trenéra. Obecně se ale má za to, že pokud by neuspěl při pokusu získat Jarolíma, měl by pak asi k roli kouče reprezentačního A-týmu nejblíž Vítězslav Lavička, nyní trenér českého výběru do 21 let.

Jak jsme zmínili, Karel Jarolím včera telefon nebral. U jeho syna Davida, který v Mladé Boleslavi u ligového týmu působí jako otcův asistent, už byl reportér Aktuálně.cz úspěšnější, nicméně nic konkrétnějšího se nedozvěděl ani od něj.

"Tyhle věci se týkají přímo táty a já samozřejmě nemůžu mluvit za něj. Každopádně v Boleslavi se nic nemění, s plnou intenzitou se věnujeme přípravě na sezonu, takže mezi tréninky ani není moc času, abychom ty věci nějak zvlášť probírali, nicméně řeč na to samozřejmě také přišla," připustil David Jarolím. "Stav věcí se ovšem nijak nemění, táta je trenérem Mladé Boleslavi a věnuje se tomu s naprostou profesionalitou dál, to by ani jinak nešlo."

Listkiewicze skousnou, ale o složení komise svedou boj

Když už zmiňujeme Davida Jarolíma, bývalého reprezentanta a někdejšího kapitána bundesligového Hamburku, možná si ještě mnozí vzpomenou, s jakým rozčarováním hovořil v březnu 2013 po svém návratu do české fotbalové ligy o úrovni a důvěryhodnosti českých rozhodčích.

"Zápasy se tady pískají komicky. Stávají se tu věci, které člověk nechápe," světil se německým médiím, a dokonce tenkrát dal své čerstvé zkušenosti z české soutěže do souvislosti s aférou rozhodčího Hoyzera, který se přiznal k manipulování zápasů v německých soutěžích kvůli cinklým sázkám. Více o tehdejší kritice Davida Jarolíma čtěte zde.

Kolem českých sudích od té doby prošla celá řada dalších afér. Například dnes už bývalý mezinárodní sudí Libor Kovařík označil Romana Berbra, českého místopředsedu FAČR, za muže, který zcela mimo kompetence svých funkcí zasahuje aktivně do veškerého dění kolem rozhodčích, a dokonce jej podle Kovaříka uzurpátorsky řídí.

Roman Berbr pak společně se svou dlouholetou partnerkou Dagmar Damkovou, tehdy ještě předsedkyní komise rozhodčích FAČR, zažalovali Libora Kovaříka za újmu na svých osobnostních právech. A před soud pohnali i některé další z těch, co Kovaříka podpořili.

V průběhu jara pak Damková předsednickou funkci složila a stala řadovou členkou komise rozhodčích, jejího vedení se dočasně chopil Miroslav Tulinger. A následovala řada megaskandálů, z nichž nejvýraznější byla opilecká etuda sudích Jecha a Pilného, kteří ač zcela namol, řídili ligový zápas v Příbrami.

Miroslav Pelta pak přišel s překvapivým řešením. Roli šéfa komise českých rozhodčích nabídl Michalu Listkiewiczovi, někdejšímu úspěšnému mezinárodnímu sudímu, který posléze řídil i Polský fotbalový svaz. A potýkal se přitom mimo jiné s řešením korupční aféry, přičemž hodnocení zdařilosti jeho kroků v této věci přicházejí z Polska poměrně rozporuplná. Listkiewiczových expertních znalostí v oblasti sudích každopádně hojně využívá kupříkladu i FIFA.

S tím, aby dnes výkonný výbor potvrdil Listkiewicze do funkce předsedy komise rozhodčích FAČR, by údajně problém být neměl. Někteří členové Peltovy fotbalové vlády sice z angažování cizince dvakrát nadšení nejsou, nicméně protivit se mu patrně nijak nebudou.

Komentář Luďka Mádla o tom, proč Islanďané dopadli ve Francii lépe než Češi. | Video: Luděk Mádl

Mnohem živější diskuse se očekává v otázce složení Listkiewiczovy komise. Návrh jejího personálního obsazení, který Polák připravil ve spolupráci s Miroslavem Peltou, údajně rozzlobil Romana Berbra, neboť v něm prý kromě Damkové mnoho svých spojenců nenašel. Informace z různých zdrojů se v těchto otázkách poměrně různí, je bezpochyby možné, že původní návrh složení komise dozná ještě na zasedání výkonného výboru dílčích změn.

Ohnivý spor se prý vede například o zařazení Miroslava Liby, šéfa Středočeského KFS a Berbrova klíčového spojence.

Sponzor ligy stále nikde. To, co předtím Synot, asi nikdo nedá

Jak známo, liga bude v novém ročníku poprvé "samostatná" na FAČR, řídit ji nově bude Ligová fotbalová asociace, kterou tvoří kluby, účastníci soutěže.

Ohledně rozhodčích se však systémově mnoho nemění, ti zůstanou nadále v gesci Fotbalové asociace ČR, která je lize bude k řízení zápasů poskytovat. LFA má nárok toliko na jednoho člena v nové komisi rozhodčích. A tím by měl být podle všeho Václav Krondl, česká rozhodcovská jednička 90. let minulého století, nyní karlovarský advokát. V roce 1999 Krondl neúspěšně kandidoval na pozici předsedy fotbalové asociace, jež tehdy nesla název Českomoravský fotbalový svaz. Ve volebním souboji s Františkem Chvalovským ovšem neuspěl.

Až se složí nová rozhodcovská komise, začne další válka, tentokrát o jména na listinách českých profesionálních soutěží a taktéž na listině mezinárodní.

Ústup ze slávy by měl čekat hned několik průšvihářů typu Michala Patáka či Ondřeje Lercha, nicméně jejich zastánci se s jejich navrhovaným odchodem rozhodně nemíní smířit bez boje.

Kromě reprezentačního trenéra a nové komise rozhodčích řeší Miroslav Pelta ještě jeden problém: Tři týdny před startem nového soutěžního ročníku schází české nejvyšší fotbalové soutěži stále titulární sponzor.

Peltova jednání s vyhlédnutým, ale dosud nejmenovaným čínským partnerem se táhnou, předseda FAČR už údajně zvažuje i jiné krizové varianty. Ať už nakonec sežene kohokoli, je velmi pravděpodobné, že nový sponzor přispěje lize výrazně nižší částkou než jeho předchůdce Synot.

Ten na jaře smlouvu vypověděl, když jeho šéfa Ivo Valentu rozhněvala přijatá novela loterijního zákona, která výrazněji zdanila jeho hazardní byznys. Firma Synot přitom lize přispívala ročně 80 miliony korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

STAN půjde do voleb v Praze samostatně, s ANO vládnout nechce

STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Předseda pražské organizace a náměstek primátora Petr Hlubuček řekl, že o tom dnes rozhodl krajský výbor hnutí. Dodal, že STAN očekává dvouciferný volební výsledek a v případě účasti na vládě v metropoli nechce spolupracovat s hnutím ANO. V posledních volbách v roce 2018 bylo hnutí STAN s TOP 09 a KDU-ČSL součástí koalice Spolu pro Prahu. Pro příští volby se už na spolupráci dohodly ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Na pražském magistrátu nyní vládnou Piráti, Praha Sobě a Spojené síly (STAN, TOP 09 a KDU-ČSL). V opozici jsou ANO a ODS. "Máme za sebou spoustu odmakané práce a úspěšných projektů. TOP 09 se nakonec rozhodla jít do koalice s opoziční ODS, což samozřejmě respektujeme, my jsme vždycky byli připraveni jít i samostatně," řekl Hlubuček. Dodal, že na kandidátce se mohou objevit také odborníci a veřejně známé osobnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vinařstvím roku 2021 je Reisten z Pavlova, zvítězilo i mezi středními výrobci

Vítězem 12. ročníku soutěže Vinařství roku se stalo vinařství Reisten z Pavlova na Břeclavsku, které zároveň zvítězilo v kategorii středně velkých vinařství s produkcí od 50 000 do 250 000 litrů za rok. V kategorii malých vinařství s produkcí do 50 000 litrů ročně zvítězilo pražské vinařství Salabka, mezi velkými producenty stejně jako loni znojemský Lahofer. Výsledky soutěže dnes vyhlásili v brněnské hvězdárně zástupci Svazu vinařů na galavečeru, který byl zároveň přenášen on-line.

Kromě ocenění v hlavních kategoriích uděloval Svaz vinařů i cenu Enolog roku určenou pro znalce vín do 40 let, kterou letos získal Jakub Smrčka z Thaya vinařství.

Soutěž vyhlašuje a titul uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za podpory Vinařského fondu ČR, Jihomoravského kraje a města Brna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Camara zařídil dvěma góly Pardubicím výhru v Plzni

Hokejisté Pardubic zvítězili v předehrávce 46. kola extraligy na ledě čtvrté Plzně 4:3 v prodloužení a natáhli svoji sérii výher na sedm zápasů. Posunuli se tak na druhé místo o dva body před Hradec Králové. Indiáni si připsali šestou porážku z posledních osmi zápasů.

Předehrávka 46. kola hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice 3:4 v prodl. (1:0, 1:0, 1:3 - 0:1)

Branky a nahrávky: 20. F. Přikryl (Bulíř, F. Suchý), 25. Bulíř (F. Suchý), 57. L. Kaňák (M. Lang) - 41. Camara (Robertson, R. Kousal), 46. Robertson (Cienciala, Poulíček), 51. Cienciala (Košťálek, J. Mikuš), 63. Camara. Rozhodčí: Hejduk, R. Svoboda - Komárek, Šimánek. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda dvou osobních aut uzavřela dočasně dálnici D6 u Kynšperka

Dálnici D6 u Kynšperka nad Ohří dnes k večeru uzavřela dočasně nehoda dvou osobních aut. Policie uvedla, že při nehodě byli dva lidé lehce zraněni. Dálnice byla kvůli vyšetřování nehody dočasně uzavřena ve směru z Karlových Varů na Cheb, informovala krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Dálnice se znovu podle policie otevřela okolo 19:30.

Podle policie je na silnici v těchto místech souvislá vrstva sněhu. Podmínky na silnicích se v Karlovarském kraji zhoršily už odpoledne, kdy při teplotách pod nulou začalo nejprve pršet a vpodvečer se déšť změnil na sněžení. Policie ale varuje řidiče, že namrzají komunikace po celém Karlovarském kraji.

Zdroj: ČTK
Další zprávy