Gól Teplic měl platit. V zápasu Plzně rozhodčí chybovali, rozhodla komise

14. 3. 2022 16:41
Ani v jednom ze tří sporných momentů v sobotním utkání 25. kola první ligy mezi Plzní a Teplicemi sudí či videorozhodčí podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR nepostupovali správně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Videorozhodčí Jana Adámková neměla zasahovat v situacích, po kterých sudí Marek Radina na její doporučení zamířil k monitoru a po zhlédnutí záznamu nařídil penaltu proti hostům a o chvíli později vyloučil domácího Milana Havla.

V druhém poločase pak asistent Jan Hurych neměl signalizovat ofsajd při vyrovnávací brance teplického Filipa Žáka. Všechny tři situace byly podle komise hraniční.

První sporný moment nastal krátce před přestávkou. Domácí Jean-David Beauguel upadl ve vápně po zákroku Mohameda Tijaniho. Radina nejprve penaltu nenařídil, ale po zásahu videorozhodčí Adámkové se šel podívat k monitoru a verdikt změnil. Z pokutového kopu Beauguel ve 44. minutě vstřelil jediný gól zápasu.

"Vzhledem k tomu, že se jednalo o hraniční situaci, neměl v tomto případě VAR (videorozhodčí) zasahovat. Nejednalo se o zjevnou chybu rozhodčího," uvedl ve videu na internetových stránkách asociace předseda komise Radek Příhoda.

Ze stejného důvodu Adámková podle něj neměla zasahovat ani v nastavení první půle. Radina po zákroku domácího Havla na teplického Roberta Jukla původně udělil plzeňskému obránci jen žlutou kartu, ale po kontrole situace ze záznamu ho vyloučil. Viktoria i tak udržela v dlouhém oslabení vítězství 1:0 a vede ligu o tři body.

Rozhodčí si správně nepočínali ani při třetí sporné situaci. Teplický Žák v 75. minutě po úniku dostal míč do sítě za brankáře Jindřicha Staňka, ale druhý asistent Hurych signalizoval ofsajd. Z žádného záběru nebylo patrné, zda se o porušení pravidel jednalo, či ne, a tak sudí ponechali původní verdikt na hřišti.

"Jednalo se o hraniční situaci, kdy asistent neměl ofsajd signalizovat. Asistenti jsou instruováni tak, aby v případě podobně hraničních situací ofsajd nesignalizovali. VAR v tomto případě nezasahoval, protože se nejednalo o zjevnou chybu a bez použití kalibrované ofsajdové čáry nelze s určitostí rozhodnout, zda se jednalo o ofsajd," vysvětlil Příhoda.

V dalších zápasech 25. ligového kola podle komise sudí postupovali správně. Podle pravidel byl v utkání Liberce se Slavií po zásahu videorozhodčího vyloučen domácí Lukáš Štetina.

V duelu Sparty s Pardubicemi zase sudí správně uznali gól Martina Minčeva na 2:0, neboť se jednalo o hraniční situaci a nešlo určit, zda šlo o ofsajd, či ne.