Praha získá Ďolíček. Zastupitelé na magistrátu schválili nákup vršovického stadionu

Příznivci Bohemians na magistrátu slaví. Hlavní město zachránilo jejich stadion
Radost Ivana Trojana je nehraná. Stejně jako on se radovala i stovka fanoušků, jakmile zastupitelé odsouhlasili koupi jejich stadionu a klub tím v podstatě zachránili před pádem do třetí ligy.
Jejich dojetí a radost byla upřímná.
Vraťme se ale na chvíli do dnešního rána, kdy se fanoušci Bohemians Praha 1905 sešli už po několikáté před pražským magistrátem.
Dnes však šlo nejen z jejich pohledu o hodně, konkrétně o to, zda Praha koupí Ďolíček, jejich po desetiletí domovský stadion.
Foto: Jakub Plíhal
Lukáš Prchal Lukáš Prchal
31. 3. 2016 17:40
Stadion Ďolíček ve Vršovicích, tradiční sídlo fotbalového klubu Bohemians, koupí hlavní město Praha. Odsouhlasilo to zastupitelstvo

Praha – Zastupitelé hlavního města Prahy ve čtvrtek schválili nákup Ďolíčku, vršovického stadionu, na kterém hrává ligové zápasy klub Bohemians Praha 1905.

Stadion po podpisu smlouvy přejde pod pražský magistrát. Hlasování  předcházela více než dvouhodinová debata a další dohady zastupitelů.

Pro bylo 56 z celkového počtu 65 zastupitelů. Ihned po schválení drtivou většinou zastupitelů vypukly desítky fanoušků v hlasitý potlesk a následný zpěv a děkování zastupitelstvu.

Před politickou debatou promluvili i zástupci fanoušků, kteří ke schválení značně přispěli.

Ďolíček podpořili fanoušci i Trojan

Mezi nimi byl i herec Ivan Trojan. „Věřím, že z Dolíčku může vyrůst velké sportoviště a může zde vzniknout po propojení s Grébovkou oáza klidu a míru,“ řekl Trojan, držitel několika Českých lvů. Apeloval na zastupitele, aby na to mysleli při hlasování a přihlédli též k více než stoleté historii celého klubu. „Já své povolání dělám pro lidi, to nás dnes pojí. Udělejte to pro ně, pro své voliče,“ dodal Trojan.

Už ráno před jednáním zastupitelstva hlavního města se na Mariánském náměstí před pražským magistrátem sešla asi stovka fotbalových fanoušků vršovických Bohemians, pro které byl dnešní den veledůležitý.

Rozhodovalo se o tom, jaká bude budoucnost celého jejich klubu a o tom, kde bude v nové fotbalové sezoně jejich klub hrát. Dosavadní privátní majitel, společnost Bohemians Real, totiž zatím klubu nedal nájemní smlouvu na příští sezonu.

Bohemians Real? Nic kontroverzního

Fanoušci proto přišli přesvědčit zastupitele, aby odpoledne hlasovali pro odkup fotbalového stadionu Ďolíček pod magistrát. Mezi fanoušky se odpoledne objevil i zmiňovaný herec Ivan Trojan s šálou Bohemians kolem krku. Přes půl hodiny posléze osobně debatoval s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) i dalšími zastupiteli.

Mezi diskutujícími zastupiteli promluvil i bývalý primátor Tomáš Hudeček, který prohlásil, že jej nezajímá, komu patří pozemek, na němž stadion stojí. „My tady rozhodujeme o tom, zda vyměníme peníze za pozemek, víc mě nezajímá,“ řekl Hudeček a sklidil salvu potlesku.

Značně chladní však zůstali zástupci za ODS a někteří zastupitelé za TOP 09. Jejich pochybnosti se ale postupně snažil rozptýlit Lukáš Eichinger, ředitel Bohemians Real, tedy firmy, která stadion nyní vlastní.

Odmítl, že by ve vlastnické struktuře firmy Bohemians Real figurovaly kontroverzní osoby.

Rozdíl v cenách doplatí klub

Některým zastupitelům vadila prodejní cena. Zatímco magistrátní znalecký posudek ocenil stadion na zhruba 121 milionů korun, majitel Bohemians Real požaduje 134 milionů s tím, že firma zaplatí daň z nabytí nemovitosti ve výši 5,4 milionu. Prahu by tak koupě vyšla na asi 128,5 milionu.

Část radních namítla, že by s nákupem stadionu souhlasila pouze tehdy, kdyby Praha zaplatila cenu, jež nepřekročí sumu stanovenou znaleckým posudkem, s nímž magistrát pracoval.

Diskusi o rozdílu v cenách ukončil Darius Jakubowicz, majitel klubu Bohemians Praha 1905. Řekl totiž, že tento rozdíl uhradí klub. „Město nedává peníze do neznáma a dostane za ně pozemky,“ řekl Jakubowicz, který také vyzval zastupitele, aby odložili politikaření.

V diskusi vystoupil i Michal Vejsada, majitel původního klubu Bohemians Praha, který ale skončil v roce 2005 v konkurzu. Současný klub Bohemians 1905 je jeho sportovním nástupcem. Vejsada ve svém projevu vyzval zastupitele, aby neplýtvali veřejnými penězi a stadion nekupovali. Za jeho řeč jej však fanoušci sedící v sále vypískali.

Poté, co zastupitelé velkou většinou návrh na nákup stadionu přijali, spustili naopak příznivci Bohemians v jednacím sále zpěv oslavných chorálů.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy