Arsenal ve šlágru kola smetl United, stačilo mu 20 minut

Aktualizováno 4. 10. 2015 18:54
Nedělní program Premier League otevřel duel mezi Liverpoolem a Evertonem, který skončil remízou 1:1. Ve večerních duelech porazil Arsenal Manchester United 3:0 a Tottenham remizoval se Swansea 2:2.
Létající Arsenal smetl United zcela jednoznačně - a zaslouženě
Létající Arsenal smetl United zcela jednoznačně - a zaslouženě | Foto: Reuters

Londýn - Nečekaně hladkým vítězstvím Arsenalu 3:0 skončil nedělní šlágr fotbalové Premier League mezi Gunners a Manchesterem United.

"Kanonýři", kteří v týdnu podlehli senzačně v Lize mistrů Olympiakosu Pireus, dnes o své výhře rozhodli v prvních dvaceti minutách, kdy nasázeli všechny tři branky. (Zápas jsme sledovali online zde)

O své místo po remízou 1:1 v Merseyside derby mezi Liverpoolem a Evertonem, přišel trenér Reds Brendan Rodgers. Smírně se po remíze 2:2 rozešly také Tottenham a Swansea.

Čech udržel 166. nulu

Na povedený výkon z minulého kola v Leicesteru (5:2) navázal útočník či záložník Arsenalu Alexis Sánchez, který poslal londýnský celek do vedení nad Manchesterem už v šesté minutě.

O 74 vteřin později domácí vedli rozdílem dvou branek, když se po Walcottově přihrávce prosadil Özil. Německý reprezentant skóroval v lize poprvé od dubna a ukončil gólový půst, který trval 1186 minut.

V 19. minutě zvýšil povedenou střelou z hranice pokutového území Sánchez. Arsenal vstřelil tři branky do sítě Manchesteru United poprvé od listopadu 2001.

Hosté v druhém poločase přidali na aktivitě a několikrát zabránil snížení Petr Čech, který udržel 166. čisté konto v anglické lize. V nastavení mohl čtvrtou branku domácích vstřelit Oxlade-Chamberlain, jeho pokus ale skončil na břevnu. Arsenal porazil Manchester na domácím hřišti po téměř čtyřech a půl letech.

Merseyside derby opět smírně

Everton i Liverpool si vypracovaly v prvním poločase několik slibných příležitostí, bezbrankový stav ale až do 42. minuty drželi oba brankáři. Následně otevřel skóre po Milnerově centru hlavou Ings a poslal Liverpool do vedení.

To ale "Reds" neudrželi ani do konce poločasu, v jehož nastavení se po nepřesvědčivém odkopu Cana prosadil Lukaku. Belgický reprezentant se v anglické lize proti Liverpoolu trefil už popáté.

První větší šance po změně stran přišla až v 66. minutě, záložník Evertonu Barkley ale těsně minul Mignoletovu branku. Belgického brankáře ohrozil také Lukaku, skóre se však nezměnilo a Everton už v desátém ligovém derby za sebou nedokázal Liverpool porazit.

Projděte si tabulky elitních fotbalových soutěží

Tabulky Premier League, Serie A, Bundesligy, La Ligy a Ligue 1 najdete zde.

Anglická fotbalová liga - 8. kolo:

Everton - Liverpool 1:1 (45.+1 Lukaku - 42. Ings), Arsenal - Manchester United 3:0 (6. a 19. Sánchez, 7. Özil), Swansea - Tottenham 2:2 (16. Ayew, 31. vlastní Kane - 27. a 65. Eriksen).

před 10 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

před 42 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.