Prase s koránem. Fanoušky Jablonce řeší policie kvůli choreu

Sport Sport
5. 8. 2015 9:06
Příznivci severočeského klubu se vyjádřili k islámské problematice. Policie už případ řeší.
Protiislámský transparent na fotbale v Jablonci
Protiislámský transparent na fotbale v Jablonci | Foto: supporters.cz

Jablonec - Podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo omezení jejich práv a svobod. Tak může policie kvalifikovat vystavení chorea, kterým se o uplynulém víkendu "blýskli" fanoušci fotbalového Jablonce.

Ti při ligovém utkání proti Bohemians vyvěsili velký plakát, na kterém blonďatá ženská postava se štítem s nápisem Europa kopancem vyhání vousatého vepře s turbanem na hlavě a koránem. Jako první na případ upozornil deník Mladá Fronta Dnes.

„Kolegové mají fotodokumentaci i záběry z kamer. Dotyční jsou podezřelí ze spáchání trestného činu podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo omezení jejich práv a svobod,“ uvedla pro deník krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková. „Potřebujeme ještě posudek znalce z oboru extremismu.“

Klub se od provokativní karikatury důrazně distancoval. „Rádi bychom se omluvili za nedůstojné chování části našich fanoušků všem menšinám, které tento obrázek mohl pobouřit,“ uvedl mluvčí klubu Štěpán Hanuš.

Fanoušci navíc v celé záležitosti lhali vlastnímu klubu. Transparent byl původně připravován na zápas Evropské ligy proti Kodani. A podle mluvčího měl jinou podobu, která nebyla nijak kontroverzní. Delegát UEFA přesto choreo nepovolil. Klub pak svolil, že fanoušci mohou transparent ukázat během duelu proti Klokanům. Ti však mezitím vtiskli svému dílu protiislámský charakter.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Stát chce Brusel požádat o proplacení dotace pro firmu Agrofertu. Pokud to zamítne, může ho Praha žalovat

Plastikářská firma Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) obdržela letos v únoru dotaci 547 tisíc korun ze státní kasy. A to i přesto, že v tu dobu Evropská komise preventivně pozastavila dotace pro podniky z holdingu Agrofertu. Informoval o tom v úterý o tom server iRozhlas.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nyní mají v plánu zariskovat a pokusit se požádat Evropskou komisi o proplacení dotace, aby otestovali její reakci, píše dále server. Do Bruselu již ohledně toho napsali dopis.

Pokud to Brusel zamítne, získají české úřady rozhodnutí o zamítnutí platby, na základě kterého budou moct Evropskou komisi žalovat a dohnat tak spor o střet zájmů Andreje Babiše před soud.

Tento plán by ale také mohl vést k pozastavení všech dotací z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro Česko. "Vezměte prosím na vědomí, že pokud nebudou zohledněna další doporučení auditu, bude nutné širší přerušení plateb," odpověděl podle iRozhlasu na dopis českých ministrů  šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise Marc Lemaitre.

Zdroj: Domácí
Další zprávy