Přelomová technologie: Liga mistrů v multiscreenu. Co to je?

Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 3. 2015 14:00
Nový sportovní kanál O2 Sport se spustí 15. srpna. Přinese (takřka) všechny zápasy fotbalové Ligy mistrů, ME volejbalistů i tenis
Na O2 Sport si v základních skupinách budete moci vybrat z 8 zápasů vysílaných paralelně
Na O2 Sport si v základních skupinách budete moci vybrat z 8 zápasů vysílaných paralelně | Foto: Reuters

Praha - Strategie O2 TV je jasná. Nalákat k sobě diváka na exkluzivní zboží, konkrétně na fotbalovou Ligu mistrů. A tomu, kdo přijde, ukázat možnosti moderní digitální televize.

"Ten, kdo ji okusí, už se nechce k normální televizi vracet," usmívá se Jindřich Fremuth, ředitel divize rezidentních zákazníků O2.

Na platformě O2 TV, která pochopitelně patří do segmentu placené televize, se 15. srpna objeví nový kanál O2 Sport. Samozřejmě proto, aby "lapal" další zákazníky. A jaké technologické vychytávky oproti klasické televizi jim nabídne?

"Ligu mistrů budeme vysílat v takzvaném multiscreenu. To znamená, že se divákovi na obrazovce objeví osm políček, s osmi paralelně probíhajícími zápasy. A divák si bude moci vybrat, který zápas bude sledovat, případně může kdykoli přepínat," vysvětluje Marek Kindernay, šéf nového, připravovaného kanálu O2 Sport.

Z Hamiltonova kokpitu

Závody vozů formule 1 budou letos vysílat kanály Sport1 a Sport2. "A pokud se na ně budete dívat na platformě O2 TV, dostanete možnost přepnout si obraz tak, že budete závod sledovat a prožívat z kokpitu konkrétního závodního vozu," říká David Duroň z marketingového oddělení O2.

Platforma O2 TV přináší už teď nabídku řady sportovních kanálů, které však můžete vyladit i jinde. Zejména pro vysílání Ligy mistrů, na kterou získala vysílací práva pro příští tři roky, si však nyní zřídí vlastní exkluzivní kanál O2 Sport.

"Na středeční zápasy budeme mít výhradní exkluzivitu my. V úterý bude mít právo volby jednoho utkání Česká televize. A my budeme v našem multiscreenu vysílat zbývajících sedm utkání. Přičemž ale i kanál ČT Sport samozřejmě na O2 TV vyladíte, takže na naší platformě dostane divák každopádně všechno," vysvětluje Marek Kindernay, který roky pracoval pro televizi Nova, kde řídil kanály Nova Sport a Fanda.

Lze očekávat, že právě odtud asi bude lanařit i komentátory pro nový projekt. K personalistice se ale zatím odmítá jakkoli vyjadřovat. "Vedeme jednání s několika komentátory, kteří jsou v oboru zkušení a pracují v něm léta. Ta jednání ale ještě nejsou uzavřena, takže by bylo nekorektní kohokoli jmenovat," říká Kindernay.

V televizi, na mobilu, v tabletu...

Moderní digitální televize s sebou ale nese i jiné vymoženosti než jen multiscreen. Podstata je taková, že televizní vysílání nemusíte sledovat v reálném vysílacím čase, ale můžete si vysílání poskládat tak, jak vyhovuje vašim časovým možnostem. Přijdete třeba k televizi až po 21. hodině, takže zápas se už hraje víc než čtvrt hodiny, ale vy si ho prostě snadno můžete pustit od začátku.

A to nejen v televizi, ale i v mobilu, na tabletu, na počítači...

O2 TV sdělila, že nyní má 190 000 přímých zákazníků. Její mobilní platformu O2 Go pak používá 280 000 lidí. "Jdeme průběžně stále nahoru. A samozřejmě počítáme s tím, že k nám sportovní kanál přivede další uživatele, kteří díky tomu zjistí, že jim nabízíme úplně jiný televizní zážitek, než jaký znali doposud," říká Jindřich Fremuth.

A na co O2 Sport své diváky naláká? Vedle Ligy mistrů to budou v září a říjnu i evropské šampionáty mužů i žen ve volejbalu, vždy s českou účastí. "Přineseme i MS v rallye a řadu tenisových turnajů ATP i WTA," říká Anna Lenerová, manažerka obsahu O2 TV. A mimochodem zároveň také snacha známého hokejového trenéra Slavomíra Lenera.

Exkluzivním zbožím je samozřejmě i anglická fotbalová Premier League, kterou vysílá kanál Digi Sport, zachytitelný v zásadě na dvou platformách, konkrétně na Digi TV a také na O2 TV. "O tom, jak se to bude v detailu řešit v příští sezoně, ještě jednáme. Jisté každopádně je, že na platformě O2 TV náš divák rozhodně Premier League uvidí i nadále," zdůrazňuje Kindernay.

Ten nevyloučil ani zájem o vysílání fotbalového Eura 2016, které ještě pro český trh svého smluvně zakotveného "vysilatele" nemá. "Zajímají nás všechny důležité sportovní akce. Ale je pravda, že zrovna u fotbalového Eura jde o obrovskou investici směřovanou na produkt, který se pak vysílá v relativně krátkém časovém období," glosuje Kindernay.

Vysílací práva na tuzemskou hokejovou Tipsport extraligu a fotbalovou Synot ligu jsou nyní ošetřena dlouhodobými smlouvami. Výhledově ale O2 Sport myslí i na tyto soutěže. "Každopádně platí, že pokud bychom Synot ligu vysílali, opět by to bylo ve zcela jiné dimenzi televizního zážitku, než jak to diváci znají nyní," zdůrazňuje Kindernay.

"Anglické televize už dneska umí nabídnout zápasy z perspektivy konkrétní kamery, kterou si můžete vybrat a sami přepínat. Zápas tak můžete sledovat prakticky i z pohledu hráče," naznačuje Kindernay varianty budoucnosti.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Na hladině Bečvy se znovu objevila pěna a uhynulé ryby

Na hladině Bečvy ve Valašském Meziříčí se opět vytvořila pěna. Hlášen je úhyn ryb, zatím jen v nízkém počtu. Inspektoři pro životní prostředí míří na místo.

Další zprávy