Praha 10 schválila odkoupení Ďolíčku za 49 milionů

Sport ČTK Sport, ČTK
26. 5. 2014 16:29
Fotbalový stadion Bohemians by měla koupit městská část Praha 10 za 49 milionů a pozemek vedle.
Stadion v Ďolíčku
Stadion v Ďolíčku | Foto: Bohemians 1905

PrahaPraha 10 dnes schválila záměr koupě fotbalového stadionu pražských Bohemians 1905. Tradiční arénu "klokanů" Ďolíček chce vyměnit za sousední pozemky v hodnotě 60 milionů korun, městská část by dále měla zaplatit 49 milionů korun. Záměr musí ještě schválit vedení hlavního města a opět odsouhlasit zastupitelstvo Prahy 10.

Cena stadionu byla znaleckými posudky stanovena na 93 milionů korun, řekl radní Petr Vozobule (Desítka pro domácí). Navíc ale radnice musí zaplatit poslední investice do nové kotelny a vybudování vyhřívaného trávníku za 16 milionů korun. Cena sousedního pozemku, který mají majitelé směnou získat, je podle radnice 60 milionů korun. Na pozemek již několik let existuje platné stavební povolení na obchodní centrum.

Radnice tak bude muset doplatit 49 milionů. Z nich podle Vozobuleho dostane 33 milionů současný majitel, 16 milionů pak klub, který zaplatil vyhřívaný trávník a novou plynovou kotelnu.

Na jednání přišel i Panenka

Získání Ďolíčku do majetku městské části podpořili zástupci všech politických stran, pouze opoziční TOP 09 nesouhlasí s výměnou za sousední pozemky, na kterých je veřejné parkoviště. Michal Narovec (TOP 09) proto navrhl, aby radnice za stadion zaplatila celou částku, tedy 109 milionů.

Za zachování parkoviště vystoupilo i několik místních obyvatel, kteří se obávají, že po plánované výstavbě obchodního centra nebude v okolí možnost zaparkovat. Zastupitelé by podle nich měli zastupovat občany a ne soukromou firmu.

Na dnešní jednání opět přišly desítky příznivců Bohemky. Byli mezi nimi i slavní hráči klubu z minulosti Antonín Panenka nebo Karol Dobiaš.

"Děkujeme všem fanynkám a fanouškům, kteří podpořili svou přítomností v hojném počtu tento pro Bohemku zcela zásadní krok. Věřme, že i všechny ostatní kroky se podaří učinit podle plánu," uvedli Bohemians 1905 na svých internetových stránkách.

Bourání už nehrozí

Stadion vlastní společnost Bohemians Real. Jako její stoprocentní majitel vystupuje pražský právník Lukáš Eichinger. Více zde.

Stadion v Ďolíčku nesplňoval prvoligové podmínky, proto ho Bohemians 1905 museli v roce 2010 opustit a přesunout se do nedaleké Synot Tip Areny. Rozhodnutí nelibě nesli fanoušci Bohemians i Slavie, která je na stadionu v Edenu domácím týmem. Po sestupu do druhé ligy se Klokani do Ďolíčku vrátili. Při návratu do nejvyšší soutěže museli areál upravit.

Fanoušci se v minulosti obávali, že stadion bude zbourán. Kvůli záchraně klubu a populárního Ďolíčku fanoušci kandidovali do zastupitelstva městské části s uskupením Desítka pro domácí. Po volbách se stali součástí radniční koalice a odkoupení stadionu se dostalo do programového prohlášení rady.

"Boj však není u konce - během příštího volebního období bude třeba stadion patřičně zvelebit a provést řadu nutných investic. Proto je třeba zabojovat, aby si Bohemka i její fanoušci zachovali prostřednictvím Desítky pro domácí přímý vliv na vedení radnice i v příštím volebním období," uvedl vršovický fotbalový klub.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 42 minutami

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy