Předchůdce Blattera a jeho přítel Havelange bral úplatky

ČTK Sport ČTK, Sport
11. 7. 2012 19:45
Bývalý prezident FIFA Joao Havelange a bral v 90. letech úplatky ve spojitosti s prodejem televizních práv na mistrovství světa.
Joao Havelange a Sepp Blatter
Joao Havelange a Sepp Blatter | Foto: Aktuálně.cz

Ženeva - Bývalý prezident FIFA Joao Havelange a někdejší šéf brazilského fotbalu Ricardo Teixeira brali v 90. letech úplatky ve spojitosti s prodejem televizních práv na mistrovství světa. Vyplývá to z dokumentů, které musela FIFA z nařízení švýcarského nejvyššího soudu ve středu zveřejnit.

Podle nich bývalý člen výkonného výboru světové federace Teixeira dostal od někdejšího marketingového partnera FIFA společnosti ISL, která v roce 2001 zkrachovala, v letech 1992 až 1997 nejméně 12,74 milionu švýcarských franků. Čestný prezident FIFA Havelange v roce 1997 obdržel 1,5 milionu.

Blatter ve spisech nefiguruje

Celkem prý dvojice Brazilců během osmi let vzala úplatky v celkové výši 22 milionů. Jméno současného šéfa světového fotbalu Seppa Blattera, který Havelange ve funkci prezidenta vystřídal v roce 1998, a kterého s Brazilcem pojí dlouholeté přátelství, ve spisech nefiguruje.

"Jsme rádi, že dokumenty mohly být zveřejněny. Rozhodnutí soudu potvrdilo, že budou zveřejněna jen jména dvou funkcionářů," uvedla v prohlášení FIFA. Federace sice původně chtěla spolu s Havelangem a Teixeireou uveřejnění dokumentu soudní cestou zabránit, loni v prosinci však změnila názor.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy